ВажноИсторијаНајновијеФудбал

Времеплов: Рапсодија у 51. вечитом дербију и тријумф над Розенборгом

Пут ка повратку шампионске титуле Црвена звезда је наставила незадрживо да гради сигурном игром и победом од 2:0 у 51. вечитом дербију против Партизана.

Тог 22. октобра 1972. године на нашем највећем стадиону окупило се 40.000 гледалаца у 10. колу националног шампионата. Екипа Миљана Миљанића била је у сјајној форми, јер је нанизала седам узастопних победа у шампионату пред 51. окршај са црно-белима.

zzzzzzzzzzzzzzzzz560102_427966967282217_405879659_n

У таквом стилу је домаћи састав и започео утакмицу, теренском инацијативом уз неколико шанси које нису успели да реализују, све до 15. минута. Џајић је центрирао, Лазаревић лепо спустио лопту главом Карасију, који сам са пет метара погађа мрежу Фуртуле за вођство од 1:0.

Малобројне нападе и ударце ка голу Звезде сигурним интервенцијама успео је да укроти Огњен Петровић, који је добио све похвале за обављен задатак, а са друге стране је Лазаревић у изгледној шанси послао лопту преко гола.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzczVojinLazarevic

У наставку црвено-бели брзо стижу до предности од 2:0. Приликом једне набачене лопте са леве стране у шеснаестерцу се најбоље снашао Војин Лазаревић који је у паду послао лопту у мрежу у 58. минуту. Партизан је био немоћан, па до краја није дошло до промене резултата. Црвена звезда је забележила осму узастопну победу и незадрживо хитала ка титули првака.

51. вечити дерби, 10. коло првенства 1972/73

Црвена звезда – Партизан 2:0 (1:0)

Београд, 22. октобар 1972. Стадион: Црвене звезде. Гледалаца: 40.000. Судија: Трпковски. Стрелци: Караси у 15. и Лазаревић у 58. минуту.

Црвена звезда: О. Петровић, П. Кривокућа, Богићевић, Павловић, Дојчиновски, Новковић, В. Петровић, Караси, Лазаревић, Аћимовић, Џајић.

Партизан: Фуртула, Радаковић, Антић, Катић, Пауновић, Пејовић, Живаљевић, Ђорђић, Цветковић, Вукотић, Бјековић.

Екипа Миљана Миљанића на крају је стигла до 11. шампионске титуле са шест бодова испред другопласираног Вележа. Са 71 постигнутим голом црвено-бели су били далеко најефикаснији у лиги, а Војин Лазаревић је био голгетер шампионата са 25 погодака, уједно и најстандарднији у екипи, јер је једини одиграо све 34 утакмице.

У првој утакмици осмине финала Купа европских шампиона 1986/87 Црвена звезда је савладала Розенборг на гостовању у Трондхајму са убедљивих 3:0.

Црвено-бели су у претходној рунди елиминисали Панатинаикос (3:0 и 1:2), док је Розенборг био успешнији од Линфилда (1:0 и 1:1). Разлика у класи била је велика у корист Звезде у односу на Норвежане у то доба.

86-87 zvezda

Већ у 13. минуту гости су повели са 1:0. Бора Цветковић је у незадрживом продору по десној страни све изванредно урадио и као на тацни послужио Митра Мркелу, који са петерца не греши и шаље лопту у мрежу.

Имали су и домаћи пар прилика, које је успешно укротио млади чувар мреже Стеван Стојановић на свом дебију на међународној сцени.

На други Звездин гол чекало се све до 80. минута, када је уследио мат у два потеза. Милан Јанковић је послао дуг пас према Бори Цветковићу, а брзоноги нападач београдског клуба је у још једном незадрживом трку стигао до шеснаестерца и рутински повисио на 2:0.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzz968831_276983682438544_1136621503_n

Врхунац егзибиције Боре Цветковића догодио се у 89. минуту, када је демонстрирао префињену технику, потпуно збунио одбрану норвешког првака, прдриблао голмана Рисеа и погодио под пречку из непосредне близине за коначних 3:0. Екипа Велибора Васовића је на тај начин обезбедила велику предност пред реванш у Београду.

Розенборг – Црвена звезда 0:3 (0:1)

Трондхајм, 22. октобар 1986. Стадион: Леркендал. Гледалаца: 12.000. Судија: Патрик Дејли (Ирска). Стрелци: Мркела у 13. и Цветковић у 80. и 89. минуту.

Розенборг: Ола Би Рисе, Кале Локен, Тронд Хенриксен, Кнут Еген, Руне Братсет, Каре Ингебригтсен, Торгеир Ватен, Роџер Албертсен, Свере Брандхауг, Бард Виген, Јеран Сорлот. Тренер: Арне Докен.

Црвена звезда: Стеван Стојановић, Миливој Брачун, Златко Крџевић (од 85. Зоран Димитријевић), Жарко Ђуровић, Марко Елснер, Миодраг Кривокапић, Борислав Цветковић, Милан Јанковић, Хусреф Мусемић, Драган Стојковић (од 78. Јовица Николић), Митар Мркела. Тренер: Велибор Васовић.