Na današnji dan Crvena zvezda je slavila u 25. i 108. večitom derbiju, a utakmice su sa po dva gola obeležili Nikola Stipić i Perica Ognjenović.

Odlična ekipa koju je u sezoni 1997/98 preuzeo Miša Kosanović pred 108. večiti derbi zaostajala je za Obilićem i Partizanom tri boda, ali je u nastavku sezone pokazala da je najbolja u ligi, iako tada nije stigla do titule.

Svaki derbi po pravilu iznedri po nekog igrača koji izbije u prvi plan, ali partija Perice Ognjenovića iz prvog od tri okršaja sa crno-belima te sezone dugo se prepričavala među ljubiteljima fudbala.

Omaleni as je prosto razbio Tumbakovićevu četu neverovatnim potezima, driblinzima, fintama, brzim prodorima i na kraju sa dva gola odlučio 108. prvenstveni susret najvećih rivala.

Crveno-beli su od starta krenuli žustro, pa je ubrzo Miodrag Pantelić pogodio stativu, a Ivica Kralj odbranio udarac Dejana Stankovića iz neposredne blizine. Zvezdin kapiten je još jednom pokušao, ali sa distance, međutim, Kralj je odbio nezgodnu loptu. Prethodno je Ognjenović napravio karambol po levoj strani brzim prodorom, a zatim je usledio i slalom u 15. minutu na čijem kraju je Stanković još jednom šutirao iz daljine, ali pored gola, a nešto kasnije imao je i pokušaj da iz voleja pogodi mrežu.

Uraganski napadi Zvezde nastavili su da se ređaju. Brzonogi Bratislav Živković centrirao je posle prodora sa desne strane, Jovičić se našao oči u oči sa Ivicom Kraljem, koji je izbio loptu. Perica Ognjenović je dobio aplauze nakon poigravanja sa svojim čuvarima u 23. minutu.

Reprezentativni čuvar mreže crno-belih našao se pred baražnom vatrom Zvezdinih vedeta, ali je još jedan snažan Stankovićev šut odbio posle pokušaja iz slobodnog udarca. U drugom delu prvog poluvremena gosti su napokon uspeli da se oslobode pritiska Zvezde, ali su njihovi pokušaji bili bezazleni po Dragoslava Jevrića. Pokušao je i Perica Ognjenović iz slobodnog udarca u 39. minutu, a Kralj je ovoga puta izbio loptu u korner.

FUDBAL - Dejan Stankovic i Perica Ognjenovic, fudbaleri Crvene zvezde, proslavljaju gol protiv Partizana. Beograd, 08.04.1998. snimio:N.Parausic

U 43. minutu konačno se zatresla mreža Partizana posle brojnih pokušaja. Tropotezna akcija Živkovića, Dalibora Škorića i Ognjenovića, rezultirala je pogotkom Zvezdine jedanaestice. Perica je izbegao start defanzivca gostiju i matirao Kralja, koji je ovoga puta bio nemoćan. Pred kraj prvog dela Ognjenović je još jednom zatresao mrežu posle sjajne akcije, ali je pogodak poništen zbog ofsajda.

Dragan Stojisavljević imao je u nastavku dobru priliku da izjednači, ali je Jevrić uspešno intervenisao izbacivši loptu u korner. Pokušao je i Goran Bunjevčević glavom posle centaršuta Ognjenovića iz slobodnog udarca, međutim, nije bio precizan. Na drugoj strani Goran Obradović poslao je loptu preko prečke, a Perica Ognjenović je nakon jedne presečene lopte brzo stigao u kazneni prostor uz udarac pored gola.

Bratislav Živković je na fenomenalan način pretrčao protivnika koji je za nekoliko metara bio bliži lopti, Kralj je istrčao, Perica Ognjenović je pokušao da ga lobuje, ali se golman Partizana u poslednji čas vratio nazad i izbacio loptu u korner. Jevrić je u narednom periodu dva puta intervenisao kod pokušaja Predraga Pažina u 74. i Ljubiše Rankovića u 76. minutu.

Na scenu je ponovo stupio Perica Ognjenović, a veliku pomoć imao je u Ivanu Dudiću, koji je oduzeo loptu i sjajno proigrao Zvezdinu perjanicu. Perica je pobegao defanzivnoj liniji crno-belih, zaobišao Ivicu Kralja i odlučio utakmicu golom u 81. minutu. Pred kraj je Ivan Tomić mogao da ublaži poraz, ali je Jevrić zatvorio ugao, tako da je ostalo Perica 2, Partizan 0, što je pisalo na naslovnoj strani Tempa nekoliko dana nakon 108. derbija.

Crvena zvezda – Partizan 2:0 (1:0)

Beograd, 27. septembar 1997. Stadion: Crvene zvezde. Gledalaca: 50.000. Sudija: Miroslav Radoman. Strelac: Ognjenović u 43. i 81. minutu.

Crvena zvezda: Dragoslav Jevrić, Bratislav Živković, Nikoslav Bjegović (od 46. Vinko Marinović), Srđan Pecelj, Aleksandar Kristić, Goran Bunjevčević, Dalibor Škorić, Miodrag Pantelić (od 69. Ivan Dudić), Zoran Jovičić, Dejan Stanković (Goran Bošković). Trener: Milorad Kosanović.

Partizan: Ivica Kralj, Dražen Bolić, Đorđe Svetličić (od 46. Goran Trobok), Ivan Tomić, Predrag Pažin, Zoltan Sabo, Igor Taševski, Dragan Stojisavljević, Saša Ilić (od 74. Dejan Vukićević), Goran Obradović, Dragan Isailović (od 67. Ljubiša Ranković). Trener: Ljubiša Tumbaković.

U odbranu titule prvaka ekipa Miše Pavića krenula je paklenim rasporedom. U prvih pet kola Zvezda je igrala protiv zagrebačkog Dinama (1:2), OFK Beograda (2:1), Vojvodine (0:1) i splitskog Hajduka (3:1), a derbi protiv Partizana zatvarao je seriju izuzetno teških susreta.

Učinak od dva poraza na gostovanjima i dve pobede na domaćem terenu uslovio je da crveno-beli jurišaju na dva boda u 25. večitom derbiju i to bez Šekularca, Maravića i Zekovića. Međutim, ispostavilo se da to i nije bio nenadoknadiv hendikep.

zzzzzzzzzzzzcznikola-2

U prvom poluvremenu nije bilo pogodaka, a zatim je na scenu stupio sjajni Nikola Stipić, inače fudbaler koji je bio uzor Draganu Džajiću u ranoj mladosti. Stipić je savladao jednog od naših najboljih golmana svih vremena, Milutina Šoškića u 63. i 73. minutu, da bi Ivan Popović postavio konačnih 3:0 za Crvenu zvezdu na stadionu JNA u 80. minutu.

zzzzzzzzzzzzzz59-60

Partizan – Crvena zvezda 0:3 (0:0)

Beograd, 27. septembar 1959. Stadion: JNA. Gledalaca: 50.000. Sudija: Erlih. Strelci: Stipić u 63. i 73. i Ivan Popović u 79. minutu.

Partizan: Milutin Šoškić, Velimir Sombolac, Fahrudin Jusufi, Bruno Belin, Jovan Miladinović, Milan Kranjčič, Zvezdan Čebinac, Vladimir Kovačević, Tomislav Kaloperović, Milan Galić, Branislav Mihajlović. Trener: Ilješ Špic.

Crvena zvezda: Vladimir Beara, Vladimir Durković, Dimitrije Stojanović, Ranko Borozan, Ljubomir Spajić, Vladimir Popović, Nikola Stipić, Lazar Tasić, Ivan Popović, Borivoje Kostić, Anton Rudinski. Trener: Milorad Pavić.

zzzzzzzzzzzzzzJk6TJSe

Na kraju sezone Zvezda uspeva da odbrani titulu sa bodom prednosti u odnosu na Dinamo iz Zagreba serijom od tri pobede u poslednja tri kola. Bora Kostić je sa 19 golova bio najbolji strelac lige, dok Ljuba Spajić i Vladimir Durković nisu propustili nijednu utakmicu u pohodu ka novoj kruni.