FeaturedVažne vestiВажноКвизовиНајновијеРегионална лига

Звезда „окренула“ велики минус и декласирала Хрвате, за 1:0!

Црвена звезда је савладала Цедевиту у првој утакмици финала плеј-офа АБА лиге, након великог преокрета. Црвено-бели су славили резултатом 81:66.

Наш тим води са 1:0 у серији, која се игра на три победе. Наредни дуел игра се већ сутра, мање од 24 часа од овог дуела, у 18:30.

Прва утакмица финала АБА лиге

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА МТС – ЦЕДЕВИТА 81:66 (16:27, 29:17, 21:10, 15:12)

Хала: Александар Николић
Гледалаца: 5 989
Судије: Белошевић, Хордов, Мајкић

ЗВЕЗДА: Волтерс 14п, 5ск, 6ас, Томпсон, Дангубић 2, Митровић 2, Лазић 2, Добрић, Симоновић 4, Ракићевић, Џенкинс 20п (4/6 за три), 5ас, Гудурић 10, Кузмић 14, 5ск, Бјелица 13

ЦЕДЕВИТА: Џејмс 12, Бајо, Крушлин 6, Катић 5, Бабић 5, Жганец 5, Муса 2, Билан 14, Шурна 2, Буљевић, Бегић 3, Томас 14

Хрвати су много боље отворили утакмицу, дошли до 8:0, а потом предност у првој четвртини увећавали до максималних +15 (23:8). У 11. минуту су гости имали +13, а онда је кренула незадржива серија Звезде (19:2), која је веома брзо стигла до предности. Већ у финишу првог полувремена црвено-бели су имали осам поена предности, али су се Хрвати вратили. Други део је почео серијом Радоњићеве екипе, након које Хрвати нису успевали да смање на мање од 7 поена заостатка, а црвено-бели су држали све у својим рукама и повећавали предност, да би меч рутински привели утакмицу крају.

Након првих 20 минута игре, Звезда је водила резултатом 45:44.

Након првих 11 минута игре, ништа није говорило да ће Звезда бити не у вођству, него ни у једноцифреном заостатку. Гости су повели са 8:0, Звезда није могла да погоди апсолутно ништа и за готово девет минута имала на свом конту само један убачен шут из игре. „Сокићи“ су у истом периоду шутирали 11/13. Хрвати су дошли до 23:8 у 8. минуту игре, али је Звезда некако успела да смањи на 27:16 на крају првог периода. Шурна је донео +13 свом тиму на самом старту другог дела, а онда…

Бјелица, Џенкинс и Волтерс повукли су страшну серију Звезде, која је серијом 19:2 од 16:29 стигла до 35:31. Наш тим је ту предност повећао и до 45:37, али је Волтерс у финишу направио две грешке и омогућио гостима да се потпуно врате у игру у самом финишу и дођу до свега пола коша заостатка.

У другом полувремену није било много узбуђења, иако је резултат наговештавао да ће се то десити. Џенкинс и Кузмић су покренули серију свог тима и донели прву двоцифрену предност Звезди. Гости се након тога нису опоравили, а Звезда је све држала под контролом и није им дозвољавала да припрете. Највише што су успели јесте прилазак на седам поена заостатка почетком четвртог периода, али је наш тим лако успео да одговори и оде на +18, чиме је меч решен и рутински приведен крају.

Џенкинс је постигао 20 поена (4 тројке) и 5 пута асистирао својим саиграчима, док су га одлично пратили Кузмић (14 поена, по 5 скокова, украдених и изгубљених лопти), Волтерс (14 поена, 5 скокова, 6 асистенција), Бјелица (13) и Гудурић (10 поена). На другој страни, Томас је постигао 14 поена, а Џејмс и Билан по 12. Центар гостију 10 је постигао у првих пет минута.

ТОК УТАКМИЦЕ

4/4 (15:12)

Четврти период отворен је серијама оба тима. Прво су Хрвати везали пет поена и смањили на седам поена заостатка, да би потом наш тим узвратио са 11 везаних поена и дошла до 77:59, чиме је утакмица практично завршена.

Џејмс је на тренутак смањио тројком, да би наш тим наставио са чврстом одбраном и контрама лако одржавао убедљиву предност. На крају, разлика је била онолика колики је био и минус нашег тима неких 90 минута раније – 15 поена.

3/4 (21:10)

Наш тим је са седам везаних поена отворио трећу четвртину и поново дошао до максималних +8 (52:44). Стрпљивом игром је наш тим дошао и до прве двоцифрене предности, након серије поена Огњена Кузмића и асистенција Чарлса Џенкинса. Поцеко је на 60:47 морао да затражи тајм-аут.

Цедевита је на тренутак успела да смањи заостатак, али је наш тим и поред тога додатно увећао предност и дошао до 66:52 на уласку у последњи минут.

Хрвти су у 1/4 постигли исти број поена као за наредне две четвртине.

2/4 (29:17)

Гости су боље отворили и други део утакмице и преко Шурне поново дошли до +13 (29:16). Након тога, Звезда је серијом 10:0, коју је покренуо Бјелица стигла до свега -3 (26:29), након тројке Гудурића. Катић је једним погођеним пеналом на кратко прекинуо серију црвено-белих, али је Џенкинс тројком подигао халу на ноге и донео прво вођство Звезди, свега шест минута након заостатка од 15 поена.

Наш тим је убрзо стекао и нешто већу предност (40:35), a потом је увећао и до 45:37. Ипак, Волтерс је након тога изгубио две лопте, промашио два шута и при томе направио неспортски фаул, омогућивши гостима да серијом 7:0 смање на свега пола коша заостатка. Американац је до тог тренутка имао 7 поена, по 4 скока и асистенције, те по 1 украдену лопту и блокаду.

1/4 (16:27)

Цедевита је на старту утакмице шокирала Звезду и преко сјајног Билана стигла до вођства од 8:0. Центар Хрвата постигао је чак шест поена у том периоду. Тек након тога Дангубић је постигао прве поене за црвено-беле, али ни то није тргло Радоњићев тим, који је изгубио чак шест лопти у почетних пет минута утакмице.

Цедевита је у 7. минуту дошла до великих +14 (19:5), а Билан до 10 поена, па се отишло на минут одмора. Након десет минута било је 27:16. Гости су до те разлике стигли уз шут игре 11/15 (9/10 за два), док је Звезда за то време постигла само три поготка из игре, од чега два у последњих 90 секунди игре.