АнализеВажноДомаћи шампионатНајновијеФудбал

МЦЗ анализа: Стојановић и Лазовић „довели“ пролеће

Фудбалери Црвене звезде савладали су Јагодину 3:2 (2:0) у 17.колу Јелен Суперлиге на Градском стадиону, у најбољој утакмици шампионата Србије ове сезоне.

Стадион: Градски под Ђурђевим брдом

Гледалаца: 10.000

Стрелци: 0:1 Лазовић 15.минут, 0:2 Катаи 26.минут, 1:2 Шушњар 61.минут, 2:2 Јованчић 65.минут, 2:3 Лазовић 80.минут.

Жути картони: Гашић, Ђурић, Михајловић (Јагодина), Цветковић, Јовановић, Катаи, Стојановић, Паркер (Црвена звезда)

Црвени картони: Митошевић (Јагодина) након завршетка меча

Судије: Александар Васић

Јагодина: Перић – Филиповић, Михајловић, Павић – Мартиновић, Ђурић, Савковић, Митошевић, Леповић (89. Антић) – Шушњар (83. Арсенијевић), Јованчић (69. Милинковић). Тренер: Симо Крунић

Црвена звезда: Рајковић – Анђелковић, Лазић, Јовановић, Цветковић – Ристић (74. Босанчић), Стојановић (89. Савићевић), Катаи, Лазовић – Паркер, Орландић (57. Јовић). Тренер: Ненад Лалатовић.

Ненад Лалатовић је променио формацију у односу на оно што је уигравао током целих припрема, а осим што је био приморам да промени Павићевића због вируса, у односу на Ниш у стартној постави су били Ристић уместо Ковачевића, Катаи уместо Гаврића и играч више у нападу, Орландић, који је дебитовао. Јагодина је одлично започела меч и већ после 10. минута је могла да га практично и заврши. Тежак ударац за Звезду би био да после онаквог мећа и издања у Нишу већ на почетку против Јагодине има два гола минуса. Прво је већ у 2. минуту запретио Ђурић, али је његов покушај са 16 метара отишао поред гола. Цела Звездина одбрана је била на десној страни, сва четворица играча, одакле је уследио пас ка Ђурићи, који је срећом по Звезду имао и боља решења која није искористио. А затим две стопостотне шансе за Милета Савковића. У 7.минуту, Митошевић је послао одличан пас ка Савковићу, Јовановић је заспао и испао из игре, а Савковић је био сам испред Рајковића, али је шутирао трапаво, јако лоше и лопта иде поред гола. У 11.минуту бивши фудбалер БСК из Борче је имао нову прилику. Ђурић је стигао једну лопту на самој аут линији са леве стране, Јовановић је поново погрешио, а Савковић сам у скоку са 5 метара шутира главом поред гола. Да је био мало присебнији у обе ситуације, Јагодина би имала капиталну предност. У обе ситуације, Јовановић је погрешио и оставио играча самог са Рајковићем, и довољно велики простор да има времена да буде неометан, а код првог покушаја и да бира где ће шутирати. Када нема Сава Павићевића у тиму, Звездина одбрана је као критична мета, а Рајковић глинени голуб. Ове две прилике Савковића су и одредиле меч, баш као што је могао и Паркеров пенал, али је Звезда на својој страни имала Дарка Лазовића. Никако се Звезда није снашла на самом почетку, а Јагодина је одлично функционисала у формацији 3-5-2. Звезда је имала 4 корнера у том периоду, али ништа конкретно и озбиљно. После иницијативе Јагодине, две прилике и контроле меча, Зевзда се ослободила. Плашили смо се „нишког сценарија“, али проблем је био и у томе што за десет минута Лазовић и Ристић нису имали пуно контакта са лоптом, нису били у игри. Стојановић је био разигран, жељан. У 15. минуту све се променило. Стојановић је одузео лопту Митошевићу на својој половини, повукао контру, сачекао Лазовића, иако је имао Катаи који се отворио на другој страни, дао савршен пас ка Лазовићу, а Дарко мајсторски реаговао и савладао Перића. Јак, прецизан ударац у супротни угао. Заиста сјајан гол и реакција Лазовића, који је одговорио Јагодини на најбољи могући начин. Дефинитивно је гол пресекао Јагодину. Звезда је кренула много енергичније, много јаче, Катаи се у пар наврат вратио да помогне одбрани. Јагодина је запретила још једном преко Мартиновића, али је Рајковић био опрезан. А онда у 26. минуту, наставак меча за пожелети. Јагодина је избила центаршут Цветковића, али је Ристић пресекао лопту, повукао пар корака али је оборен, затим је оборен и Стојановић који у паду одиграва до Орландића, Орландић је одуговлачио, Цветковић је изблокиран, лопта је опет код Стојановића, који је паметно застао а затим одложио за Катаиа, а Катаи милиметарски прецизно и довољно јако са 16 метара погађа гол за Звездиних 2:0. Присебност Стојановића и идеја шта ће урадити са лоптом је била присебна, јер се уобичајено код оваквих гужви одмах шутира и бира најбрже решење. Звезда је пресекла противника са два гола, имала контролу утакмице, имала утакмицу у својим рукама. У том периоду Ристић је доминирао тереном. Хладнокрвно, елегантно, смирено је сарађивао са Стојановићем и креирао игру Звезде. Јагодина је била у нокдауну. Прву прилику за нокаут је имао Орландић. Катаи је пре фаула над њим проследио пас Орландићу, а најбољи стрелац Црне Горе је шутирао из прве преко гола. Фудбалски је одреаговао Орландић, али у овом случају није прецизан за његов првенац а Звездин трећи гол. Звезда је имала лопту, дириговали су Ристић и Стојановић. Још две ситуације до краја првог полувремена – Ристићев пас ка Катаију, али је Перић био бржи и покушај Јованчића који је изблокирао Лазић.

Почетак је припао Јагодини, а Звезди је припала срећа. У наставку, много боље издање црвено-белих. Најбитније у фудбалу, два гола, и поред тога још једна прилика. 7 корнера, 9 фаула, тотално другачије од Ниша. Лепа утакмица, садржајна, напета, бржи темпо. И добар терен. Јагодина одлична, такође. Без респекта, одмах на гол.

12342Почетак другог полувремена је припао Црвеној звезди, која је већ на старту могла да реши утакмицу. Другу прилику да нокаутира Јагодину, Звезда је имала у 47. минуту. лазовић је после дриблинга центрирао као Орландићу, после одбитка лопта долази до Анђелковића, а њега је нагазио у казненом простору Ђурић. Паркер је узео лопту и промашио цео гол.

Није проблем што је Паркер промашио пенал. Црвена звезда као што је могла да добије много голом, могла је много да изгуби. Неко неписано елементарно правило у фудбалу је да као што играч над којим направљен пенал не треба да га изведе, тако и да се народски речено „мрак не скида са беле тачке“. Паркер је нови играч, није постигао гол, али је и као Мрђа на Врачару против Рада пожелео и пожурио да изведе пенал, имао је исти епилог. У том случају, играчу пада самопоудање, а Паркер је после пенала направио фаул за други гол Јагодине, а промашио и зицер у 91. минуту. Пре свега, критика иде на рачун Ненада Лалатовића. Мора да постоји играч задужен за шутирање пенала. не може свако да изведе кад хоће. Мора да постоји договор. Тек када играч који је задужен не искористи два, три пенала у неком скоријем периоду, онда се размишља о замени. Код Роберта Просинечког се знало, па је Калуђеровић због промашеног пенала управо на истом стадиону против Јагодине био једно време одстрањен из тима. Код Славише Стојановића се није знало, па је могло на „Вечитом дербију“ и да се промаши пет пенала, а и неко са трибине да сиђе и шутира. У прошлој сезони Црвена звезда је промашила 7 једанаестераца од 11! То је и за рукомет превише. Очекивало се да Бајко извезде један од пенала. Два извођача морају да се знају. Први је први, други је ту када први није на терену или као алтернатива. Приче да се играч добро осећао и да је хтео да изведе пенал не смеју да буду ни изговор у друштву, а не нешто више. Пенали представљају озбиљан проблем у Црвеној звезди.

После промашеног пенала, слутње су се обистиниле. Звезда је пала у темпу, мало због тога што се страх увукао и изазвао несигурност, мало због пада снаге. Катаи је већ у 60. минуту био на истеку снаге, као и Стојановић и Орландић. Јагодина је добила на самопоуздању и опет кренула напред. Први пут су запретили у 53. минуту након центаршута Леповића, Савковић је покушао главом у паду. У 57. минуту, Јовић је заменио Орландића. у 61. минуту, 1:2. Леповић је повукао лопту, Звезда се тотално повукла назад. Уследио је сјајан пас ка самом Шушњару, а Лазић није испратио Шушњара и ишао директно на њега, већ се повлачио уназад ка рајковић, што је Шушњар искористио, прецизно за наду Јагодини. У наредном нападу, Стојановић је мајсторски примио лопту, спустио на колено и шутирао са неким 25 метара, али лопта иде поред гола. Већ у 65. минут, 2:2. Паркер је направио фаул, Ђурић центрирао, а Јованчић сам у скоку надвисио Лазића. Comeback Јагодине. Онда грешка Крунића у измени. Иако је пре гола био спреман Милинковић да замени Јованчића, Крунић није повукао измену, па је Јагодина остала са једним шпицем. Покушала је Јагодина још једном у 72. минуту, али добар ударац мартиновића зауставио Рајковић, Лалатовић је одговорио Крунићу нелогичном изменом – Босанчић је заменио Ристића. Ристић је уз Стојановића и Лазовића био најбољи на терену, креирао игру, без проблема био бољи у дуделима, имао снаге, могао је да задржи лопту, да пас… неразумљиво. Звезду је још једном погледала срећа у 80.минуту када је дошла до победе. Босанчић је дао пас ка Цветковићу, који је вратио повратну Лазовићу, а онда су Лазовић и Јовић показали фудбалску интелигенцију. Лазовић је одмах знао шта ће са лоптом, одличан преглед игре и центаршут ка Јовићу, а Јовић је се феноменално кретао и збунио Перића иако није дотакао лопту, али она је у голу.  После гола Звезде, уследио је период са доста фаулова, и измена. Крунић извадио два најбоља играча Леповића и Шушњара, а Лалатовић је заменио Стојановића Савићевићем, иако су сви очекивали Грујића. Звезда је у 91.минуту преко Паркера имала последњу прилику. Катаи је центрирао оштро, а Паркер са два метра шутира у Перића. Последњи детаљ виђен је у 95. минуту, када је Јагодина имала слободан ударац након фаула Јовановића, али је Ђурићев ударац изблокиран, а Васић моментално свирао крај меча.

Драстична разлика је очигледна када је Михаило Ристић у игри Звезде и када је Дарко Лазовић у свом издању. Звезда је опет имала пад у игри, који је могао да је кошта, али је подсетила да може и хоће у периоду од 15. до 45. минута. Стојановић је био одличан, Орландић донео бољитке у игру у скоку, Ристић доминантан, Лазовић превага. Код 2:0 и промашеног пенала, Звезда је стала, није повукла ка трећем голу. Али је у односу на утакмицу у Нишу играла фудбал, дала три гола и имала шансе. Одбрана је проблем када нема Павићевића. У неколико наврата и код прилика Јагодине, као да одбране није ни било.

Видели смо фудбал, нешто што у Србији немамо прилику често да видимо. заиста, занимљива, садржајна утакмица која ће користима оба тима. Најбоља утакмица ове сезоне у јелен Суперлиги.

statistika-jagodina

Индивидуални учинак

Предраг РАЈКОВИЋ – И поред два примљена гола, имао је још једну добру партију. Реаговао у неколико наврата одлично, а ниједан гол не иде њему на душу. Имао је у прва два гола доста посла. У Јагодини га је погледала и срећа, у Нишу је био феноменалан.

Милош ЦВЕТКОВИЋ – Захваљујући доброј игри Лазовића и он је изгледао добро. Није имао грешака, био је доста активан, пратио Лазовића, учествовао код два гола. У последњим тренуцима првог полувремена је добио и жути картон.

Дарко ЛАЗИЋ – Код првог гола није ишао директно да играча, код другог је поново био сам у скоку, као и у Нишу. Ипак, ишао је у корекцију Јовановићу, трудио се да затвори рупе, у неколико наврата добро реаговао. Много је сигурнији уз Сава Павићевића, што је и логично. Ипак, одбрана је лоше урадила свој посао, што није његова кривица, али је плод целине.

Вукашин ЈОВАНОВИЋ – Срећом и по нас и по Вукашина његове грешке нису сурово кажњене. Оба пута је испао из игре код прилика Савковића. Није добро стајао, био је хаотичан после грешака, вероватно и под притиском да одигра добро и замени Павићевића. У другом полувремену, није имао грешке, а у последњем минуту је и мало престрого досуђен фаул за Јагодину. Евидентно је да му требају утакмице.

Душан АНЂЕЛКОВИЋ – Преко његове стране су ишле скоро све акције и шансе Јагодине у првом полувремену. Пуно трчи, обавља посао коректно и не испада. Очекујемо и његове центаршутеве. Ипак, одбрана није блистала прва два кола.

Михаило РИСТИЋ – Драстична је разлика када је он у тиму и на терену и када није. Доминантан, елегантан, мозак. Играо је на позицији задњег везног и без икаквих проблема одрадио посао и испунио очекивања. Одлично је сарађивао са Стојановићем што се одмах и одразило на игру. У неколико наврата лако је повлачио нападе и излазио на крај са противницима. Пресекао пас и повукао напад код другог гола. Изашао је у 74. минуту, неразумљиво. Један од оних за које мислимо да би требало да изводи пенал. Још једном, одличан.

Саша СТОЈАНОВИЋ – Једном речју, одличан. Две феноменалне асистенције, креирао игру, сарађивао са Ристићем, сигурни пасови, сигуран на лопти. Паметно игра, одличан техничар. Неупоредиво другачије од Ниша. Изашао је у 89.минуту. Ако овако настави, Црвена звезда ће заиста имати правог играча и право појачање.

Александар КАТАИ – Морамо да признамо да је Катаи најпријатније изненађење. На задовољство сада можемо да га гледамо за разлику од јесени. Похвала и за тренера Лалатовића за рад са њим. Осим еврогола, враћао се у одбрану и помагао, имао доста дуела, био користан и у нападу. Спремио шансу за Орландића. Улазио је често и у средину, и у корекцију. Нема снаге за висок темпо током целог меча, али заиста пријатно изненађење што је схватио и исправио грешке.

Дарко ЛАЗОВИЋ – Играч утакмице, без дилеме, а када је у оваквом издању најбољи играч лиге. Може он боље, али Дарко Лазовић из Јагодине је лидер. Имао је праву подршку у Стојановићу и Ристићу, али је играо за тим. Многи нападачи не реагују онако као он, постигао је еврогол, постигао је гол за победу, центрирао код пенала. Није пуно форсирао дриблинг и није се крио од лопте. Отварао се и улазио у средину. Преглед игре код трећег гола и идеја шта ће урадити са лоптом и пре него што је добије је оно што дели играче. Најискреније се надамо да ће показати оно најбоље. Могао би да буде избор за пенал. Браво, Лазо!

Џошуа ПАРКЕР – Опет нису искоришћени његови квалитети, и нисмо га видели у пуном издању, али не можемо да кажемо да је био лош. Није само његова грешка за промашен пенал. После промашеног пенала пало му је самопоуздање, скривио је прекршај за други гол Јагодине и промашио зицер у 91. минуту. Због грубе игре је добио жути картон у 85. минуту. види се његова жеља да се брзо докаже и покаже. Код оваквих формација и играча у одбрани какве има Јагодина, његова брзина може да буде адут. Последњих 20 минута је играо централног нападача, пре тога је деловао више по крилу.

Петар ОРЛАНДИЋ – Добар дебитантски наступ за Орландића. Јак је у дуелу, предност у скоку, одлично се гради. Добио је велики број дуела у скоку, уме да спусти лопту. Али за нападача је референца постизање голова. Имао је једну прилику у 39. минуту и шутирао преко гола. Фудбалски је одреговао и не може му се замерити. Видећемо какав је на земљи. Када су штопери робусни и високи, као што су штопери Радничког и Јагодине, Орландић је одговор. Као што је Партизан у дербију играо само на Шкулетића високим лоптама, Звезда је покушавала са Орландићем. Изашао је у 57. минуту и евидентно је да још није физички спреман. Али, добро упознавање са првим стрелцем Црне Горе. Стрелац је кључно и најбитније, и то желимо да видимо.

Лука ЈОВИЋ (од 57.минута) – Њему недостаје гол. Показао је поново феноменалну кретњу и интелигенцију код победничког гола. Збунио је Перића. Сјајно се заградио, избацио три играча Јагодине, одиграо повратну за Катаија. Може то Лука и боље, али мислимо да када постигне прве гол, много ће све лакше ићи.

Милош БОСАНЧИЋ (од 74. минута) – Учествовао је код трећег гола, послао пас ка Цветковићу, променио страну. После тога га није било.

Вукан САВИЋЕВИЋ (од 89.минута) – Премало времена је провео на терену да би урадио било шта конкретно и за било какву оцену.

Ненад ЛАЛАТОВИЋ – Као да је играо утакмицу, а његове реакције код постигнутих голова и радовање на крају меча све говоре. Ипак, његова кривица би била да је све кренуло другим током. Одбрана је најслабији део тима, а статистички је и даље најбољи. Звезда је други пут ушла слабо у утакмицу, а грешке одбране су могле одмах да одреде меч. Када нема Павићевића у тиму, као да недостаје цео део терена. Такође, мора да одреди играча који изводи једанаестерац, јер импровизовање може скупо да кошта, а Звезда нема права на грешку. Измене су му велики проблем, као што су биле и Славиши Стојановићу. Права одлука је Ристић, испоставило се и Орландић у стартној постави, као и то што враћа Катаија у живот. Променио је и формацију коју је уигравао током највећег дела јсени и током целих припрема. Надамо се да је стена и велики притисак пао после прве победе. Али, он мора да буде најпажљивији.

У наредном колу, Црвена звезда у дербију кола и на прослави 70. рођендана дочекује Војводину, у суботу од 18 часова на Маракани.