ВажноИсторијаНајновијеФудбал

Времеплов: Победе над Портдауном, Панатинаикосом, Викингом, Универзитатеом, Линфилдом и Партизаном

На данашњи дан Црвена звезда је остварила чак пет тријумфа у Европи – три у Купу шампиона против Линфилда (8:0) 1969. године, Панатинаикоса (3:0) 1986, Портдауна (4:0) 1991. и Викинга (3:2) 1980. године, као и меча у Купу УЕФА против Универзитетее Крајове (3:1) 1975. године и победу у 85. вечитом дербију 1989. године голом Владана Лукића у финишу меча.

Одбрану титуле првака Европе црвено-бели су започели 17. септембра 1991. године утакмицом против Портдауна из Северне Ирске, али услед забране играња једног меча у Београду услед казне због уласка навијача на терен у полуфиналу против Бајерна из претходне сезоне, а затим и због забране играња свих утакмица у земљи због рата и распада СФРЈ, тим Владице Поповића био је домаћин у Сегедину.

Шампион Старог континента је у прелазном року остао без Просинечког, Бинића, Стојановића, Маровића и Шабанаџовића од играча који су имали велику улогу у освајању Купа шампиона, а у тим су стигле и новајлије, које су имале запажен учинак на европској премијери у новој сезони.

zzzzzzzzzz11751400_625755190894723_7556890968272964394_nЗвезда је повела већ у 15. минуту голом новајлије из Војводине Мирослава Тањге, који је главом закуцао лопту у мрежу после центаршута Владимира Југовића из слободног ударца коме је претходио прекршај над агилним Илијом Ивићем.

До другог поготка виђен је добар покушај Синише Михајловића са дистанце и још један ударац главом Мирослава Тањге после центаршута Југовића у очигледно врло уиграној акцији.

zzzzzzzzzhjhjУ 37. минуту Црвена звезда је повела са 2:0. Влада Стошић је шутирао са неких двадесетак метара од Кинановог гола, а лопта је на свом путу закачила Алфија Стјуарта, довољно да промени смер и превари чувара мреже гостујућег састава. Мајкл Кинан је одбранио два шута Владана Лукића из непосредне близине у финишу првог полувремена које је завршено вођством браниоца европске титуле од два гола разлике.

Своју доминацију црвено-бели нису материјализовали на прави начин, јер су Стошић и Ивић пропустили врло изгледне прилике у наставку, а Синиша Михајловић је у свом стилу са 17 метара из слободног ударца са десне стране повисио на 3:0 у 77. минуту.

zzzzzzzzzzzzz11233994_935925776468319_7743824484976331049_n

Михајловић се те сезоне надавао атрактивних голова из слободних удараца, а у 85. минуту је поставио коначних 4:0 пројектилом са око 35 метара. На тај начин је наш најтрофејнији клуб стекао високу предност пред реванш у Портдауну против недораслог противника.

Црвена звезда – Портдаун 4:0 (2:0)

Сегедин, 17. септембар 1991. Стадион: Фелше Тиса-парти. Гледалаца: 7.000. Судија: Хасан Чејлан (Турска). Стрелци: Тањга у 15, Стошић у 37. и Михајловић у 77. и 85. минуту.

Црвена звезда: Драгоје Лековић, Душко Радиновић, Мирослав Тањга, Владимир Југовић, Миодраг Белодедић, Илија Најдоски, Милорад Ратковић, Влада Стошић, Владан Лукић, Илија Ивић (од 69. Предраг Јовановић), Синиша Михајловић. Тренер: Владимир Поповић.

Портдаун: Мајкл Кинан, Јан Курлис, Филип Мејџор, Брајан Стрејн, Филип Мичел, Алфи Стјуарт, Мартин Расел, Пол Дулин, Санди Фрејзер, Стивен Ковен, Грег Дејвидсон. Тренер: Рони Мекфол.

У првом мечу шеснаестине финала Купа европских шампиона 1986/87 Црвена звезда је славила против грчког Панатинаикоса са убедљивих 3:0.

На старту нове сезоне на међународној сцени наш шампион је надвисио првака Грчке, и обезбедио високу предност пред реванш у Атини. Црвено-бели су од почетка жустро кренули, а одличну прилику имао је већ у 12.минуту Бошко Ђуровски, али је голман зелених Адонис Мину био добро постављен. Гости су се врло умешно бранили током првог полувремена, али им је концентрација попустила у финишу.

Пулени Велибора Васовића повели су поготком Хусрефа Мусемића у надокнади првог дела игре. Јанковић је упослио Мркелу по левој страни, уследио је одличан центаршут за Мусемића, који се извио и у паду погодио небрањени део мреже.

Није много требало Звезди да удвостручи предност, јер је Бора Цветковић главом у 51. минуту затресао мрежу Минуа након асистенције Жарка Журовића, који је главом додао до седмице Црвене звезде након што му је први покушај одбила дефанзивна линија Панатинаикоса.

Коначних 3:0 поставио је Бошко Ђуровски у 66. минуту. Драган Стојковић Пикси је успешно прошао по десној страни, а затим као на тацни послужио Ђуровског, који са пет метара шаље лопту под пречку. Могла је Звезда и до четвртог гола, али је капитен грчког првака Караулијас у последњем тренутку избио лопту у корнер. На крају се десила и једна несвакидашња ситуација. Звезда је постигла гол, али је судија означио крај меча само тренутак раније.

zzzzzzzzzzzzzzzzpao3-0 934636_277750692361843_1449754153_n

Црвена звезда – Панатинаикос 3:0 (1:0)

Београд, 17. септембар 1986. Стадион: Црвене звезде. Гледалаца: 75.000. Судија: Алексис Поне (Белгија). Жути картони: Маровић (Црвена звезда), Пацијавурас и Вамвакулас (Панатинаикос). Стрелци: Мусемић у 45+1, Цветковић у 51. и Ђуровски у 66. минуту.

Црвена звезда: Бранко Давидовић, Златко Крџевић, Жарко Ђуровић, Бошко Ђуровски, Марко Елснер, Милан Јанковић, Слободан Маровић, Борислав Цветковић, Хусреф Мусемић, Драган Стојковић (од 85. Горан Милојевић), Митар Мркела. Тренер: Велибор Васовић.

Панатинаикос: Адонис Мину, Никос Вамвакулас, Велимир Зајец, Никос Пацијавурас, Костас Мавридис, Никос Карулијас, Костас Тарасис, Костас Антонију, Христос Димопулос (од 66. Танасис Димопулос), Димитриос Саравакос, Костас Бацинилас (од 77. Лисандрос Георгамлис). Тренер: Томислав Ивић.

Једну од две најубедљивије победе у еврокуповима црвено-бели су остварили 17. септембра 1969. године у Београду у Купу шампиона против Линфилда из Белфаста резултатом 8:0.

Екипа Миљана Миљанића је до ногу потукла госте из Ирске у првом сусрету шеснаестине финала, а Линфилд је још и добро прошао обзиром да је Звезда могла да постигне још пет-шест голова. Црвено-бели су играли доминантно, разиграно и надахнуто, док је ирски састав играо у границама својих могућности и често се бранио и са 10 играча.

zzzzzzzzzzzzzzzzlinfild11998939_10153589646194324_2551915259613666552_n

Мрежа Роберта Мекгонигела начета је већ у 5. минуту, када је Караси а додавање Лазаревића погодио са око 10 метара. Четири минута касније Лазаревић је повисио на 2:0 после лепе акције коју су креирали Аћимовић и Кривокућа. Канонада је настављена поготком Кленковског ударцем са око 30 метара.

Караси је у 30. минуту реализовао једанаестерац после играња руком у казненом простору једног гостујућег фудбалера, а пет минута након тога на асистенцију Лазаревића повисио је на 5:0 својим трећим поготком. Био је то и коначан резултат првог дела игре.

zzzzzzzzzzzlinfild11902248_990831234311106_5427524174140050777_n

Црвено-белима је у наставку требало мало више времена да поново затресу мрежу. То је урадио Аћимовић у 70. минуту на центаршут Џајића, који се до краја меча два пута уписао у стрелце. Први гол постигао је главом на пас Карасија у 73. минуту, а други му је припремио Лазаревић у 80. минуту за коначних 8:0.

Црвена звезда – Линфилд 8:0 (5:0)

Београд, 17. септембар 1969. Стадион: Црвене звезде. Гледалаца: 20.000. Судија: Киријакидис (Кипар). Стрелци: Караси у 5, 30. из пенала и 35, Лазаревић у 9, Кленковски у 25, Аћимовић у 70. и Џајић у 73. и 80. минуту.

Црвена звезда: Ратомир Дујковић, Петар Кривокућа, Живорад Јевтић (од 46. Милован Ђорић), Мирослав Павловић, Кирил Дојчиновски, Бранко Кленковски, Зоран Антонијевић, Станислав Караси, Војин Лазаревић, Јован Аћимовић, Драган Џајић. Тренер: Миљан Миљанић.

Линфилд: Роберт Мекгонигел, Кенет Гибиленд (од 46. Роналд Вајт), Џон Питерсон, Ајзак Ендрјуз, Семјуел Хатон, Ерик Бојер, Денис Вајолет, Вилијам Милен, Алан Мекгроу, Брајан Хамилтон, Семул Пејвис (од 46. Ворен Фини).

На старту такмичења у Купу шампиона 1980/81, шампион Југославије гостовао је у Норвешкој, где је одмерио снаге против екипе Викинга из Ставангера.

Викинзи су се показали као врло неугодан противник по Звезду, јер су до 70. минута имали лепу предност од 2:0 коју су стекли головима Торбјерна Свендсена у 30. и Тора Рајдара Брекеа у 50. минуту.

Ипак, квалитет црвено-белог тима није дозвољавао шамаре на евро сцени у то време, па капитен Владимир Петровић “Пижон“ успева да смањи на 1:2 у 70. минуту, а Бреке од јунака постаје трагичар у 77. минуту, када постиже аутогол.

zzzzzzzzzzzzz1533892_374223046047940_414411436_n

Звездин блицкриг у Ставангеру и потпуни преокрет за само 10 минута доноси Сребренко Репчић поготком у 80. минуту за коначних 3:2 у корист београдског клуба.

Викинг – Црвена звезда 2:3 (1:0)

Ставангер, 17. септембар 1980. Стадион: Ставангер. Гледалаца: 7.448. Судија: Арто Равандер (Финска). Стрелци: Свенсон у 30. и Бреке у 50. за Викинг, а Петровић у 70, Бреке аутогол у 77. и Репчић у 80. минуту за Црвену звезду.

Викинг: Ерик Јоханесен, Бјарне Бернтсен, Пер Хенриксен, Тор Рајдар Бреке, Ролф Бјернсен, Тонинг Хамер, Ајнар Сабе, Като Андерсен, Исак Арне Рефвик, Торбјерн Свендсен, Аге Рисангер. Тренер: Тони Кнап.

Црвена звезда: Живан Љуковчан, Златко Крмпотић, Зоран Јеликић, Драган Милетовић (од 70. Бошко Ђуровски), Миленко Рајковић, Здравко Боровница, Владимир Петровић, Цвијетин Благојевић, Недељко Милосављевић, Рајко Јањанин (од 57. Милан Јанковић), Сребренко Репчић. Тренер: Бранко Станковић.

Серију победа у Европи на старту такмичења за 17. септембар затварамо Звездиним тријумфом против румунске Универзитатее на гостовању у Крајови 1975. године у Купу УЕФА.

Екипа Милована Ћирића повела је у 18. минуту поготком Душана Савића, али је пред одлазак на паузу изједначио Јон Облеменко у 45. минуту.

zzzzzzzzzzzzk3o-filke1

У наставку до изражаја долази голгетер црвено-белих Зоран Филиповић, који постиже голове у 55. и 79. минуту и решава утакмицу за тријумф на гостовању против Румуна од 3:1 и миран сан пред реванш у Београду.

Универзитатеа – Црвена звезда 1:3 (1:1)

Крајова, 17. септембар 1975. Централни стадион. Гледалаца: 40.000. Судија: Елдар Азим Заде (СССР). Стрелци: Облеменко у 45. за Универзитатеу, а Савић у 18. и Филиповић у 55. и 79. минуту за Црвену звезду.

Универзитатеа: Маријуш Пуркару, Петре Пурима, Александру Бок, Петре Деселнику, Корнел Бернеану, Золтан Кришан (од 55. Родион Каматару, од 77. Костика Штефанеску), Григоре Ћупиту, Илие Балаки, Лукијан Стримбеану, Јон Облеменко, Леонида Неделку. Тренер: Константин Чернајану.

Црвена звезда: Огњен Петровић, Зоран Јеликић, Миодраг Новковић, Петар Баралић, Михаљ Кери, Славољуб Муслин, Владимир Петровић (од 80. Милош Шестић), Душан Николић, Душан Савић, Сеад Сушић (од 67. Србољуб Стаменковић), Зоран Филиповић. Тренер: Милован Ћирић.

У 7. колу шампионата Југославије 1989/90 Црвена звезда је угостила екипу Партизана пред чак 90.000 гледалаца на нашем највећем стадиону у 85. вечитом дербију.

Био је то сусрет најефикасније екипе у првенству и најтврђе одбране, а прву озбиљнију прилику имао је Роберт Просинечки када је погодио стативу, а затим и главом спољни део мреже измамивши аплаузе домаћих навијача.

Нешто касније, судија из Бањалуке свирао је прекршај у нападу Милка Ђуровског након чега су гости постигли гол, који је по правилима поништен, али је зато арбитар био окружен буљуком црно-белих играча, који су били убеђени да су оштећени. Судија Шипка је на крају пријавио Ђуровског због физичког напада. Главни адути оба тима били су под будним оком својих чувара, тако да нису могли да дођу до изражаја, па је прво полувреме завршено без голова.

Крцат стадион и бакљаде навијача оба клуба обележили су меч, па је наставак сусрета каснио неколико минута. Слободан Маровић је опробао шут почетком другог полувремена, али је Пандуровић парадом ухватио лопту. Између два покушаја Дарка Панчева на терен је уместо Митра Мркеле ушао млађани Владан Лукић.

zzzzzzzzzzzzzzVladan-Lukic

Управо је талентовани Лукић одлучио победника у 90. минуту. Вештим дриблингом избацио је из равнотеже свог чувара, а затим оштрим и прецизним ударцем решио 85. вечити дерби. у финишу је један млади навијач Звезде утрчао у терен, а по завршетку меча бројне присталице црвено-белих су се нашле на трави Маракане у жељи да прославе тријумф са својим љубимцима. Међутим, изненада долази и до улетања на терен присталица гостију са јужне трибине и долази до навијачког обрачуна који редарска служба у први мах није могла да исконтролише. Нереди су се пренели и на београдске улице после дербија, па је цех платила и полиција са својих 17 повређених чланова.

zvezda - partizan 1-0 17.9.'89

Црвена звезда – Партизан 1:0 (0:0)

Београд, 17. септембар 1989. Стадион: Црвене звезде. Гледалаца: 90.000. Судија: Благоје Шипка (Бањалука). Стрелац: Лукић у 90. минуту.

Црвена звезда: Стеван Стојановић, Горан Јурић, Слободан Маровић, Драган Канатларовски (Влада Стошић), Милош Дризић, Илија Најдоски, Роберт Просинечки, Дејан Савићевић, Дарко Панчев, Драган Стојковић, Митар Мркела (Владан Лукић). Тренер: Драгослав Шекуларац.

Партизан: Горан Пандуровић, Миодраг Бајовић, Дарко Миланич, Предраг Спасић, Гордан Петрић, Будимир Вујачић, Александар Ђорђевић, Горан Милојевић, Милан Ђурђевић (Слађан Шћеповић), Милко Ђуровски, Горан Богдановић (Милинко Пантић). Тренер: Момчило Вукотић.

Први део шампионата 1989/90 загребачки Динамо је дочекао као лидер, али је у наставку Црвена звезда успела да престигне “модре“ и остави их чак 11 бодова иза себе на крају сезоне. Звезда је са 79 погодака била далеко најефикаснији тим лиге, имала је и убедљиво највише победа (24) и првог стрелца првенства Дарка Панчева, који је постигао 25 голова.