Featured Važne vesti Važno Domaći šampionat Moja Crvena zvezda Najnovije Obaveštenja Fudbal

Zvezda pobedom spustila zavesu na jesenji deo prvenstva, pao je hrabri Čukarički

CRVENA ZVEZDA – ČUKARIČKI 3:1 (1:1)

Poslednjih 90 jesenjih minuta crveno-beli su odigrali protiv, sada već četvrtoplasirane ekipe na tabeli – Čukaričkog. Po veoma lepom i sunčanom danu, Crvena zvezda je pobedom od 3:1 stavila tačku na prvi deo prvenstva. Nisu lako crveno-beli stigli do pobede protiv vrlo mlade i perspektivne čete Aleksandra Veselinovića, ali je činjenica da gotovo niko nije napustio stadion nezadovoljan prikazanim.

Koliko je naš stručni štab želeo pobedu nakon šokantnog poraza u Pireju, govori i činjenica da smo izašli u najjačem mogućem sastavu. Napadački kvartet koji je predvodio Boaći, činili su još Garsija, Ben i Marin. Neposredno iza njih, pripomagali su Vulić i Petrović. Sa druge strane, trener Veselinović nije mogao da računa na tri standardna člana rotacije: Birmačevića, Docića i Ćirkovića. I pored toga, svakako, nije odustao od dopadljivog, ofanzivnog fudbala, kakav smo i danas imali prilike da gledamo u Beogradu.

Nije prošlo ni dva minuta „opipavanja“ pulsa gostiju, kada je naš tim po prvi put zatresao mrežu. Svi igrači su se nalazili u šesnaestercu „brđana“ nakon prvog kornera na meču, a u nastavku te akcije Gobeljić je idealno centrirao sa leve strane, Milunović je to kretnjom sjajno ispratio, pobegao čuvarima, i glavom iz neposredne blizine doveo naš tim do prednosti od 1:0.

Odmah se videla želja momaka u crnim dresovima da uzvrate, pa se težište igre prebacilo na našu polovinu.

Zbog sitnih čarki u 13. minutu, žute kartone su dobili trener Čukaričkog, Veselinović, odnosno naš pomoćni trener Kosanović. Visok presing pokušavali su da igraju gosti, a pored toga uspevali su i da loptu dosta zadrže i u svom posedu. Naši igrači imali su nekoliko pokušaja kontranapada, svaki za malo neuspešan, jer kao da je bilo samo pitanje vremena kada će jedna lopta proći redove „crnih“ i izbaciti naše ofanzivce ispred golmana Petrovića. Ipak, ni crveno-beli nisu želeli da prepuste u potpunosti posed gostima, pa smo taj statistički podatak poprilično ujednačili do nekog dvadesetog minuta.

U 18. minutu smo videli veoma lepu akciju Vidosavljevića i Stojanovića, malo je falilo da to bude mat u tri poteza, ali je na mestu bio čini se Pankov, pa je otklonio opasnost ispred Tedića.

Igrao se 24. minut kada smo videli najlepši gol dosadašnjeg toka Superlige, nažalost u našoj mreži. Napustio je peterac naš čuvar mreže, to je video Luka Stojanović i sa više od POLA TERENA lansirao „krstareću raketu“ koja efektno ulazi u našu mrežu. Bacio se Borjan koliko je mogao, dao sve od sebe da ispravi lošu postavku, ali uspeo je samo da ulepša pogodak. Gol kakav se ne viđa često.
Dobio je Borjan nakon toga veliku, i veoma zasluženu podršku s tribina. I najboljima se dešavaju ovakve greške.

Logično, crveno-beli su se vratili na jači tempo, kojim su počeli meč, pa smo zaređali nekoliko relativno bezopasnih napada. S obzirom da Čukarički nije odstupao od svoje igre, ovo je svakako bio period veoma brze igre, kakav nemamo često priliku da gledamo na domaćim terenima. U 31. minutu, otprilike jedan metar nam je falio da stignemo do drugog pogotka. Toliko je nedostajalo Boaćiju da stigne loptu upućenu sa desne strane od Bena, posle veoma dobre akcije.

Bilo je u prvom poluvremenu sporadičnih šuteva, što igrača Zvezde, što Čukaričkog, ali nijedan nije bio ni izbliza precizan. Van toga, svakako raduje pokušaj igranja brzog i atraktivnog fudbala, kakav bi privukao više publike na domaće terene.

Spomenuli smo da je bilo pitanje vremena kada će neka naša kontra uroditi plodom, a takvu smo videli u 38. minutu. Napad četiri na tri dugo je vukao brzonogi Garsija, kao „na tacni“ poslužio Boaćija na desnoj strani, koji ulazi u kazneni prostor, vara jednog defanzivca i golmana gostiju, ali tom prilikom gubi ravnotežu pa udarcem u padu promašuje gol. Morao je naš centarfor mnogo ranije da šutira, veoma je dobra ta šansa bila.

Uzvraćaju gosti četiri minuta kasnije, spletom srećnih okolnosti. Lopta se prvo odbija na desnu stranu do Vidosavljevića, koji šutira sa ivice kaznenog prostora. Njegov šut biva izblokiran, ali na loptu koja se ovaj put odbija do peterca natrčava Kajević. Srećom, sjajno su reagovali Pankov i Milunović pa je i ta opasnost uspešno otklonjena.

U 43. minutu, zbog povrede teren napušta Marin, umesto koga je ušao Vukanović. Dva minuta kasnije, Zvezda izvodi ko zna koji po redu solidan i brz napad, gde završni pas nije bio najprecizniji, pa lako intervenišu gostujući defanzivci. Već u sledećem napadu oprobao se Ben sa distance, ali pravo u Petrovića.

Vrlo dobro poluvreme gledali smo na stadionu „Rajko Mitić“. Gosti nisu došli da se brane poput većine naših timova, prosto su došli da igraju fudbal i da se nadigravaju. Vodile su se borbe na sredini terena, na bokovima, a najveću su vodili Gobeljić i nezgodni Ndiaj. Kvalitet Čukaričkog ogledao se i u vrlo pametnoj igri uprkos ranom rezultatskom deficitu, pa su za takav pristup nagrađeni izjednačujućim pogotkom, kakav se retko viđa na fudbalskim terenima širom sveta.

Imali smo periode kad smo se oslanjali na kontre, imali smo momente kada smo diktirali tempo, ali osim pogotka i velike šanse Boaćija, nismo mnogo toga konkretnog uradili u prvih 45 minuta.

Na početku drugog poluvremena, Delije su skrojile veoma lepu sliku na severu, koristeći mnoštvo belih zastavica sa grbom grupe, imeđu kojih su se viorili barjaci, a sve je to praćeno i pirotehnikom.

Prvi igrač koji je dobio žuti karton danas bio je Kamenović, nakon vrlo oštrog starta nad Garsijom kako bi sprečio opasan kontranapad u 50. minutu. Zvezda je vrlo ofanzivno počela drugi deo meča, ali još uvek bez ideje na 20 metara od gola, dokle se vrlo lako danas stizalo. U 52. minutu nakon stihijskih napada crveno-belih, poluvolejem oprobao se Stojanović na drugoj strani, ali je pogodio spoljni deo mreže.

Do 60. minuta imali smo par pokušaja iz solidnih pozicija, ali su ti šutevi uglavnom završavali u Petrovićevom naručju, ili su bili uspešno blokirani. A u 61. minutu imali smo najbolju priliku u drugom poluvremenu. Nakon centaršuta Garsije sa desne strane, najviši u skoku bio je još jednom Milunović, njegov šut glavom kači Boaćija, a loptu sa gol-crte krajnjim naporom vadi Petrović. Usledila je tada i prva izmena u redovima Čukaričkog, roviti Docić zamenio je Vidosavljevića.

Novu odličnu priliku naš tim je imao u 65. minutu. Briljantnu loptu na krilo dobio je Gobeljić od Boaćija. Naš bek umesto da šutira, pokušao je da bude nesebičan, pa je poslao loptu na peterac gde se ona odbija od Šapića ponovo do našeg beka. Nakon šuta iz naleta, pogađa spoljni deo mreže. Dešavalo se, ali ne često da naš tim igra sa dva klasična špica, a to se desilo večeras nakon ulaska Pavkova umesto Petrovića. Uzvratili su „Čukini“ igrači dva minuta kasnije, kada je na odloženu loptu Ndiaja natrčao Kovač, ali je njegov slab šut lako ukrotio Borjan.

Napadala je Zvezda svim silama dosta organizovanu odbranu Čukaričkog, ređali smo kornere i opasne napade, a ataci su se isplatili već u 72. minutu. Delovalo je da je Gobeljićev centaršut sa leve strane bezopasan, ali sjajno je skočio Milan Pavkov, okrznuo loptu glavom, koja na kraju završava u „maloj“ mreži, neodbranjivo. 2:1.

Konačno nakon gola nismo stali, niti „spuštali tempo“. Napali smo sa željom da postignemo i treći gol i time rešimo susret, dok su igrači u crnim dresovima kao zapete puške čekali na prostor i priliku za kontranapade. Veoma se otvoreno igralo, sa obe strane. Koliko je našim defanzivcima problema pravio Ndiaj, toliko je gostima neprijatno bilo svaki put kada bi brz napad povukao Garsija.

U 77. minutu je malo nedostajalo da vidimo još jedan veoma lep pogodak u ovom derbiju. Miloš Vulić je sa gotovo 35 metara krenuo u solo prodor, nanizao nekoliko igrača Čukaričkog, izašao ispred Petrovića, i kada je trebalo da zada konačan udarac, izgleda da mu je ponestalo koncentracije, pa je veoma traljavo šutirao u dobro postavljenog čuvara mreže gostiju – iz neposredne blizine. Nakon toga je veoma oštrim startom Milunović oborio Tedića, zbog čega je dobio žuti karton, a došlo je i do čarki igrača oba tima.

Nije naš tim mogao da nastavi toliko ofanzivno, pa je trener Milojević iz igre izveo jednog od dvojice napadača (Boaćija) i uveo defanzivca Degeneka. Ta izmena osokolila je goste da još žešće napadnu ne bi li stigli do izjednačenja, pa je Zvezda već u prvom tom neuspelom pokušaju razvila sjajan kontranapad kojem je nedostajao samo nešto precizniji završni pas. Žalili su se naši igrači, tražili su jedanaesterac zbog starta nad Boaćijem. Primetno je bilo kako se bar 4-5 naših kontri završavalo bespotrebnim „ekstra“ dodavanjem, umesto udarcima ka golu.

Na evro-gol gostiju iz prvog poluvremena, Zvezda uzvraća neverovatnom akcijom u 88. minutu, kojom je rešila pitanje pobednika. Sve je to izgledalo ovako: visoko na desnom boku Gobeljić je kombinovao sa Benom. Agilni bek je ispratio celu akciju, potom je uposlio Pavkova koji petom odigrava dupli pas sa njim, ovaj vraća idealnu povratnu na 8-9 metara gde je čeka Vukanović i udarcem pod prečku dodaje trešnju na vrh ove fudbalske poslastice. Fantastična akcija i gol za 3:1. Brzo, tečno i efektno!

Ako bi se neka utakmica pored večitog derbija okarakterisala kao „pravi prvenstveni derbi“, onda je to svakako bila ova. Igralo se ofanzivno, agresivno, bilo je sitnih čarki, bilo je golova i evrogolova, šansi, šuteva… svega onoga što privlači publiku na stadione. Možda su crveno-beli u nekim segmentima mogli i bolje, možda su „Brđani“ mogli disciplinovanije, ali su se svakako oba tima potrudila da gledaoci napuste stadion zadovoljni. Mladi tim Čukaričkog uspeo je da isparira našim momcima, ali nedovoljno za bolji rezultat.

Na najbolji moguć način igrači i navijači stavili su tačku na ovaj deo sezone. U prvenstvu i kupu gotovo besprekorni, u Evropi isprva još jednom sjajni, a potom i objektivno nedorasli. Kada se podvuče crta ove jeseni moramo biti zadovoljni činjenicom da smo ubedljivo prvi i da krupnim koracima grabimo ka novoj tituli, a možda i duploj kruni.

Stadion: „Rajko Mitić”

Sudija: Lazar Lukić. Pomoćnici: Goran Bogićević i Bojan Banović.
Žuti kartoni: Kamenović, Kajević, Stojanović (Čukarički), Milunović, Gajić, Vukanović (Crvena zvezda)
Strelci:
1:0 Milunović (2. minut), 1:1 Stojanović (24. minut), 2:1 Pavkov (72. minut), 3:1 Vukanović (88. minut)

CRVENA ZVEZDA: Borjan, Gobeljić, Milunović, Pankov, Gajić, Vulić, Petrović (od 66. Pavkov), Ben, Marin (od 43. Vukvanović), Garsija, Boaći (od 80. Degenek). Trener: Vladan Milojević
ČUKARIČKI: Petrović, Veličković, Šapić, Ostojić, Kamenović, Vidosavljević (od 62. Docić), Kovač, Ndiaje (od 90. Lukić), Stojanović, Kajević (od 81. Nikčević), Tedić. Trener: Aleksandar Veselinović