ВажноКошаркаНајновије

На данашњи дан: Рођен Квинси Милер

Квинси Милер, крилни центар Црвене звезде, данас слави 23. рођендан. За црвено-беле је од доласка из НБА лиге на утакмица постигао поена.

Одличан је био у дербију против Партизана када је испоручио 17 поена за свега 12 минута и био најефикаснији у победи црвено-белих од 92:77. Након тога је пружио запажену партију на гостовању против МЗТ-а у Скопљу убацивши 13 поена уз три блокаде, а у 5. колу Евролиге био је један од јунака победе над Бајерном у Минхену (90:79) са 22 поена, шест скокова, три блокаде и две украдене лопте, тако да се очекују његове сличне партије и у наставку сезоне.

Квинси је рођен 18. новембра 1992. године у Чикагу. Висок је 206 центиметара (у патикама 208 цм), тежак 95 килограма, игра на позицији крилног центра, а по потреби може да покрива и крилну позицију.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzz12195916_1028996823827880_4355443149820426399_n

Одрастао је у незгодном крају, па се као 13-годишњак преселио код ујака Лемонта Тејлора у Фермонт (Северна Каролина), који је желео да га склони од погубног утицаја улице. Квинсијева старија сестра Киша настрадала је 2005. у саобраћајној несрећи у 17. години, па је из тог разлога променио број на дресу. Милер играо за чак четири средње школе – Северни Чикаго, Фермонт, Квалити и Вестчестер. На трећој години је експлодирао и бележио сјајне партије уз просечан учинак од 25,5 поена, 12 скокова, пет асистенција и три блокаде. Убрзо се нашао на списку репрезентације САД до 18 година и освојио златну медаљу на америчком шампионату 2010. постигавши победоносну тројку против Бразила у финалној утакмици. На овом такмичењу бележио је просечно 14 поена, 9,2 скока, 1,8 асистенција и једну блокаду у пет утакмица уз одличне проценте шута од 92,3 одсто са линије слободних бацања, 54,2 одсто из игре и 37,5 одсто за три поена.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzzz12122589_1028998617161034_7244698705423216528_n

Пред наставак каријере на колеџу сврставан је међу најталентованије играче у Америци и најбољег крилног центра у неколико избора, а поред бројних понуда одлучио се да настави каријеру на Бејлору. За овај тим је у сезони 2011/12 у НКАА шампионату одиграо 36 утакмица и за 24,4 минута остварио учинак од 10,8 поена, 4,9 скокова и 1,9 асистенција. За два поена је шутирао 47,5 одсто, тројке 35,8 одсто и слободна бацања 82,1 одсто. Лични рекорд од 29 поена у дресу Бејлора убацио је на утакмици против Мисурија.

Само једна сезона у колеџ конкуренцији била је довољна да га Денвер Нагитси изаберу на НБА драфту и то као 38. пика друге рунде у тренутку када је имао само мало више од 19 и по година. У Летњој лиги 2012. за Денвер је просечно бележио 6,8 поена и 4,2 скока. Ипак, због младости није добио праву шансу, па је у првој НБА сезони 2012/13 одиграо само седам утакмица и за нешто више од три минута у просеку бележио 1,3 поена. Међутим, наступао је и за Ајову у развојној НБДЛ лиги и остварио врло запажене роле уз просек од 11,3 поена, 6,8 скокова, 1,4 блокаде и 1,2 асистенције (шут – 41,3 одсто за два, 33,8 одсто за три поена и 75 одсто са линије слободних бацања).

zzzzzzzzzzzzzzzzzzz11049554_1028997293827833_5594693560024971010_n

Добре игре у развојној лиги обезбедиле су му нову прилику у Денверу, где добија више простора у сезони 2013/14. То му је била и најбоља НБА сезона. Одиграо је 52 утакмице (16 у стартној постави) уз учинак од 4,9 поена и 2,8 скокова за 15,2 минута (шут за два 39,5 одсто, тројке 31,9 одсто, слободна бацања 70,9 одсто). У овој сезони није послат у развојну лигу, али је зато у следећој мењао дресове као на траци.

Пошто није наставио сарадњу са Нагитсима заиграо је у развојној лиги 2014/15 за Рино где је одушевио својим партијама. На 15 утакмица имао је просек од чак 25,3 поена, 7,6 скокова, 3,6 блокада, 1,9 асистенција и 1,6 украдених лопти за 28,3 минута уз шут са линије слободних бацања од 89,2 одсто, за два поена 59,7 одсто, а за три 35,2 одсто.

zzzzzzzzzzzzzzzzzzz12189799_1029457263781836_4060676290045078701_n

Захваљујући таквим бројкама брзо се вратио у НБА, па је током сезоне 2014/15 потписао два десетодневна уговора са Сакраменто Кингсима за које је одиграо шест утакмица и за 10,2 минута у просеку бележио 2,8 поена, два скока и једну украдену лопту. Играо је и на три меча за Гранд Рапидсе у развојној лиги уз учинак од 16,3 поена, 11 скокова, 1,3 асистенције и једну блокаду (40 одсто за два, 37,5 одсто за три поена и 84,6 одсто са линије слободних бацања). На крају је потписао и два десетодневна уговора са Детроит Пистонсима, где је одиграо четири утакмице и за 14,5 минута забележио просек од три поена, два скока и 1,3 асистенције (шут 33,3 одсто за два, 18,2 одсто за три поена).

DSC_0237

Првобитна одлука челника Детроита била је да са њим потпишу двогодишњи негарантовани уговор, али како због повреде носа није играо у Летњој лиги послали су га у Бруклин Нетсе у замену за Стива Блејка. У Бруклину није био у првом плану, па је на четири утакмице у предсезони играо просечно само 7,4 минута уз учинак од 1,5 поена и два скока, тако да са њим није настављена сарадња. Ту се у причи одмах након тога појавила понуда Црвене звезде и пао је договор да Милер до краја сезоне појача екипу Дејана Радоњића.

У НБА лиги укупно је одиграо 69 утакмица уз просек од 4,3 поена и 2,4 скока. Лични рекорд му је 19 поена у дресу Денвера против Хјустона 6. априла 2014. године.