Podeli

Na krilima “Laste”, odnosnoVelibora Sovrovića, danas lete gotovo sve sekcije našeg Sportskog društva. Vredni sportski radnik i ugledni privrednik, predsednik Vaterpolo saveza u drugom mandatu i osvedočeni navijač crveno-belih boja, za “Zvezdinu reviju” je dao viđenje aktuelnog stanja srpskog sporta i naših klubova.
U Vaterpolo klubu je vladala toliko pozitivna energija tokom čitave sezone, pogotovo u evropskom kupu. Naredne godine se pominje naše učešće u Superkupu Evrope, biće to veoma jako takmičenje, kako Zvezda da parira, trebalo bi napraviti dobar tim da se ne bi desilo kao rukometašima ove sezone – poslednje mesto u SEHA regionalnoj ligi?

Naravno da je takmičenje u novoj ligi bitno kako naša tri kluba na kraju takmičenja ne bi bila na poslednje dve pozicije. Zvezda je u ovoj situaciji dovoljno stasala da ima dobar tim, za sredinu tabele. Narednih godina treba da tražimo mesto u gornjem domu tabele – kaže Sovrović.
Oproštaj nekadašnjeg kapitena i proslavljenog reprezentativca Jugoslava Vasovića uzdrmao je naš Vaterpolo klub, koji se toliko istrošio za prošlu sezonu, da se strahuje kako će se krenuti u sledeću?
Svaki sportista koji u bazenu dočeka Vasovića trebalo bi da mu čestita na velikoj karijeri. To je normalan kraj jedne velike karijere, a na nama je da sada sa mlađim snagama krenemo u sledeću sezonu, uz kvalitetna pojačnja, ne treba se plašiti za budućnost Zvezde.
Vi i “Lasta” ste otac svih srpskih klubova, mnogi bi se i pogasili da im ne priskačete u pomoć, ne bi mogli da otputuju ni na takmičenja bez vaše pomoći. Kako komentarišete tu činjenicu?
Način saradnje “Laste” i sportskih klubova je pre svega dvosmeran, koliko smo mi njima toliko su i oni nama potrebni. S jedne strane je to promocija i društvena odgovornost “Laste” da doprinese, kao što to radi i u humanitarnim organizacijama.
Hronični problem u Beogradu je nedostatak bazena i adekvatnih termina za treninge, utakmice i takmičenja, odnosno visoka cena termina. Budimpešta ima oko 50 bazena, a Beograd donedavno samo Partizanovu Banjicu?
U Beogradu je problem nedostatak termina koji bi bili mogući za trening s obzirom na to da je vaterpolo skup sport, termin je skuplji tri do četiri puta nego recimo u halama. Vaterpolo je naš najtrofejniji sport, morali bi da te termine regulišemo ne više od 20 odsto učešća vaterpolo klubova. Tako bismo očuvali kvalitet ekipa i nove igrače.
Vi ste na čelu VSS, a posle najsjajnijih odličja svi se više od vas slikaju sa zlatnim delfinima i Udovičićem, a pre toga malo ko je hteo da pomogne. Dokle toliko licemerje prema najtrofejnijem sportu?
Ne znam da li je to licemerje ili nepoznavanje da treba pomoći nešto uspešno ili mu objasniti uspeh. To je nerazumevenja od strane određenih ljudi koji treba da utiču na finansiranje vaterpola, ne samo reprezentativnog, kako bi prosperirale i mlađe kategorije, zarad boljih igrača i rezultata u budućnosti.
Naši odbojkaši su novi šampioni Srbije, odbojkašice takođe, videli smo vas sa gospodinom Aleksandrom Boričićem na mečevima plej-ofa protiv Vojvodine?
Bio sam na mečevima odbojkaša, jer navijam za Zvezdu i radujem se svim uspesima naših klubova. Bio sam i u polufinalu plej-ofa protiv Partizana.

 Saradnja rukovodećih ljudi u Sportskom društvu je dobra, ali finansijska situacija nije. Zaposleni vape da na svetlost dana izađe najavljeni generalni sponzor SD što bi obezbedilo egzistenciju. Dokle se stiglo s tim?
– Finansiranje SD je vrlo kompleksna stvar i ona bi morala da se reši u narednim godinama kako bi SD kao institucija moglaa da opstane. Ili će klubovi da budu u okviru SD i da plaćaju određenu participaciju za ono što SD radi za njih ili će da izdvajaju određene budžetske pare za rad SD ili će država da prepozna SD pa će finansiranje malih klubova biti isključivo preko SD kako bi se na taj način došlo do kontrole novca, a da SD ima određene osnovne finansijske elemente za poslovanje. Nismo još kao društvo dosegli stepen tog razvoja, da shvatimo da je jako SD osnov za rad, razvoj, rezultate kao i sistem celog sporta.
Mnogo je bilo priče da državne firme forsiraju Partizan. Kakvo je vaše mišljenje na tu temu?
– To je sve stvar da li je na čelu državnih preduzeća neko ko navija za Zvezdu ili Partizan. Kada se budu promenili ljudi tada će se promeniti i okolnosti, onda će doći oni koji navijaju za Zvezdu i više će forsirati Zvezdu. Sada je klubaštvo na mnogo višem stepeniku razvitka nego ljubav prema sportu.
Sve češće se priča o privatizaciji naših vodećih klubova Zvezde i Partizana. Da li je to moguće?
– U ovom trenutku nije moguće, jer su interesi mnogih ljudi u okviru priča oko preuzimanja večitih rivala dovoljno jaki da mogu da pokvare svaku zamisao, ali ne znam ko je zainteresovan iz inostranstva da dođe i uloži veliki novac, s obzirom na velika dugovanja klubova i neatraktivnost takmičenja.
Idu izbori u državi, u predizbornim kampanjama nije se mnogo čulo o sportu nijedne stranke ili o nekoj jasnoj strategiji za sport?
– Najverovatnije da im sport nije prioritet, tek će primetiti sportiste kada budu postigli uspeh i kada budu morali da im čestitaju i tako dobiju poene.
Rukometni klub preživljava teške dane. Kako mu pomoći?
– I za njih i za sve druge koji imaju finansijskih problema smatram da je resetovanje sistema jedini izlaz, a to je pravljenje izuzetno jeftine ekipe, sastavljene od mlađih igrača iz Beograda i okoline. To je jedini mogući recept, bez ideje ekstremnih rezultata i učešća u velikim takmičenjima. Potrebno nam je tri, četiri godine kvalitetnog rada kako bismo onda pričali o visokim dometima.
Košarkaški klub je stabilizovan. Koji su mu dometi?
– Postoji samo finansijska stabilizacija, igre i rezultati nisu na nivou Zvezde, izuzetno sam razočaran.Mnogi su dobili šansu za velike pare, isplaćeni su, a od kvaliteta za novac koji je obezbeđen nema ništa.
Fudbalski klub ne može se podičiti dobrom situacijom ni na jednom polju. Hoćemo li se vratiti na puteve stare (evropske) slave?
– Ne verujem!
Priča se da će se SD Crvena zvezda objediniti sve sekcije, poput Barselone i Reala. Koliko je to realno?
– To je jedini način za opstanak sporta, kao i da se nađe model finansiranja preko jedinstvenog žiro računa. Najverovatnije da Fudbalski klub nije zainteresovan za tako nešto, treba tražiti jedinstvo bez fudbala, a da ostanemo u prijateljskim odnosima – završio je Sovrović.

Vest možete komentarisati i na našem forumu ovde.

Komentari

2 Komentara na "Intervju SD: Velibor Sovrović, potpredsednik UO SD Crvena zvezda"


Gost
UHAPSITE LUKICA I DJURICA
maj 7, 2012

07. Maj 2012. 12:01->13:10
KOLUMNA, MILOJKO PANTIĆ: Uhapsite Lukića i Đurića!
I ne pomažu tu nikakva pisma u stilu „Mišel, prijatelju pomozi“, pa makar ih pisao rimski papa. Naprotiv, takva pisma mogu izazvati samo suprotan efekat

Ili ih bar pozovite na informativni razgovor, da objasne šta se događa u našim vodećim fudbalskim klubovima i kako to rukovodeće garniture dva kluba posluju, kad im UEFA zbog finansijskih dugovanja preti izbacivanjem iz evropskih takmičenja.
Umesto da pitaju predstavnike svojih stranaka koji sede u upravama dva kluba (što je van svih propisa UEFE i FIFE), o čemu se radi, doskorašnji državni predsednik i potpredsednik Vlade uputili su pisma predsedniku UEFA Mišelu Platiniju sa molbom za razumevanje? Ubeđen sam da su Boris i Ivica imali dobre namere, ali im ovim putem poručujem da su im njihovi savetnici, kada su im stavili na sto da potpišu ta pisma, učinili medveđu uslugu. Jer savetnicima je na umu bio jedino politički marketing pred izbore (u stilu: Tadić i Dačić spasili Zvezdu i Partizan), a efekat u UEFI je bio sasvim suprotan.

Naime, kao u celoj Evropskoj uniji, tako i u njenoj fudbalskoj federaciji važe pravila (ista za sve) koja se moraju poštovati, inače ispadaš iz igre. Zvezda i Partizan već drugu godinu, uz pomoć FSS-a, pokušavaju da prevare Evropu! I jedni i drugi duguju svojim igračima, trenerima, zaposlenima u klubu, drugim klubovima u zemlji i inostranstvu, a FSS im izdaje licence za takmičenja u Evropi, verujući na reč rukovodiocima dva kluba da će dugove izmiriti. A UEFINO pravilo, jednako za sve u Evropi glasi: Klub koji nema uredno finansijsko poslovanje, koji duguje novac drugim klubovima, igračima, trenerima i zaposlenima, nema pravo da učestvuje u evropskim takmičenjima dok te svoje obaveze ne izmiri.
I tu ne pomažu nikakva pisma – molbe (u stilu Mišel, prijatelju pomozi), pa makar ih pisao rimski papa. Naprotiv, takva pisma mogu izazvati samo suprotan efekat. Poznat je slučaj kada je UEFA kaznila Fudbalski savez Srbije i Crne Gore 20.000 franaka zato što je publika na nekoj utakmici reprezentacije vređala crnoputog sudiju uzvicima: u, u, u… Na tu odluku žalili su se i FS SCG zbog visine kazne i Izvršni odbor UEFA, tražeći izbacivanje naše reprezentacije iz daljeg takmičenja. Arbitražna komisija UEFA ustanovila je, da je u prijavi dotičnog sudije pisalo: “rekli su mi da su me vređali”, a ne “čuo sam uvrede” i zato je odlučila da kazni i FS SCG i Izvršni odbor UEFA sa po 10.000 franaka.
Dakle, pravila su pravila, i nikakve molbe za pomoć tu ne pomažu. Zvezda i Partizan su još krajem aprila kažnjeni izbacivanjem iz Evrope, a to što su išli u Nion i što su sa sobom poneli pisma podrške Tadića i Dačića, bilo je samo korišćenje prava na žalbu. I šta se desilo? FSS je kažnjen sa 100.000 evra, Crvena zvezda sa 50.000, a Partizan sa 30.000 i to sve uslovno, jer ako te kazne ne uplate u roku odmah, biće izbaćeni iz Evrope i kazne će im se duplirati. Crvenoj zvezdi su malo ipak progledali kroz prste i prolongirali joj rok za izmirenje duga od 800.000 evra do 25. maja, ali ne zbog pisma Tadića i Dačića, već zato što je bila prvak Evrope.
E sad, šta nam sve ovo govori? Pa iz aviona se vidi da je za takvo srozavanje dva popularna kluba kriva sprega politike, tajkuna i kriminala. U upravama dva kluba sede zajedno: političari, bogati predstavnici privrede i ljudi koji su svoje, ko zna kako zarađene pare uložili u igrače. Zbog toga već godinama, niko ne pita gde su pare Zvezde i Partizana? Doduše, pitali su zimus trener i sportski direktor Partizana, šta je sa milionima evra koje su “crno-beli” dobili za učestvovanje u Ligi šampiona? Umesto odgovora dobili su otkaz uz konstataciju da sportski direktor nema pravo da traži pare jer je “uzeo” od kluba 800.000 evra, kao da mu taj novac nisu dali isti ljudi koji su ga i najurili. Da li će neko njih pitati na osnovu čega, na osnovu kojih propisa su sportskom direktoru plaćene tolike pare?
Ili slučaj aktuelnog predsednika Crvene zvezde koji je prilikom izbora obećao da će postepeno smanjivati dugove kluba i za tri godine osvojiti titulu prvaka. Danas je Zvezda u dvostruko većim dugovima, pet godina bez titule, ali predsednik se ponovo mrtav-hladan kandiduje i nema protivkandidata, jer ima podršku Tadića i Dačića. Treba li podsećati da su legende kluba Džajić i Cvetković uhapšeni, iako za vreme njihove vladavine klub nije bio u gubicima.
I ne samo to. Dok igrači i zaposleni mesecima ne primaju svoje prinadležnosti, dok gradonačelnik Beograda volonterski obavlja svoj posao, poklanjajući platu u dobrotvorne svrhe, dotle predsednik Zvezde i njegovi bliži saradnici redovno primaju plate višestruko veće od predsednika države. I još izjavljuje da će Zvezda uzeti kredit od neke ruske banke u iznosu od 16 miliona evra. Ne kaže, niti ga ko pita, odakle mu garancija za toliki novac (osim ako ne garantuju Tadić i Dačić). A svi znamo da je Zvezda u gubitku, prema njihovom priznanju više od 30 miliona evra.
Možda “tako treba” – što bi rekli nekadašnji Miloševićevi socijalisti, a možda je na delu privatizovanje fudbala na srpski način, vrag bi znao.
(

Ocenite komentar: Thumb up 0 Thumb down 0

Gost
Anka
maj 7, 2012

Gospodine Sovrovicu, manite se corava posla i kritike oko bazena. Kao clan UO SDCZ, kao predsednik vaterpolo saveza, i kao bivsi igrac i jedno vreme predsednik VK CZ trebali bi ste mnogo vise da ucinite za vaterpolo.
1. mestu da Zvezdi obezbedite SC Gale Muskatinovic jer po svim parametrima on treba da pripadne Zvezdi.
2. mestu da se u BG razvoje rekreativni centri od centara koji su namenjeni renimiranim klubovima – u ovom slucaju rec je o vodenim sportovima.

BG ima dovoljan broj bazena cak 5 zatovrenih : TAS, Gale, Banjica, 11.april i u obrenovcu TENTov bazen. Objasnite mi zasto ste dozvolili (vi niste predsednik saveza od juce) da se pojedinim klubovima i BGu oduzimaju bazeni i renoviraju u rekreativne teniske centre za Bogatase! A posto je TAS renoviran a ona bivsa ministarka zajedno sa svima vama izvisila za organizaciju evropskog ili svetskog prvenstva u plivanju onda ste krenuli u vracanje starog sjaja svih bazena. Sta smo mi svi ludi a vi pametni?
Prekinite vise sa tom malodusnom pricom, vec ucinite nesto pragmaticno umesto sto se lizete sa glodarima i njima sve dozvoljavate.

Sto se nove lige tice ako je to u interesu svih klubova onda se svi klubovi moraju ujediniti i suprostaviti LENovom lopovluku koji nije mali a sva sredstva idu Italijanskom savezu samo da bi se vratili u vaterpolo vrh. Najveca vasa sramota za vreme vaseg mandata je da vam je los lobi i nedovoljan broj nasih ljudi u clanstvu LENA nego ste dozvolili da hrvati vrse lobi za nas, kao sto su to cinili za dobijanje rukometnog evropskog prvenstva. LICNO TRI COVEKA U SPORTU NE MOGU DA SMISLIM KARADZIC, MARIJANOVIC I VAS! SAMO ZATO STO STE FOTELJASI I NESPOSOBNI DA VODITE SAVEZA. NASEM SPORTU JE POTREBNA PRAGMATICNOST I LJUDI KOJI CE GLEDATI INTERES REPREZENTACIJE (kroz dobijanje prvenstava, preko kojih cemo razvijati infrastrukturu, stiti interese reprezentacije kroz razvoj klubskog sporta i popularizacije vaterpola u sredinama gde je to potrebno) i KLUBOVA (pomoci im savetima i infrastrukturom za njihov dalji razvoj i podizanje na visi stepenik od cega bi pre svega klubovi imali koristi a zatim i reprezentacija, a ne da se nastavi trend da samo jedan klub postoji koji ce od drugih kupovati najtalentovanije igrace vrbovati decu iz drugih klubova i sastavljati tim umesto trener reprezentacije).

Ocenite komentar: Thumb up 0 Thumb down 0