ČUKARIČKI – CRVENA ZVEZDA 3:2 (2:2)

Nakon gotovo godinu i po dana, Crvena zvezda je doživela poraz u fudbalskom prvenstvu Srbije. Pomalo neshvatljivo, pa i nezapamćeno, crveno-beli su prokockali prednost iz prvih dvadeset minuta susreta, pa na kraju dozvolili i da se vrate na stadion „Rajko Mitić“ bez ijednog boda. Na krilima pobede nad prvim pratiocem, ekipom Radničkog iz Niša i maltene osiguravanja šampionskog trona, crveno-beli otišli su u goste nezgodnoj ekipi Čukaričkog. Vreme za igru bilo je doslovno idealno, bez vetra, bez mnogo sunca, pri temperaturi od 18 stepeni. Po prvi put ove sezone, u startnih jedanaest i to na poziciji najisturenijeg igrača, našao se Aleksa Vukanović. U nešto čudnijih, atipičnih 4-5-1 gledali smo danas naše momke jer su iza Alekse poprilično pomešano delovali Marin, Ben i Ivanić.

Sedam minuta „opipavanja pulsa“ bilo je više nego dovoljno izabranicima Vladana Milojevića, da jednim lucidnim prodorom Alekse Vukanovića dođu do prednosti od 0:1. Kao epilog eskpresnog prodora po desnoj strani usledila je lagana egzekucija Marka Marina na drugoj stativi.

Nakon greške Savića na svojoj polovini, u 12. minutu opasno je zapretio Čukarički. Iz izgrađene pozicije, sa nekih dvadeset metara šutirao je Stojanović veoma jako, ali za malo neprecizno, preko prečke. Neštko kasnije, u 14. minutu, još ozbiljniju priliku imao je domaćin: Fantastičan prodor Lukovića i povratan pas ka Mudrinskom koji pogađa spoljni deo mreže.

U 18. minutu još jedan briljantan prodor Alekse Vukanovića, ovaj put po levoj strani, sprečen je očiglednim prekršajem mladog Šapića za najstrožu kaznu. Loptu na belu tačku stavlja Ben, vara Stevanovića i rutinski duplira Zvezdinu prednost. U prvih 20 minuta meča crno-beli jednostavno nisu imali lek za veoma raspoloženo pojačanje iz Kruševačkog Napretka.

Što Mudrinski nije uradio u 14. minutu, pošlo mu je za nogom (tačnije glavom) u 22. minutu meča, kada je smanjio prednost našeg tima na 1:2. Golovi su se na Banovom brdu ređali kao na traci. Kratak opis pogotka: sa leve strane je idealno centrirao danas odlični Luka Luković, Mudrinski je pobegao Milunoviću i samo okrznuo loptu glavom. Borjan je bio nemoćan.

Bodrio je Simo Krunić na sav glas svoje pulene, apsolutno je bio najglasniji pojedinac na stadionu Čukaričkog. Crveno-beli jesu postigli dva pogotka, što je za svaku pohvalu u ovom periodu igre, ali ne možemo se oteti utisku da su nam to bile jedine dve akcije u prvih pola sata igre. Van toga je naš tim delovao prilično nepovezano, dok je Čukarički imao više smislenih pokušaja.

Ipak, do prve propuštene prilike naš tim stiže u 31. minutu. Loptu u šesnaesterac nakon sjajne kombinacije sa Milunovićem, uputio je Čaušić, sudarili su se u petercu Šapić i Ben, bez prekršaja, pa je lopta na kraju pogodila i drugog defanzivca domaće ekipe. Opasnost je otklonjena naposletku. Ta prilika dodatno je prodrmala crveno-bele – nekoliko minuta kasnije videli smo velemajstorski centaršut Marina, ali Ben za milimetar kasni, nekako zahvata loptu i pogađa spoljni deo mreže na drugoj stativi.

Marin je odličan pokušaj, ovaj put šuta, imao i u 38. minutu, kada je lopta otišla iznad Stevanovićevog gola. U istom minutu Čukarički stiže i do izjednačenja. Kao duh je sam ostao na 20 metara od našeg gola Luka Stojanović, i fantastičnim udarcem pogodio gornji desni ugao Borjanove mreže. 2:2. Nije naša defanzivna linija nimalo dobro izgledala u prvom delu susreta, lako su crno-beli stizali u pozicije za šut, a upravo nas je jedan takav propust koštao izjednačenja.

Nakon kornera iz 42. minuta, lako je Crvena zvezda mogla da vrati odnos u golovima u svoju korist. Milunović je šutirao glavom i pogodio štopera domaćih, koji je tada odbranio gol umesto Stevanovića.

Kad bi se podvukla crta prvog poluvremena, naš tim je ekspresno došao do ozbiljne prednosti od 2:0, pre svega zahvaljujući fantastičnim prodorima Alekse Vukanovića. Čukarički se nije predavao, pokušavao je, šutirao, a vrlo brzo i smanjio Zvezdinu prednost preko našeg bivšeg centarfora, Ognjena Mudrinskog. Nakon toga, igra obe ekipe se malo smirila, pa je usledio novi nalet crveno-belih, ovaj put bez uspeha. Trenutak uspavansti, na drugoj strani, iskoristio je odlični Stojanović i postavio konačnih 2:2 u prvom poluvremenu. Imali su crveno-belih i dobrih i loših momenata, pa je na Vladanu Milojeviću bilo da na pauzi ukaže na sve loše i usmeri ekipu da nastavi sa dobrim u drugom delu.

Drugo poluvreme počelo je bakljadom Delija, pa je meč prekinut na minut-dva. Drugi deo igre počeo je nešto smirenije nego prvi, bar što se tiče pogodaka. Smenjivali su se napada i crveno i crno-balih, ali bez preteranih opasnosti po golmane. Zapravo, jedini šut u tom periodu u okvir gola uputio je Ben.

Očekivano, preuzela je Zvezda u potpunosti inicijativu, posed lopte je bio isključivo na našoj strani negde od 55. minuta. Čaušić je šutirao još jednom, posle kornera, ali je bio izblokiran. Da bi nešto promenio u našoj igri, Milojević u 63. minutu izvodi Bena i ubacuje Veljka Simića.

U jeku Zvezdine inicijative, hladan tuš i potpuni preokret na Banovom brdu u 67. minutu. Nakon prekida sa desne strane, centrirao je Docić, a Ognjen Mudrinski fantastično glavom pogodio donji levi ugao Borjanovog gola, iz nimalo lake situacije. Čukarički je prvi tim koji je ove sezone Zvezdi dao tri pogotka. 2:3.

Želeo je Jovančić odmah da uzvrati šutem po zemlji, sa distance, ali njegov pokušaj ukrotio je nekako golman Stevanović. Iz nekog razloga, a možda i na našu sreću, trener Krunić iz igre vadi dvostrukog strelca, Mudrinskog, u 71. minutu. Tedić je ušao umesto njega. Očekivano, domaćin je počeo da odugovlači iako je ostalo čak 20 minuta do kraja susreta.

Od 76. minuta videli smo i Zvezdu bez klasičnog centarfora. Možda i najbolji igrač večeras, Vukanović, napustio je igru, a umesto njega na terenu smo videli Erika Jirku.

Zvezda je napadala i napadala, jalovo da nije mogla jalovije. Tek u 88. beležimo solidnu priliku, i to iz slobodnog udarca sa samog špica šesnaesterca na levoj strani. Šutirao je Marin loše, preko gola. Veoma dobro i organizovano branio se Čukarički, a nisu se naši momci ni nešto preterano pretrgli da im otežaju posao. Morali smo konstatovati da pored dva postignuta gola naša ekipa skoro ništa vredno pomena nije uradila (bilo je par šuteva i jedna ozbiljna prilika Bena). Potpuni pritsak smo videli u poslednjih 5 minuta regularnog dela i 5 minuta nadoknade, činilo se – prekasno.

Defanzivno i rezultatski gledano, najlošija Zvezdina utakmica ove superligaške sezone. Igrači Čukaričkog, pre svih Mudrinski, uspeli su čak tri puta da matiraju Borjana, a uz to još i nekoliko puta ozbiljno da zaprete. Odlični Vukanović večeras nije bio dovoljan da bi se izbegao poraz, falio mu je makar još jedan raspoloženi igrač podrške. Čak i u momentima rezultatskog egala, pa i deficita, naši igrači nisu uspeli da stvore gotovo nijednu izglednu priliku za vođstvo, odnosno izjednačenje. Uzdaćemo se u iskustvo i tradiciju, te da Zvezda ne može odigrati dva puta zaredom loš meč. Jer sledeća utakmica je Večiti derbi, a sigurni smo da će naši igrači i stručni štab izvući pouke iz ovog meča.

Stadion: „FK Čukarički”. Sudija: Igor Stojilković Pomoćnici: Milovan Ristić, Dalibor Đurđević Žuti kartoni: Stojanović, Kovač, Stevanović M. (Čukarički), Jovančić (Crvena zvezda)  Strelci: 0:1 Marin (7. minut), 0:2 Ben (18. minut), 1:2 Mudrinski (22. minut), 2:2 Stojanović (38. minut), 3:2 Mudrinski (76. minut)

Čukarički: Stevanović N., Bogosavac, Puškarić, Šapić, Stevanović M., Docić, Birmančević, Kovač (od 76. Kopitović), Luković (od 83. Šarić), Stojanović, Mudrinski (od 71. Tedić). Trener: Simo Krunić

CRVENA ZVEZDA: Borjan, Stojković, Milunović, Savić, Gobeljić, Čaušić (od 86. Vulić), Jovančić, Ivanić, Ben (od 63. Simić), Marin, Vukanović (od 76. Jirka). Trener: Vladan Milojević