Каду, срећан рођендан!

Едуардо Де Фиори Мендеш Каду, Бразилац, који је у Црвеној звезди провео четири сезоне и за то време постао странац са највише одиграних утакмица у клупској историји, рођен је 31. августа 1986. године у Андрадини.

zzzzzzzzzzzzzz392528_521718077889093_254193531_n

Овај везни фудбалер је од 2009. до 2013. године за београдске црвено-беле одиграо 103 меча, постигао 26 голова и освојио два Купа Србије 2010. и 2012. године. Био је то црни период у којем Звезда није освајала титулу првака, а Каду је прошао пут од оспораваног играча до фудбалера без кога се није могао замислити састав екипе у поменутом резултатски турбулентном периоду. Стартовао је головима у квалификацијама за Лигу Европе против Рудара из Велења (4:0) у 85. минуту и Динама из Тбилисија (5:2) из пенала у 77. минуту, а укупно је у првој сезони у дресу најтрофејнијег српског клуба на 29 сусрета у свим такмичењима постигао шест голова. Иако је Пижонов тим водио током већег дела шампионата, његовом сменом предност је испуштена и трофеј је измакао. Освојен је Куп победом од 3:0 у финалу против Војводине, а Каду је био стрелац другог поготка своје екипе у 62. минуту.

zzzzzzzzzzzzzzz529248_516098215117746_163797059_n

У сезони 2010/11 врло добри бразилски техничар је погодио мрежу Слована из Братиславе (1:1) у квалификацијама за Лигу Европе, али клуб није успео да стигне до групне фазе овог такмичења, а ни до трофеја у домаћим оквирима и поред велике жеље играча и навијача. Црвено-бели су тада и поред слабијег играчког кадра у односу на раније године привлачили далеко највећи број навијача у односу на друге клубове, што се одржало и до данашњих дана. Каду је те сезоне на укупно 32 меча постигао шест голова. После једног слабијег периода за њега у којем је пао у други план, заблистао је у сезони 2011/12, када је са 11 погодака у 20 првенствених утакмица био најбољи стрелац клуба. У квалификацијама за Лигу Европе погодио је мрежу француског Рена из једанаестерца у поразу (1:2). Најбоља Кадуова сезона у клубу није прошла без трофеја, јер су црвено-бели освојили Куп Србије тријумфом у финалу против Борца из Чачка резултатом 2:0. Бразилски интернационалац ће остати упамћен и по победоносном голу у 142. вечитом дербију против Партизана, који је постигао у 93. минуту. Била је то Кадуова “бомба“ са дистанце за сладак тријумф против вечитог ривала у Хумској. На 26 сусрета у свим такмичењима 2011/12 постигао је 12 голова.

zzzzzzzzzzzzzzz67580_516099055117662_1013697671_n

Једно време су га мучиле и повреде, због којих је дуже време био ван терена, а у другом делу сезоне 2012/13 заузео је своје место у тиму Звезде и добио све похвале због добрих партија. У последњој сезони је на укупно 16 мечева два пута био стрелац. Од 2013. године члан је Шерифа из Тираспоља, са којим је 2014. и 2016. године освојио титулу шампиона Молдавије, Куп 2015. године и три Супер купа 2013/14, 2014/15. и 2015/16, одиграо 59 лигашких утакмица и постигао 11 голова. Пре Звезде носио је дресове бразилског Порто Алегреа од 2005. до 2007. и Зете из Голубоваца од 2007. до 2009. године (51 лигашки меч, 15 голова).