ВажноИсторијаНајновијеФудбал

Времеплов: Реми са Спортингом за пролаз и тријумф на гостовању против Жалгириса

На данашњи дан црвено-бели су у Купу УЕФА успели да елиминишу Спортинг из Хихона након ремија у Београду (1:1) 1978. године и Жалгирис 1989. године победом на гостовању у Виљнусу резултатом 1:0.

После сјајне игре у првом мечу шеснаестине финала Купа УЕФА 1978/79 и победе у Хихону голом Цвијетина Благојевића у финишу меча, пред изабраницима легендарног тренера Бранка Станковића био је на први поглед лакши задатак да мирном игром стигну до пролаза у осмину финала против Спортинга.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz24b2ibc

Међутим, пред пуном Мараканом, већ у 22. минуту десило се да је корпулентни Здравко Боровница након једног центаршута из корнера за госте несмотрено реаговао и главом затресао сопствену мрежу, па је предност београдских црвено-белих из Хихона у раној фази меча била анулирана.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzn_sporting_de_gijon_historia-3739163

У великој борби пуној неизвесности по питању пролаза у наредну рунду такмичења, победник се није могао наслутити све до финиша, а Звезда је те сезоне баш пред крај утакмица на евро сцени стизала до повољних резултата.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz280w

Тако је било и овога пута, јер је капитен Владимир Петровић Пижон у 80. минуту затресао мрежу и изједначио на 1:1, што је значило и пролаз Звезде међу 16 најбољих клубова у Купу УЕФА и наставак похода ка финалу престижног међународног такмичења, jer Шпанци до краја меча нису успели да узврате ударац. Спортинг је архивиран, а наредни ривал био је славни лондонски Арсенал.

Црвена звезда – Спортинг Хихон 1:1 (0:1)

Београд, 1. новембар 1978. Стадион: Црвене звезде. Гледалаца: 50.000. Судија: Жорж Конра (Француска). Стрелци: Петровић у 80. минуту за Црвену звезду, а Боровница аутогол за Спортинг у 22. минуту.

Црвена звезда: Александар Стојановић, Златко Крмпотић, Милан Јовин, Славољуб Муслин, Михаљ Кери, Драган Милетовић (од 33. Петар Баралић), Владимир Петровић, Цвијетин Благојевић, Душан Савић, Здравко Боровница, Милош Шестић (од 88. Недељко Милосављевић). Тренер: Бранко Станковић.

Спортинг Хихон: Хесус Кастро, Киријако Кано, Секундино Суарез “Кунди“ (од 67. Абел Дијаз), Антонио Маседа, Рикардо Реза, Мануел Меса, Енрике Моран, Хоакин Алонсо, Енрике Кастро “Кини“, Хорхе Давид Лопез (од 87. Виктор Дорија), Енцо Фереро. Тренер: Висенте Мијера.

Победом против Жалгириса у првом мечу шеснаестине финала Купа УЕФА 1989/90 од 4:1 у Београду Црвена звезда је обезбедила велику предност пред гостовање у Виљнусу, а наш тим је и у реваншу био на висини задатка.

Борбено су играли пулени легендарног Драгослава Шекуларца у првом полувремену пред око 27.000 гледалаца у тадашњем СССР-у. Издржали су почетни притисак домаћих, голман Стеван Стојановић био је на висини задатка, а на другој страни је чувена “атомска навала“ црвено-белих правила пометњу у одбрани зелених кад год би се нашла у прилици.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz323zld

Три минута пре краја првог полувремена Фридрикас је снажно шутирао из слободног ударца са 17 метара, али је Стојановић сјајно интервенисао и избацио лопту у корнер. Узвратио је Просинечки покушајем са дистанце, али је Мартинкенас био добро постављен и сигурно ухватио лопту. На полувремену су мреже мировале.

Звездин чувар мреже је и у наставку покупио све лопте и с правом био један од најзаслужнијих за нову победу на међународној сцени. Београдски тим је контролисао дешавања на терену, имао лопту у свом поседу, а затим су уследиле и егзибиције на челу са Пиксијем, Дејом и Робијем.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz1907545_951698494891047_7258368762817910128_n

У 70. минуту на додавање капитена Стојковића, еврогол је постигао Роберт Просинечки ударцем са 16 метара за вођство црвено-белих од 1:0 и радост око 500 присталица нашег најтрофејнијег клуба на трибинама стадиона у Виљнусу.

zzzzzzzzzzzzzalgiris1-0 998441_312951598841752_965084420_n

Уследила је и статива коју је погодио Дарко Панчев, па покушај Митра Мркеле, али до краја више није било промене, па је Звезда изборила пласман у осмину финала Купа УЕФА, где је за противника добила немачки Келн. Иначе, стручном штабу црвено-белих је у то време за око запао нападач Жалгириса Валдас Иванаускас. Било је и преговора о његовом преласку у Звезду, али од тога на крају није било ништа. Просинечки је добио трофеј за играча утакмице, а Звезда је испраћена аплаузом и цвећем са гостовања у Виљнусу.

zzzzzzzzzzzzzzzzzz10441016_926828574044706_6575793109233253480_n

Жалгирис – Црвена звезда 0:1 (0:0)

Виљнус, 1. новембар 1989. Стадион: Жалгириса. Гледалаца: 27.500. Судија: Ласло Хартман (Мађарска). Жути картон: Мркела (Црвена звезда). Стрелац: Просинечки (Црвена звезда) у 70. минуту.

Жалгирис: Валдемарас Мартинкенас, Робертас Фридрикас, Вјачеславас Сукристовас, Ромас Мажеикис, Арвидас Јанонис, Арунас Жекас, Стасис Баранаускас (од 46. Видмантас Расјукас), Валдас Иванаускас, Сигитас Јакубаускас, Гинтарас Квиткаускас (од 66. Виргинијус Балтусникас), Арминас Нарбековас. Тренер: Бењаминас Желкевичијус.

Црвена звезда: Стеван Стојановић, Горан Јурић, Слободан Маровић, Драган Канатларовски, Милош Дризић (од 80. Влада Стошић), Илија Најдоски, Роберт Просинечки, Дејан Савићевић, Дарко Панчев, Драган Стојковић, Митар Мркела (од 72. Владан Лукић). Тренер: Драгослав Шекуларац.