Važno Istorija Najnovije Fudbal

Vremeplov: Sa penala do prolaza u Mecu, deklasiran i Lilestrem

Na današnji dan Crvena zvezda je eliminisala Mec na gostovanju u Francuskoj posle boljeg izvođenja penala 4:3 (1:2) u revanšu 1. kola Kupa UEFA 1998. godine, dok je 1982. godine u revanšu 1. kola Kupa pobednika kupova savladan Lilestrem u Beogradu rezultatom 3:0.

Ekipa Miše Kosanovića u revanšu protiv francuskog kluba nije mogla da računa na najboljeg igrača i kapitena Pericu Ognjenovića, koji nije imao pravo nastupa zbog parnih žutih kartona. Bio je to veliki hendikep, Zvezdin trener je mnoge iznenadio ofanzivnijom formacijom sa samo tri klasična odbrambena igrača i Bunjevčevićem na poziciji zadnjeg veznog, ali su gosti iz Beograda odlično počeli utakmicu.

Najpre je Miodrag Pantelić u sedmom minutu neuspešno pokušao da lobuje čuvara mreže domaćih, a zatim je usledio gol Vinka Marinovića iz slobodnog udarca u 17. minutu, kome je prethodio prekršaj nad Jovanom Gojkovićem. Marinović je prebacio živi zid i uhvatio golmana Letizija u raskoraku, tako da je lopta odskočila na tri-četiri metra od gola i odsela u mreži za 1:0, što je pored beogradskih 2:1 bila lepa zaliha od dva gola razlike.

Puleni Žoela Milera uzvraćaju u 24. minutu pokušajem Nasredina Krauša tik iznad prečke, a Zvezdin Brazilac Adilson nešto kasnije sjajnim prodorom po levoj strani pronalazi Miodraga Pantelića, koji šutira pored leve stative.

Mec je uspeo da izjednači na 1:1 u 39. minutu efektnim pogotkom svog iskusnog kapitena Silvana Kastenduša sa oko 25 metara. Jevrić je nespretno reagovao i stigao samo da okrzne loptu vrhovima prstiju na putu do mreže. Gojković je pogodio i stativu, ali bio je to samo uvod u buran nastavak velike fudbalske bitke.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz1998 Mec 2

Domaći tim je krenuo sa velikim pritiskom u nastavku i šansama za Merijea i Kastenduša, a Zvezda je uzvratila pokušajima Marinovića i Aćimovića. U 52. minutu domaći ostaju sa 10 igrača posle isključenja Davida Režisa, ali ni to nije pomoglo Zvezdi, koja je potpuno pogubila niti igre i prepustila Mecu inicijativu, pa su igrači francuskog tima konstantno pretili preko Merijea, Kastenduša i agilnog Rizeta, koji je iznudio jedanaesterac nakon starta Adilsona u 67. minutu. Precizan sa bele tačke bio je Merije u 68. minutu za 2:1, čime je ukupan rezultat izjednačen na 3:3.

Zatim je grupa od 500 do 700 Delija nezadovoljna rezultatom i isprovocirana domaćom publikom krenula je u obračun sa redarima. Upotrebljen je i šmrk, a zatim je meč prekinut zbog nereda na tribinama, pa je intervenisala i policija.

Prekid kao da je osvestio Zvezdine igrače, pa su nakon toga zaigrali znatno angažovanije. Aćimović je zapretio iz slobodnog udarca, a Letizi krajnjim naporom odbranio, da bi posle kornera Drulić uputio loptu u okvir gola, a Rizeto je izbio gotovo sa gol linije. Vitakić je imao veliku priliku, kada je u kontri izbio sam pred Letizija, ali pošto defanzivcu Zvezde takve situacije nisu bile rutina, šansa je otišla u nepovrat. Da nevolja bude veća Goran Drulić je isključen u 89. minutu zbog udaranja protivnika, pa su ekipe u produžecima bile brojčano izjednačene.

Ređale su se šanse i u dodatnom periodu za Gojkovića, Pantelića na jednoj, a Jestrovića i Kastenduša na drugoj strani, ali nije bilo promene rezultata, pa se stiglo i do penala.

U prve dve serije precizni su bili Proman i Merije, kao i Ljubojević i Škorić, da bi u trećoj seriji Nenad Jestrović pogodio prečku, a Aćimović bio siguran realizator za Zvezdu. Jevrić u četvrtoj seriji brani šut Bofena, ali Dragan Mićić šalje loptu preko gola, pa Kastenduš u petoj seriji uspeva da izjednači na 3:3. Odlučujući udarac u pogađa Goran Bunjevčević za 4:3 i veliku radost ekipe i navijača Zvezde, koja je uspela da eliminiše francuski klub iz Evrope.

Mec – Crvena zvezda 2:1 – penalima 3:4

Mec, 29. septembar 1998. Stadion: Sent-Simforijan. Gledalaca: 8.448. Sudija: Jacek Granat (Poljska). Crveni kartoni: Režis (Mec) u 52. i Drulić (Crvena zvezda) u 89. minutu. Strelci: Kastenduš u 39. i Merije iz jedanaesterca u 68. minutu za Mec, a Marinović u 17. za Crvenu zvezdu. Strelci iz penala: Proman, Merije i Kastenduš za Mec, a Ljubojević, Škorić, Aćimović i Bunjevčević za Crvenu zvezdu.

Mec: Lionel Letizi, Silvan Kastenduš, David Režis, Žefroa Toje, Paskal Pjer (od 90. Stefan Rondelar), Džef Štraser (od 63. Gregori Proman), Frank Rizeto, Nasredin Krauš (od 63. Luj Saha), Frederik Merije, Deni Bofen, Nenad Jestrović. Trener: Žoel Miler.

Crvena zvezda: Dragoslav Jevrić, Nikoslav Bjegović (od 78. Ivan Dudić), Adilson (od 75. Milivoje Vitakić), Dalibor Škorić, Goran Bunjevčević, Vinko Marinović, Darko Ljubojević, Jovan Gojković (od 101. Dragan Mićić), Goran Drulić, Milenko Aćimović, Miodrag Pantelić. Trener: Milorad Kosanović.

U revanšu 1. kola Kupa pobednika kupova za sezonu 1982/83, crveno-belima je posle ubedljivih 4:0 na gostovanju protiv Lilestrema ostalo da odrade i revanš u Beogradu, koji je rutinski dobijen sa 3:0.

Ekipa Stevana Ostojića povela je već u trećem minutu pogotkom talentovanog Milka Đurovskog, da bi Konstantin Đurić u 13. minutu povisio na 2:0. U nastavku je Milko Đurovski još jednom zatresao mrežu u 59. minutu za konačnih 3:0, što je u ukupnom skoru u dvomeču bilo čak 7:0 protiv Norvežana, koji u to vreme nisu mogli da pariraju našem najtrofejnijem klubu.

Crvena zvezda – Lilestrem 3:0 (2:0)

Beograd, 29. septembar 1982. Stadion: Crvene zvezde. Gledalaca: 10.000. Sudija: Erkan Goksal (Turska). Strelci: M. Đurovski u 3. i 59. i Đurić u 13. minutu.

Crvena zvezda: Dragan Simeunović, Zlatko Krmpotić, Zoran Dimitrijević, Boško Đurovski, Dragan Miletović (od 46. Goran Milojević), Milenko Rajković, Vladimir Petrović, Milko Đurovski, Radomir Savić, Konstantin Đurić, Ranko Đorđić (od 60. Rajko Janjanin). Trener: Stevan Ostojić.

Lilestrem: Arne Amundsen, Frank Grenlund, Tore Kordal, Tor Inge Smedas (od 46. Georg Hamer), Per Berg, Ole Dirštad, Bard Bjerkeland, Arne Erlandsen (od 72. Tom Frisvold Miklebust), Erik Soler, Juhani Himanka, Andre Krogseter. Trener: Joar Hof.

U sledećoj rundi crveno-beli su za protivnika dobili Barselonu predvođenu Dijegom Maradonom i Berndom Šusterom. Njih dvojica su postigli po dva gola u beogradskom meču za 4:2 u korist Katalonaca, a argentinski as je postigao fantastičan pogodak lobom, kome je aplaudirao ceo stadion, pa i golman Zvezde Aleksandar Stojanović. U revanšu je Barsa slavila sa 2:1 i prošla u četvrtfinale.