Featured Važne vesti Važno Košarka Moja Crvena zvezda Najnovije Obaveštenja

2.kolo Evrolige: Mo is here, Mo is there-Mo is everywhere! Zvezda na krilima Fajea do prve pobede nad velikim rivalom!

Crvena zvezda – Fenerbahče 68:56 (15:16; 20:14; 16:13; 17:13)

Sjajnom igrom u odbrani naši košarkaši su savladali favorizovani Fener i najavili uzbudljivu sezonu.

Da je Superkup ABA lige i gostovanje Panatinaikosu arhivirano videli smo od samog početka utakmice, pre svega u pristupu utakmici naše ekipe. Veoma tvrdu prvu četvrtinu Zvezda je otvorila trojkom kapitena Lazića nakon strpljivog napada. Kakvo će pojačanje biti Gist za našu ekipu, pokazao je još jednom na samom početku utakmice kada je nakon promašenog zicera dva puta skidao sa glave loptu Veselom, na kraju poentirajući iz trećeg pokušaja. Zvezda je od samog početka zaigrala veoma čvrsto u odbrani. Naši igrači su praktično izgurali iz reketa Vilijamsa i Veselog, pri tome sve vreme potpuno kontrolišući defanzivni skok, u čemu je posebno prednjačio Derik Braun koji je u prvom poluvremenu zabeležio 8 skokova (7 defanzivnih). Što se tiče igre u napadu, Zvezda je igrala strpljivo, povremeno i sporo. Lorenco Braun se probudio pa je nekoliko puta lepo promešao Slukasa. Ipak, Fener je izuzetno kvalitetna ekipa, koja koristi i najmanji pad koncentracije protivnika pa se na prvu pauzu otišlo s poenom prednosti za goste-15:16.

Drugu četvrtinu poenima je otvorio Perperoglu, ali u nastavku Fener počinje da pogađa šuteve za 3 poena, pre svega Dikson ali je Zvezda uzvratila preko D.Brauna na asistencjiu Čovića. Tokom drugog perioda Zvezda je zaigrala tečnije u napadu pa je trojkom Davidovca stekla prvu osetniju prednost da bi odmah zatim Mahmutoglu uzvratio istom merom. U tim trenucima se razigrao Davidovac, koji je pogodio i za 2 preko Mahmutogluoa. Arenu je raspalio Faje svojom prvom trojkom za 27:21. Zaigrala je Zvezda još čvršće u odbrani, što je i publika umela da prepozna, vršeći još jači pritisak na protivnika. Međutim, u tim trenucima se i lopta odbijala u ruke protivnika a i De Kolo je još jednom demonstrirao da je zaštićeniji i od belog medveda, te je Fener održavao rezultat zahvaljujući slobodnim bacanjima i šutevima za tri poena. Finiš drugog period pripao je Zvezdi. Gist je ponovo izmislio poene sa niskog posta a i Lorenco Braun je pogodio posle prodora pod faulom. Dobro prvo poluvreme, Zvezda je propustila da kruniše nešto većom prednošću, nakon što je L.Braun zakomplikovao prodor i promašio, pa se na poluvreme otišlo rezultatom 35:30 za našu ekipu.

Fener je nešto bolje otvorio treći period pa je preko Slukasa i Veselog vezao četiri brza poena, što je nateralo Tomića da odmah zatraži minut odmora. Nakon tajm-auta Lorenco Braun ponovo iz prodora dolazi do novih poena da bi potom bio polovičan sa penala. Na početku treće četvrtine, sudijski kriterijum je napravio velike probleme našoj ekipi, budući da je Zvezda posle dva minuta izašla iz bonusa pri čemu su to bile treće lične greške Laziću, D.Braunu i Gistu. Zvezdi je mnogo nedostajao Beron koji je zbog loše odbrane od lopte na De Kolou veoma malo igrao u prvom poluvremenu dok je u nastavku krenuo bojažljivo. Prve poene zabeležio je nakon „krađe“ Lazića, koji mu je potom otvorio kontru. Zvezda je nastavila sa jakom odbranom i dobrim građenjem reketa. Strana pomoći je odlično funkcionisala a posebno se u tom segmentu isticao L.Braun, koji je pravovremeno rotirao. Trojkom Perperoglua, posle sjajnog protoka lopte Zvezda je stekla najubedljiviju prednost 44:36. Stratos je, zatim,iskoristio sjajan blok Odža, koji mu je otvrio autoput do koša i Zvezda stiče prednost od +9. Finiš treće četvrtine Zvezda je odigrala izuzetno pametno, čitajući dobro defanzivu Fenera pa su naši košarkaši uglavnom eksploatisali to što je Fener u bonusu. Odžo je u tim trenucima bio izuzetno staložen. Realizovao je 3/4 sl.bacanja pa je Zvezda pred četvrtu četvrtinu stekla osam poena prednosti- 51:43.

U poslednjem periodu, prvi je pogodio De Kolo i to trojku. Zvezda se nije najbolje snašla na pojačanu agresivnost Fenera ali je u tim trenucima veštačko disanje svojom borbenošću davao neverovatni Mo Faje. Granitne odbrane su se igrale u prvih 5 minuta poslednje četvrtine o čemu svedoči podatak da je Fener ubacio 3 a Zvezda 2 poena. Sve dok Slukas nije probio i asistirao za Duverioglua. Odmah zatim Dobrić pronalazi samog Gista u reketu koji nakon fintiranja promašuje zicer ali se ponovo izborio za loptu pri čemu je u ponovnom pokušaju bio fauliran ali su sudije ostale neme, da bi nakon toga Dikson pogodio trojku i smanjio razliku na samo 2 poena. Tomić traži tajm-aut a nakon minuta predaha, Mo Faje pogađa trojku. Za delirijum u Areni zaslužan je Dobrić, koji je posle dobre odbrane prikucao i očas posla vratio Zvezdi +7. Delirijum je nastavio da održava u Areni večeras svemogući Mo. Kakvu je rampu samo spustio Veselom, da bi u napadu nebeskim skokom u nastavku Zvezdi obezbedio novi napad koji Stratos, na žalost, nije realizovao. Poenima Gista, Zvezda je stekla i +11, čime je stavljena tačka na utakmicu.

Utakmica, koja nas je provozala do devedesetih kada su se utakmice igrale na izuzetno visokom defanzivnom nivou. Zvezda je od samog početka zaigrala izuzetno dobru odbranu, terajući Fener daleko od koša. Skok je izuzetno dobro kontrolisan o čemu svedoči podatak da je Zvezda u jednom trenutku imala 16-6 odnos u skokovima dok je na poluvremenu taj odnos bio 19-11. O kvalitetu odbrane naše ekipe govori i podatak da je izuzetno kvalitetan protivnik sveden na samo 56 poena. Napad je bio izuzetno strpljiv, tražila su se najbolja rešenja, nije se srljalo, maksimalno se ekploatisao bonus protivnika i kada se na sve to doda impresivna borbenost tokom čitave utakmice Fajea, koji je bio glavni pokretač Zvezdine mašine, jasno je da pobeda nije mogla da izostane.

Crvena zvezda – Fenerbahče 68:56 (15:16, 20:14, 16:13, 17:13)

Beograd – Dvorana: Štark arena. Gledalaca: 16.879. Sudije: Luiđi Lamonika, Pjotr Pastusjak, Rain Perandi.

CRVENA ZVEZDA: D. Braun 7 (8sk), Čović, L. Braun 13 (6as), Perperoglu 11, Davidovac 5, Lazić 3, Faje 8 (7sk), Beron 3, Dobrić 2, Gist 11 (8sk), Dženkins, Odžo 5. Trener: Milan Tomić.

FENERBAHČE: Vesterman, Mahmutoglu 6, Kalinić 3, Biberović, Slukas 6, De Kolo 19, Vilijams (7sk), Veseli 6, Muhamed 13, Duverioglu 2, Datome, Štimac 1. Trener: Željko Obradović.