FeaturedВажноЕвропска такмичењаНајновијеОдбојкаОдбојка

Срце шампиона: Звезда у осмини финала Купа ЦЕВ! (ВИДЕО)

У реванш утакмици шеснаестине финала Купа ЦЕВ, одбојкаши Црвене звезде надокнадили су заостатак из првог меча против белгијске екипе Топволеј Калант, а онда у „златном сету“ дошли до осмине финала овог такмичења: 3:1 (18:25, 25:21, 25:22, 25:18) – 22:20. И то како!

У првој половини првог сета је било врло неизвесно, али су се потом разиграли гости, и убедљиво решили овај део игре у своју корист. Одлично су гости отворили и наредни сет, али се Звезда тргла, и преокренула резултат, освојивши тај, као и наредни сет. Феноменалном игром у завршници четвртог сета, Звезда одводи меч у „златни сет“, Уследио је невероватни сет, у коме је Звезда тријумфовала, спасивши неколико меч лопти.

Почетак првог сета обележила је игра поен за поен, која је трајала све до грешке гостујућег тима (7:5), а наша екипа је са +2 отишла и на први технички тајм-аут (8:6). Белгијска екипа везује два поена после паузе и поравнава резултат, а убрзо је и повела (10:11). Звезда је одмах вратила предност на своју страну, али онда дозволила гостима серију од 4:0 (12:15). Реаговао је Кобиљски тајм-аутом, али серија је настављeна, па су гости имали +4 на другом техничком тајм-ауту. Ова пауза је пријала нашем тиму, који се серијом од 3:0 вратио резултатски у сет (15:16). Ипак, после две везане грешке нашег тима, Кобиљски је био приморан да поново затражи предах (15:18). Гости су се вратили на осетних +4, а пред завршницу сета су ас поеном стигли и до +5 (16:21). И наредна два поена су припала гостима, од резултата 15:16, нашој екипи практично ништа није полазило за руком, па је Белгијски тим приично лако привео овај сет крају, и стигао на корак од пролаза у наредну рунду такмичења – 0:1 (18:25).

Топволеј је одлично стартовао у другом сету, направивши серију од 6:0, у чему их није омео ни рани тајм-аут Кобиљског (1:6). И на првом техничком тајм-ауту је била оволика разлика. После одмора, Звезда је у два наврата везала два поена, други пут после изванредне реакције у блоку Милутиновића и Стојсављевића, што био сигнал за тренера белгијског тима да затражи предах (7:10). Наставила је Звезда да „топи’ разлику, па је после два нова успешна блока и две грешке гостију, дошла и до вођства (12:11). Наставио је наш тим са добром и пожртвованом игром, уз феноменалну ролу Милутиновића на мрежи, па је предност додатно увећана (15:12). Гости везују два поена после новог тајм-аута, али Звезда ипак одлази са предношћу на другу обавезну паузу у сету (16:14). Звезда се вратила на +3 (18:15), убрзо стигла и до четири поена предности, што су гости преполовили, везавши два поена, и приморавши Кобиљског да реагује тајм-аутом. Невероватна одбрана Јевтића омогућила је Благојевићу да прекине серију гостију, који су потом и погрешили, па је поново било +4 у корист наше екипе (22:18). Црвена звезда је стигла до пет сет лопти, и искористила трећу, за изједначење у сетовима – 1:1 (25:21).

Велика борба се водила почетком трећег сета, екипе су се смењивале у вођству. Звезда је пред одлазак на први технички тајм-аут стигла до два поена вишка (8:6). Ново изједначење је уследило одмах после одмора (8:8), а потом су гости и повели (9:10). Звезда одговара са два узастопна поена, а наша екипа је имала минималну предност и на другом техничком тајм-ауту (16:15). Црвено-бели везују два поена после одмора, па је уследила нова пауза (18:15), али је предност Звeзде наставила да расте (21:16). Белгијски тим је припретио (23:20, па 24:22), али Звезда није дозволила ништа више од тога – 2:1 (25:22).

Топволеј је први стигао до осетније предности у четвртом сету (2:5), а на првом техничком тајм-ауту је имао два поена предности (6:8). Звезда jе серијом од 3:0 преокренула резултат (9:8), али гости се после тајм-аута враћају у вођство  серијом од 4:0 (9:12). Стигла је белгијска екипа и до +4 (10:14), али Звезда успева да приђе на поен заостатка (13:14), а потом и да изједначи (15:15). Један дуг поен са бројним нападима са обе стране, припао је гостима, па су они отишли са минималном предношћу на други технички тајм-аут. Распламсала се борба, одлична одбрана Јевтића завршила је у пољу гостију за вођство нашег тима (19:18). После новог поена нашег тима, тренер гостију је реаговао тајм-аутом, али то није утицало на наш тим, који наставља серију до краја сета, уз одличне сервисе Стојсављевића – 3:1 (25:18). То је значило да „златни сет“ одлучује путника у осмину финала.

Одлучујући сет је почео игром поен за поен, водила се велика борба, а наша екипа је имала минималну предност пред замену страна (8:7). Машуловић блоком доноси Звезди +2, а наша екипа потом пропушта шансу да се додатно одвоји. То су гости знали да казне, па је резултат поравнат (11:11). Звезда је пропустила напад и за +2, па је резултат још једном поравнат (13:13). Наша екипа прва стиже до меч лопте, али је не користи, гости су их потом имали шест, уз пар напада за победу, али је након одличне одбране Јевтића, Звезда стигла до своје друге меч лопте. Стојсављевић је одлично одсервирао, и славље међу малобројном публиком је могло да почне.

Најефикаснији у победничкој екипи био је Александар Благојевић који је посебно био сигуран у завршници „златног сета“, а укупно је забележио 23 поена, а пратио га је Душан Стојсављевић са 18. Код гостију, Кокс је имао 27 поена.

Одбојкаши Звезде су још једном били пред испадањем, још једном су морали да освоје четири узастопна сета не би ли прошли даље, а то су и учинили. ПОНОВО!

Браво, момци, браво, шампиони!

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА – ТОПВОЛЕЈ КАЛАНТ 3:1 (18:25, 25:21, 25:22, 25:18), златни сет 22:20
Београд – Дворана: УСЦ Вождовац. Гледалаца: 150. Судије: Даниел Апановиц (Ирска) и Вања Парванова (Бугарска). Трајање меча: 133 минута.
ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Шкрбић 5, Самарџић, Петровић, Гмитровић 2, Машуловић 6, Милутиновић 9, Нејић, Стојсављевић 18, Мунћан, Благојевић 23, Вељовић, Јевтић (либеро). Тренер: Драган Кобиљски.
ТОПВОЛЕЈ: Хјусегомс 6, Де Врис, Аремарк, Крастинс 7, Тобал 3, Кокс 27, Питерс 7, Ван Хејсте, Синконен 9, Дагалс-Пауел 8, Дерој (либеро). Тренер: Ален Дарден.