Važno Evropska takmičenja Istorija Najnovije Fudbal

Vremeplov: Crveno-bela slavlja protiv Arsenala, Kelna i Lingbija

U blistavoj istoriji našeg kluba, Crvena zvezda je 22. novembra u Beogradu pobedila tri ekipe iz zapadne Evrope. U nezaboravnoj sezoni 1978/79 savladan je Arsenal (1:0) u Kupu UEFA, danski Lingbi je ispraćen pobedom od 3:1 u Kupu pobednika kupova 1985/86, a nemački Keln je savladan rezultatom 2:0 u Kupu UEFA 1989/90.

Crveno-beli su nakon eliminacije berlinskog Dinama (2:5 i 4:1) i Sportinga iz Hihona (1:0 i 1:1) za rivala u osmini finala Kupa UEFA 1978/79 dobili slavni Arsenal iz Londona. Na Marakani se okupilo preko 50.000 gledalaca te hladne jesenje večeri i sve je bilo spremno za spektakl i veliku borbu sa renomiranim ostrvskim klubom.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzz11196311_947192712008292_3631280841263117437_n

Arsenal je u prvom kolu izbacio Lokomotivu iz Lajpciga (3:0 i 4:1), a zatim su teškom mukom uspeli da nadmaše splitski Hajduk u dvomeču. Hajduk je slavio u Splitu sa 2:1, a u revanšu su “tobdžije“ tek posle isključenja Miše Krstičevića postigle gol za prolaz i pobedu od 1:0 u 83. minutu preko Vilija Janga. U finišu i Dražen Mužinić dobio drugi žuti karton, pa su Splićani završili meč sa devet fudbalera.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz11701130_968911786503051_330094227595500927_n

Opasni juriši crveno-belih stavljali su na velike muke izabranike Terija Nila. Zvezdin strateg Branko Stanković oduvek je insistirao na odličnoj fizičkoj spremi, koja je dolazila do izražaja u ovoj sezoni kada su njegovi igrači mnoge utakmice rešili u finišu.

zzzzzzzzzzzzzzz arsenal1-0 954884_277722592364653_1099100530_n

Ipak, ovoga puta to nije bio slučaj, jer je jedini i odlučujući gol postignut u ranoj fazi meča. Jedna nabačena lopta sa desne strane preletela je sve igrače i stigla na levu stranu gde ju je sačekao Miloš Šestić i vratio do kapitena Vladimira Petrovića “Pižona“, koji je iz dobre pozicije ciljao desni ugao, ali je lopta pogodila jednog igrača gostiju i odbila se pravo na nogu Cvijetina Blagojevića, koji je iz blizine rutinski pogodio mrežu u 14. minutu i doneo Zvezdi vođstvo od 1:0, kasnije će se ispostaviti i odlučujući pogodak za pobedu.

zzzzzzzzzzzzzzarsenalJoš dve velike šanse imao je domaći tim u prvom delu igre. Najpre je Nikola Jovanović posle centaršuta iz kornera glavom sa pet metara poslao loptu pored same stative, a zatim je na jednu odbijenu loptu natrčao Slavoljub Muslin i sa nekih 20 metara oštro i snažno šutirao u donji desni ugao, ali je defanzivac Arsenala ispred gol linije intervenisao nogom i sprečio da se mreža zatrese.

Čuvar mreže beogradskog tima, Aleksandar “Dika“ Stojanović čudesno je intervenisao i sprečio siguran pogodak lepom paradom.

Zvezda je ostvarila povoljan rezultat protiv kvalitetnog protivnika pred revanš u Londonu. Gol nije primljen i to je bilo najvažnije, a na ostrvu je crveno-beli tim očitao lekciju “tobdžijama“ u finišu fantastičnom akcijom koja je ušla u fudbalske udžbenike.

Crvena zvezda – Arsenal 1:0 (1:0)

Beograd, 22. novembar 1978. Stadion: Crvene zvezde. Gledalaca: 51.000. Sudija: Eldar Azim Zade (SSSR). Strelac: Blagojević u 14. minutu.

Crvena zvezda: Aleksandar Stojanović, Nikola Jovanović, Milan Jovin, Slavoljub Muslin, Mihalj Keri, Ivan Jurišić, Vladimir Petrović, Cvijetin Blagojević (od 71. Zoran Simić), Dušan Savić, Miloš Šestić, Dušan Lukić (od 88. Nedeljko Milosavljević). Trener: Branko Stanković.

Arsenal: Patrik “Pat“ Dženings, Dejvid O’Liri, Patrik “Pat“ Rajs, Stiv Volford, Semjuel “Semi“ Nelson, Dejvid Prajs, Grem Riks, Vilijam “Vili“ Jang, Frensis “Frenk“ Steplton, Alan Sanderlend, Mark Hili. Trener: Terens “Teri“ Nil.

Posle remija u prvom meču u Danskoj (2:2), koji je izvučen golovima Boška Đurovskog i Mitra Mrkele u drugom poluvremenu, Crvena zvezda je ugostila Lingbi na popularnoj Marakani pred 35.000 gledalaca.

Ovaj meč je odigran sa zakašnjenjem, kao poslednji od svih revanša osmine finala, gotovo mesec dana posle prve utakmice, zbog slučaja “Zjajo“. Zvezda je u to vreme posle neuspešnih pokušaja zagrebačkog Dinama i Partizana da u svoje redove dovedu odličnog fudbalera Iskre iz Bugojna Miralema Zjaja, odlučila da pokuša i uspela je u tome.

Zjajo je zaigrao protiv švajcarskog Araua u prvoj utakmici šesnaestine finala, a Iskra je uložila žalbu na registraciju Zjaja tvrdeći da je on pod ugovornom obavezom i da nije dobio ispisnicu iz kluba. Slučaj se ubrzo “internacionalizovao“, jer je Arau i pored eliminacije na terenu najavio žalbu zbog nastupa pomenutog fudbalera. Na kraju je UEFA zatražila objašnjenje od FSJ-a, koji je zasedao i doneo odluku da je Miralem Zjajo igrač Iskre iz Bugojna, ali da Crvena zvezda nije prekršila pravila, pa nije snosila posledice na međunarodnoj i domaćoj sceni.

Tako je završena ova epizoda u tadašnjem jugoslovenskom fudbalu, a Zvezda je u revanšu osmine finala protiv Lingbija povela sa 1:0 u 25. minutu. Nabačenu loptu iz kornera sa leve strane najbolje je iskoristio korpulentni defanzivac Miroslav Šugar i glavom zatresao mrežu iz neposredne blizine za vođstvo od 1:0.

Uporni Skandinavci u nastavku stižu do izjednačenja pogotkom Toma Vilmara u 58. minutu. Lopta je prošla kroz noge golmanu Ljukovčanu na putu ka mreži, ali je to i dalje bio rezultat koji je vodio Zvezdu u narednu rundu takmičenja.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz10685371_952921974768699_2477407594749320549_n

Samo četiri minuta kasnije posle centaršuta sa desne strane najbolje je reagovao Jovica Nikolić i prevario Pera Poulsena za novo vođstvo domaćeg tima. Konačnih 3:1 postavio je Žarko Đurović pogotkom u 83. minutu.

Crvena zvezda – Lingbi 3:1 (1:0)

Beograd, 22. novembar 1985. Stadion: Crvene zvezde. Gledalaca: 35.000. Sudija: Gerasimos Germanakos (Grčka). Strelci: Šugar u 25, Nikolić u 62. i Đurović u 83. minutu za Crvenu zvezdu, a Vilmar u 58. minutu za Lingbi.

Crvena zvezda: Živan Ljukovčan, Miroslav Šugar, Miodrag Krivokapić, Milan Janković, Dragan Miletović, Marko Elsner, Jovica Nikolić, Boško Đurovski, Husref Musemić, Goran Milojević, Mitar Mrkela (od 22. Žarko Đurović). Trener: Gojko Zec.

Lingbi: Per Poulsen, Lars Serensen, Tom Olčik, Bent Kristensen, Mihael Šefer, Fleming Kristensen, Mihael Spangsborg (od 53. Mihael Gotenborg), Peter Paknes, Henrik Larsen, Tom Vilmar, Mihael Ling (od 80. Denis Fos Nilsen). Trener: Jergen Hvidemose.

Ekipa Dragoslava Šekularca je nakon izbacivanja Galatasaraja i Žalgirisa u osmini finala Kupa UEFA 1989/90 ugostila nemački Keln pred prepunim stadionom.

Bio je to okršaj brojnih asova na obe strane. Zvezda je imala svoju čuvenu “atomsku navalu“, velike znalce Piksija, Deju, Robija, Mrkelu, Pančeva, neprelaznog Iliju Najdoskog i drugu Zvezdinu zvezdu – trenera Dragoslava Šekularca. U redovima Kelna igrali su reprezentativci Pjer Litbarski, zatim najbolji igrač Bundeslige Tomas Hesler, Bodo Ilgner i brojni odlični bundesligaški igrači, a sa klupe ih je predvodio tada najmlađi stručnjak u nemačkom šampionatu, 36-godišnji Krištof Daum, koji će 12 godina kasnije predvoditi Bajer iz Leverkuzena protiv Crvene zvezde u kvalifikacijama za Ligu šampiona.

zzzzzzzzzzzzzzzzzz324r

Vrlo izglednu priliku nisu uspeli da realizuju gostujući fudbaleri u ranoj fazi. U tome ih je sprečio golman crveno-belih Stevan Stojanović, od čije se noge lopta odbila u korner. U ovoj situaciji Zvezda je imala i malo sreće. Stojanović je nešto kasnije još jednom “vadio kestenje iz vatre“, kada je sa pet metara osujetio centarfora Kelna i izbio loptu dalje od gola.

Nakon toga je krenula i Zvezdina mašina. Najpre je Pančev u 30. minutu sa par metara imao pokušaj glavom pored same stative. Posle toga je Mrkela sa distance oštro šutirao, ali se Ilgner nije dao iznenaditi. U finišu prvog dela Šturm je bio u nezadrživom prodoru, ali je realizacija zatajila posle njegove asistencije, tako da je prvo poluvreme završeno bez pogodaka.

zzzzzzzzzzzzkeln 22.11.89. 1558441_371068649696713_1040446561_n

U nastavku Zvezda pruža neuporedivo bolju partiju. Drizićev pokušaj glavom bio je samo uvod u veliku ofanzivu domaćeg sastava. Još jednom se stvorila velika gužva u šesnaestercu Kelna, ali do promene nije došlo, da bi gosti preko Rana imali šansu, ali Stojanović ponovo brani pravovremenim istrčavanjem i izbacuje loptu u korner.

U 69. minutu Zvezda uspeva da zatrese mrežu, ali je gol poništen zbog navodnog ofsajda. Piksi je centrirao iz slobodnog udarca sa desne strane, Ilgner odbio loptu posle šuta Pančeva, a Savićević je zatresao mrežu. Uzalud su bili protesti Zvezdinih igrača. Gol nije priznat.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz11053712_935782149816015_3547741418042965387_n

Međutim, samo sedam minuta kasnije Savićević je ipak uspeo da pogodi mrežu glavom nakon Piksijeve asistencije iz kornera. Zvezda je povela sa 1:0, a sudija ovaj put nije mogao da ospori pogodak.

Vrhunac svog fudbalskog znanja i umeća Dejan Savićević je demonstrirao u 80. minutu. Najdoski ga je pronašao na desnoj strani dubinskom loptom, a Dejo je krenuo u nezadrživi prodor oslobodivši se svog čuvara varkom tela u ranoj fazi akcije. Zatim je “rolao“ loptu onako kako to samo on zna i sa ivice šesnaesterca uputio “bombu“ pravo u gornji levi ugao skinuvši paučinu iz ugla Ilgnerove mreže za vođstvo od 2:0.

zzzzzzzzzzzzzzkeln11109514_949841355076761_4104499697126920065_n

Zvezda je krunisala svoju dominaciju u drugom poluvremenu, bacila na kolena izuzetnog protivnika i ostvarila povoljan rezultat pred revanš, koji je nažalost ostao velika rana na srcima pristalica crveno-belih, nekima neprežaljena i posle istorijskih uspeha u Bariju i Tokiju.

Crvena zvezda – Keln 2:0 (0:0)

Beograd, 22. novembar 1989. Stadion: Crvene zvezde. Gledalaca: 100.000. Sudija: Žerar Bige (Francuska). Žuti kartoni: Najdoski, Pančev (Crvena zvezda), Grajner, Šturm i Jansen (Keln). Strelci: Savićević u 76. i 80. minutu.

Crvena zvezda: Stevan Stojanović, Goran Jurić, Slobodan Marović, Dragan Kanatlarovski, Miloš Drizić, Ilija Najdoski, Robert Prosinečki (od 78. Vlada Stošić), Dejan Savićević, Darko Pančev, Dragan Stojković, Mitar Mrkela (od 57. Vladan Lukić). Trener: Dragoslav Šekularac.

Keln: Bodo Ilgner, Paul Štajner, Alfons Higl, Anders Giske, Tomas Hesler, Frank Grajner, Jan Jensen, Olaf Jansen (od 90. Frank Ordenvic), Pjer Litbarski, Uve Ran, Ralf Šturm (od 81. Falko Gec). Trener: Krištof Daum.