ВажноЕвропска такмичењаИсторијаНајновијеФудбал

Времеплов: Црвено-бела славља против Арсенала, Келна и Лингбија

У блиставој историји нашег клуба, Црвена звезда је 22. новембра у Београду победила три екипе из западне Европе. У незаборавној сезони 1978/79 савладан је Арсенал (1:0) у Купу УЕФА, дански Лингби је испраћен победом од 3:1 у Купу победника купова 1985/86, а немачки Келн је савладан резултатом 2:0 у Купу УЕФА 1989/90.

Црвено-бели су након елиминације берлинског Динама (2:5 и 4:1) и Спортинга из Хихона (1:0 и 1:1) за ривала у осмини финала Купа УЕФА 1978/79 добили славни Арсенал из Лондона. На Маракани се окупило преко 50.000 гледалаца те хладне јесење вечери и све је било спремно за спектакл и велику борбу са реномираним острвским клубом.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzz11196311_947192712008292_3631280841263117437_n

Арсенал је у првом колу избацио Локомотиву из Лајпцига (3:0 и 4:1), а затим су тешком муком успели да надмаше сплитски Хајдук у двомечу. Хајдук је славио у Сплиту са 2:1, а у реваншу су “тобџије“ тек после искључења Мише Крстичевића постигле гол за пролаз и победу од 1:0 у 83. минуту преко Вилија Јанга. У финишу и Дражен Мужинић добио други жути картон, па су Сплићани завршили меч са девет фудбалера.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz11701130_968911786503051_330094227595500927_n

Опасни јуриши црвено-белих стављали су на велике муке изабранике Терија Нила. Звездин стратег Бранко Станковић одувек је инсистирао на одличној физичкој спреми, која је долазила до изражаја у овој сезони када су његови играчи многе утакмице решили у финишу.

zzzzzzzzzzzzzzz arsenal1-0 954884_277722592364653_1099100530_n

Ипак, овога пута то није био случај, јер је једини и одлучујући гол постигнут у раној фази меча. Једна набачена лопта са десне стране прелетела је све играче и стигла на леву страну где ју је сачекао Милош Шестић и вратио до капитена Владимира Петровића “Пижона“, који је из добре позиције циљао десни угао, али је лопта погодила једног играча гостију и одбила се право на ногу Цвијетина Благојевића, који је из близине рутински погодио мрежу у 14. минуту и донео Звезди вођство од 1:0, касније ће се испоставити и одлучујући погодак за победу.

zzzzzzzzzzzzzzarsenalЈош две велике шансе имао је домаћи тим у првом делу игре. Најпре је Никола Јовановић после центаршута из корнера главом са пет метара послао лопту поред саме стативе, а затим је на једну одбијену лопту натрчао Славољуб Муслин и са неких 20 метара оштро и снажно шутирао у доњи десни угао, али је дефанзивац Арсенала испред гол линије интервенисао ногом и спречио да се мрежа затресе.

Чувар мреже београдског тима, Александар “Дика“ Стојановић чудесно је интервенисао и спречио сигуран погодак лепом парадом.

Звезда је остварила повољан резултат против квалитетног противника пред реванш у Лондону. Гол није примљен и то је било најважније, а на острву је црвено-бели тим очитао лекцију “тобџијама“ у финишу фантастичном акцијом која је ушла у фудбалске уџбенике.

Црвена звезда – Арсенал 1:0 (1:0)

Београд, 22. новембар 1978. Стадион: Црвене звезде. Гледалаца: 51.000. Судија: Елдар Азим Заде (СССР). Стрелац: Благојевић у 14. минуту.

Црвена звезда: Александар Стојановић, Никола Јовановић, Милан Јовин, Славољуб Муслин, Михаљ Кери, Иван Јуришић, Владимир Петровић, Цвијетин Благојевић (од 71. Зоран Симић), Душан Савић, Милош Шестић, Душан Лукић (од 88. Недељко Милосављевић). Тренер: Бранко Станковић.

Арсенал: Патрик “Пат“ Џенингс, Дејвид О’Лири, Патрик “Пат“ Рајс, Стив Волфорд, Семјуел “Семи“ Нелсон, Дејвид Прајс, Грем Рикс, Вилијам “Вили“ Јанг, Френсис “Френк“ Степлтон, Алан Сандерленд, Марк Хили. Тренер: Теренс “Тери“ Нил.

После ремија у првом мечу у Данској (2:2), који је извучен головима Бошка Ђуровског и Митра Мркеле у другом полувремену, Црвена звезда је угостила Лингби на популарној Маракани пред 35.000 гледалаца.

Овај меч је одигран са закашњењем, као последњи од свих реванша осмине финала, готово месец дана после прве утакмице, због случаја “Зјајо“. Звезда је у то време после неуспешних покушаја загребачког Динама и Партизана да у своје редове доведу одличног фудбалера Искре из Бугојна Миралема Зјаја, одлучила да покуша и успела је у томе.

Зјајо је заиграо против швајцарског Арауа у првој утакмици шеснаестине финала, а Искра је уложила жалбу на регистрацију Зјаја тврдећи да је он под уговорном обавезом и да није добио исписницу из клуба. Случај се убрзо “интернационализовао“, јер је Арау и поред елиминације на терену најавио жалбу због наступа поменутог фудбалера. На крају је УЕФА затражила објашњење од ФСЈ-а, који је заседао и донео одлуку да је Миралем Зјајо играч Искре из Бугојна, али да Црвена звезда није прекршила правила, па није сносила последице на међународној и домаћој сцени.

Тако је завршена ова епизода у тадашњем југословенском фудбалу, а Звезда је у реваншу осмине финала против Лингбија повела са 1:0 у 25. минуту. Набачену лопту из корнера са леве стране најбоље је искористио корпулентни дефанзивац Мирослав Шугар и главом затресао мрежу из непосредне близине за вођство од 1:0.

Упорни Скандинавци у наставку стижу до изједначења поготком Тома Вилмара у 58. минуту. Лопта је прошла кроз ноге голману Љуковчану на путу ка мрежи, али је то и даље био резултат који је водио Звезду у наредну рунду такмичења.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz10685371_952921974768699_2477407594749320549_n

Само четири минута касније после центаршута са десне стране најбоље је реаговао Јовица Николић и преварио Пера Поулсена за ново вођство домаћег тима. Коначних 3:1 поставио је Жарко Ђуровић поготком у 83. минуту.

Црвена звезда – Лингби 3:1 (1:0)

Београд, 22. новембар 1985. Стадион: Црвене звезде. Гледалаца: 35.000. Судија: Герасимос Германакос (Грчка). Стрелци: Шугар у 25, Николић у 62. и Ђуровић у 83. минуту за Црвену звезду, а Вилмар у 58. минуту за Лингби.

Црвена звезда: Живан Љуковчан, Мирослав Шугар, Миодраг Кривокапић, Милан Јанковић, Драган Милетовић, Марко Елснер, Јовица Николић, Бошко Ђуровски, Хусреф Мусемић, Горан Милојевић, Митар Мркела (од 22. Жарко Ђуровић). Тренер: Гојко Зец.

Лингби: Пер Поулсен, Ларс Серенсен, Том Олчик, Бент Кристенсен, Михаел Шефер, Флеминг Кристенсен, Михаел Спангсборг (од 53. Михаел Готенборг), Петер Пакнес, Хенрик Ларсен, Том Вилмар, Михаел Линг (од 80. Денис Фос Нилсен). Тренер: Јерген Хвидемосе.

Екипа Драгослава Шекуларца је након избацивања Галатасараја и Жалгириса у осмини финала Купа УЕФА 1989/90 угостила немачки Келн пред препуним стадионом.

Био је то окршај бројних асова на обе стране. Звезда је имала своју чувену “атомску навалу“, велике зналце Пиксија, Деју, Робија, Мркелу, Панчева, непрелазног Илију Најдоског и другу Звездину звезду – тренера Драгослава Шекуларца. У редовима Келна играли су репрезентативци Пјер Литбарски, затим најбољи играч Бундеслиге Томас Хеслер, Бодо Илгнер и бројни одлични бундеслигашки играчи, а са клупе их је предводио тада најмлађи стручњак у немачком шампионату, 36-годишњи Криштоф Даум, који ће 12 година касније предводити Бајер из Леверкузена против Црвене звезде у квалификацијама за Лигу шампиона.

zzzzzzzzzzzzzzzzzz324r

Врло изгледну прилику нису успели да реализују гостујући фудбалери у раној фази. У томе их је спречио голман црвено-белих Стеван Стојановић, од чије се ноге лопта одбила у корнер. У овој ситуацији Звезда је имала и мало среће. Стојановић је нешто касније још једном “вадио кестење из ватре“, када је са пет метара осујетио центарфора Келна и избио лопту даље од гола.

Након тога је кренула и Звездина машина. Најпре је Панчев у 30. минуту са пар метара имао покушај главом поред саме стативе. После тога је Мркела са дистанце оштро шутирао, али се Илгнер није дао изненадити. У финишу првог дела Штурм је био у незадрживом продору, али је реализација затајила после његове асистенције, тако да је прво полувреме завршено без погодака.

zzzzzzzzzzzzkeln 22.11.89. 1558441_371068649696713_1040446561_n

У наставку Звезда пружа неупоредиво бољу партију. Дризићев покушај главом био је само увод у велику офанзиву домаћег састава. Још једном се створила велика гужва у шеснаестерцу Келна, али до промене није дошло, да би гости преко Рана имали шансу, али Стојановић поново брани правовременим истрчавањем и избацује лопту у корнер.

У 69. минуту Звезда успева да затресе мрежу, али је гол поништен због наводног офсајда. Пикси је центрирао из слободног ударца са десне стране, Илгнер одбио лопту после шута Панчева, а Савићевић је затресао мрежу. Узалуд су били протести Звездиних играча. Гол није признат.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz11053712_935782149816015_3547741418042965387_n

Међутим, само седам минута касније Савићевић је ипак успео да погоди мрежу главом након Пиксијеве асистенције из корнера. Звезда је повела са 1:0, а судија овај пут није могао да оспори погодак.

Врхунац свог фудбалског знања и умећа Дејан Савићевић је демонстрирао у 80. минуту. Најдоски га је пронашао на десној страни дубинском лоптом, а Дејо је кренуо у незадрживи продор ослободивши се свог чувара варком тела у раној фази акције. Затим је “ролао“ лопту онако како то само он зна и са ивице шеснаестерца упутио “бомбу“ право у горњи леви угао скинувши паучину из угла Илгнерове мреже за вођство од 2:0.

zzzzzzzzzzzzzzkeln11109514_949841355076761_4104499697126920065_n

Звезда је крунисала своју доминацију у другом полувремену, бацила на колена изузетног противника и остварила повољан резултат пред реванш, који је нажалост остао велика рана на срцима присталица црвено-белих, некима непрежаљена и после историјских успеха у Барију и Токију.

Црвена звезда – Келн 2:0 (0:0)

Београд, 22. новембар 1989. Стадион: Црвене звезде. Гледалаца: 100.000. Судија: Жерар Биге (Француска). Жути картони: Најдоски, Панчев (Црвена звезда), Грајнер, Штурм и Јансен (Келн). Стрелци: Савићевић у 76. и 80. минуту.

Црвена звезда: Стеван Стојановић, Горан Јурић, Слободан Маровић, Драган Канатларовски, Милош Дризић, Илија Најдоски, Роберт Просинечки (од 78. Влада Стошић), Дејан Савићевић, Дарко Панчев, Драган Стојковић, Митар Мркела (од 57. Владан Лукић). Тренер: Драгослав Шекуларац.

Келн: Бодо Илгнер, Паул Штајнер, Алфонс Хигл, Андерс Гиске, Томас Хеслер, Франк Грајнер, Јан Јенсен, Олаф Јансен (од 90. Франк Орденвиц), Пјер Литбарски, Уве Ран, Ралф Штурм (од 81. Фалко Гец). Тренер: Криштоф Даум.