ВажноИсторијаНајновијеФудбал

Времеплов: Звездина петарда у Луксембургу

Црвено-бели су своју другу узастопну сезону у Купу европских шампиона почели 5. септембра 1957. године убедљивим тријумфом против Стад Диделанжа у Луксембургу резултатом 5:0.

Тим предвођен легендарним капитеном Рајком Митићем, фантастичним голгетером Бором Костићем и најбољим голманом на овим просторима свих времена Владимиром Беаром лагано је протутњао Луксембургом у новом походу у европским такмичењима.

По два гола за шампиона Југославије постигли су Боривоје Костић у 11. и 16. минуту и Антон Рудински у 47. и 55, док је прва Звездина звезда Рајко Митић поставио коначан резултат три минута пре последњег судијског звиждука.

Тријумф од пет разлике у 1. колу најелитнијег европског такмичења био је други најубедљивији у овој рунди, јер су чувене “Безбијеве бебе“ Манчестер јунајтеда савладале Шамрок Роверс на гостовању у Велсу резултатом 6:0.

Иако је Бора Костић блистао те сезоне и постигао девет голова у Европи, ипак није био први стрелац елитног такмичења, јер га је легендарни ас мадридског Реала Алфредо Ди Стефано престигао за један погодак и то онај у финалу против Милана, у мечу који је краљевски клуб добио са 3:2 након продужетака поготком Франсиска Хента у 107. минуту.

Стад Диделанж – Црвена звезда 0:5 (0:2)

Луксембург, 5. септембар 1957. Стадион: Мунисипал. Гледалаца: 8.000. Судија: Армандо Маркети (Италија).

Стад Диделанж: Бени Мишо, Франсоа Бисен, Рејмон Мишо, Ернест Бренер, Жилбер Мејлендер, Жан Кифер, Николас Кетел, Жан Халсдорф, Ернест Гелен, Јос Шлесер, Жози Ронгони. Тренер: Пол Фелер.

Црвена звезда: Владимир Беара, Новак Томић, Миљан Зековић, Владимир Поповић, Љубомир Спајић, Лазар Тасић, Рајко Митић, Иван Топлак, Антон Рудински, Боривоје Костић, Момчило Илић. Тренер: Милорад Павић.