Featured Važne vesti Važno Kvizovi Najnovije Regionalna liga

Zvezda „okrenula“ veliki minus i deklasirala Hrvate, za 1:0!

Crvena zvezda je savladala Cedevitu u prvoj utakmici finala plej-ofa ABA lige, nakon velikog preokreta. Crveno-beli su slavili rezultatom 81:66.

Naš tim vodi sa 1:0 u seriji, koja se igra na tri pobede. Naredni duel igra se već sutra, manje od 24 časa od ovog duela, u 18:30.

Prva utakmica finala ABA lige

CRVENA ZVEZDA MTS – CEDEVITA 81:66 (16:27, 29:17, 21:10, 15:12)

Hala: Aleksandar Nikolić
Gledalaca: 5 989
Sudije: Belošević, Hordov, Majkić

ZVEZDA: Volters 14p, 5sk, 6as, Tompson, Dangubić 2, Mitrović 2, Lazić 2, Dobrić, Simonović 4, Rakićević, Dženkins 20p (4/6 za tri), 5as, Gudurić 10, Kuzmić 14, 5sk, Bjelica 13

CEDEVITA: Džejms 12, Bajo, Krušlin 6, Katić 5, Babić 5, Žganec 5, Musa 2, Bilan 14, Šurna 2, Buljević, Begić 3, Tomas 14

Hrvati su mnogo bolje otvorili utakmicu, došli do 8:0, a potom prednost u prvoj četvrtini uvećavali do maksimalnih +15 (23:8). U 11. minutu su gosti imali +13, a onda je krenula nezadrživa serija Zvezde (19:2), koja je veoma brzo stigla do prednosti. Već u finišu prvog poluvremena crveno-beli su imali osam poena prednosti, ali su se Hrvati vratili. Drugi deo je počeo serijom Radonjićeve ekipe, nakon koje Hrvati nisu uspevali da smanje na manje od 7 poena zaostatka, a crveno-beli su držali sve u svojim rukama i povećavali prednost, da bi meč rutinski priveli utakmicu kraju.

Nakon prvih 20 minuta igre, Zvezda je vodila rezultatom 45:44.

Nakon prvih 11 minuta igre, ništa nije govorilo da će Zvezda biti ne u vođstvu, nego ni u jednocifrenom zaostatku. Gosti su poveli sa 8:0, Zvezda nije mogla da pogodi apsolutno ništa i za gotovo devet minuta imala na svom kontu samo jedan ubačen šut iz igre. „Sokići“ su u istom periodu šutirali 11/13. Hrvati su došli do 23:8 u 8. minutu igre, ali je Zvezda nekako uspela da smanji na 27:16 na kraju prvog perioda. Šurna je doneo +13 svom timu na samom startu drugog dela, a onda…

Bjelica, Dženkins i Volters povukli su strašnu seriju Zvezde, koja je serijom 19:2 od 16:29 stigla do 35:31. Naš tim je tu prednost povećao i do 45:37, ali je Volters u finišu napravio dve greške i omogućio gostima da se potpuno vrate u igru u samom finišu i dođu do svega pola koša zaostatka.

U drugom poluvremenu nije bilo mnogo uzbuđenja, iako je rezultat nagoveštavao da će se to desiti. Dženkins i Kuzmić su pokrenuli seriju svog tima i doneli prvu dvocifrenu prednost Zvezdi. Gosti se nakon toga nisu oporavili, a Zvezda je sve držala pod kontrolom i nije im dozvoljavala da priprete. Najviše što su uspeli jeste prilazak na sedam poena zaostatka početkom četvrtog perioda, ali je naš tim lako uspeo da odgovori i ode na +18, čime je meč rešen i rutinski priveden kraju.

Dženkins je postigao 20 poena (4 trojke) i 5 puta asistirao svojim saigračima, dok su ga odlično pratili Kuzmić (14 poena, po 5 skokova, ukradenih i izgubljenih lopti), Volters (14 poena, 5 skokova, 6 asistencija), Bjelica (13) i Gudurić (10 poena). Na drugoj strani, Tomas je postigao 14 poena, a Džejms i Bilan po 12. Centar gostiju 10 je postigao u prvih pet minuta.

TOK UTAKMICE

4/4 (15:12)

Četvrti period otvoren je serijama oba tima. Prvo su Hrvati vezali pet poena i smanjili na sedam poena zaostatka, da bi potom naš tim uzvratio sa 11 vezanih poena i došla do 77:59, čime je utakmica praktično završena.

Džejms je na trenutak smanjio trojkom, da bi naš tim nastavio sa čvrstom odbranom i kontrama lako održavao ubedljivu prednost. Na kraju, razlika je bila onolika koliki je bio i minus našeg tima nekih 90 minuta ranije – 15 poena.

3/4 (21:10)

Naš tim je sa sedam vezanih poena otvorio treću četvrtinu i ponovo došao do maksimalnih +8 (52:44). Strpljivom igrom je naš tim došao i do prve dvocifrene prednosti, nakon serije poena Ognjena Kuzmića i asistencija Čarlsa Dženkinsa. Poceko je na 60:47 morao da zatraži tajm-aut.

Cedevita je na trenutak uspela da smanji zaostatak, ali je naš tim i pored toga dodatno uvećao prednost i došao do 66:52 na ulasku u poslednji minut.

Hrvti su u 1/4 postigli isti broj poena kao za naredne dve četvrtine.

2/4 (29:17)

Gosti su bolje otvorili i drugi deo utakmice i preko Šurne ponovo došli do +13 (29:16). Nakon toga, Zvezda je serijom 10:0, koju je pokrenuo Bjelica stigla do svega -3 (26:29), nakon trojke Gudurića. Katić je jednim pogođenim penalom na kratko prekinuo seriju crveno-belih, ali je Dženkins trojkom podigao halu na noge i doneo prvo vođstvo Zvezdi, svega šest minuta nakon zaostatka od 15 poena.

Naš tim je ubrzo stekao i nešto veću prednost (40:35), a potom je uvećao i do 45:37. Ipak, Volters je nakon toga izgubio dve lopte, promašio dva šuta i pri tome napravio nesportski faul, omogućivši gostima da serijom 7:0 smanje na svega pola koša zaostatka. Amerikanac je do tog trenutka imao 7 poena, po 4 skoka i asistencije, te po 1 ukradenu loptu i blokadu.

1/4 (16:27)

Cedevita je na startu utakmice šokirala Zvezdu i preko sjajnog Bilana stigla do vođstva od 8:0. Centar Hrvata postigao je čak šest poena u tom periodu. Tek nakon toga Dangubić je postigao prve poene za crveno-bele, ali ni to nije trglo Radonjićev tim, koji je izgubio čak šest lopti u početnih pet minuta utakmice.

Cedevita je u 7. minutu došla do velikih +14 (19:5), a Bilan do 10 poena, pa se otišlo na minut odmora. Nakon deset minuta bilo je 27:16. Gosti su do te razlike stigli uz šut igre 11/15 (9/10 za dva), dok je Zvezda za to vreme postigla samo tri pogotka iz igre, od čega dva u poslednjih 90 sekundi igre.