Intervju SD: Velibor Sovrović, potpredsednik UO SD Crvena zvezda

Intervju SD: Velibor Sovrović, potpredsednik UO SD Crvena zvezda

278
2

Na krilima “Laste”, odnosnoVelibora Sovrovića, danas lete gotovo sve sekcije našeg Sportskog društva. Vredni sportski radnik i ugledni privrednik, predsednik Vaterpolo saveza u drugom mandatu i osvedočeni navijač crveno-belih boja, za “Zvezdinu reviju” je dao viđenje aktuelnog stanja srpskog sporta i naših klubova.
U Vaterpolo klubu je vladala toliko pozitivna energija tokom čitave sezone, pogotovo u evropskom kupu. Naredne godine se pominje naše učešće u Superkupu Evrope, biće to veoma jako takmičenje, kako Zvezda da parira, trebalo bi napraviti dobar tim da se ne bi desilo kao rukometašima ove sezone – poslednje mesto u SEHA regionalnoj ligi?

Naravno da je takmičenje u novoj ligi bitno kako naša tri kluba na kraju takmičenja ne bi bila na poslednje dve pozicije. Zvezda je u ovoj situaciji dovoljno stasala da ima dobar tim, za sredinu tabele. Narednih godina treba da tražimo mesto u gornjem domu tabele – kaže Sovrović.
Oproštaj nekadašnjeg kapitena i proslavljenog reprezentativca Jugoslava Vasovića uzdrmao je naš Vaterpolo klub, koji se toliko istrošio za prošlu sezonu, da se strahuje kako će se krenuti u sledeću?
Svaki sportista koji u bazenu dočeka Vasovića trebalo bi da mu čestita na velikoj karijeri. To je normalan kraj jedne velike karijere, a na nama je da sada sa mlađim snagama krenemo u sledeću sezonu, uz kvalitetna pojačnja, ne treba se plašiti za budućnost Zvezde.
Vi i “Lasta” ste otac svih srpskih klubova, mnogi bi se i pogasili da im ne priskačete u pomoć, ne bi mogli da otputuju ni na takmičenja bez vaše pomoći. Kako komentarišete tu činjenicu?
Način saradnje “Laste” i sportskih klubova je pre svega dvosmeran, koliko smo mi njima toliko su i oni nama potrebni. S jedne strane je to promocija i društvena odgovornost “Laste” da doprinese, kao što to radi i u humanitarnim organizacijama.
Hronični problem u Beogradu je nedostatak bazena i adekvatnih termina za treninge, utakmice i takmičenja, odnosno visoka cena termina. Budimpešta ima oko 50 bazena, a Beograd donedavno samo Partizanovu Banjicu?
U Beogradu je problem nedostatak termina koji bi bili mogući za trening s obzirom na to da je vaterpolo skup sport, termin je skuplji tri do četiri puta nego recimo u halama. Vaterpolo je naš najtrofejniji sport, morali bi da te termine regulišemo ne više od 20 odsto učešća vaterpolo klubova. Tako bismo očuvali kvalitet ekipa i nove igrače.
Vi ste na čelu VSS, a posle najsjajnijih odličja svi se više od vas slikaju sa zlatnim delfinima i Udovičićem, a pre toga malo ko je hteo da pomogne. Dokle toliko licemerje prema najtrofejnijem sportu?
Ne znam da li je to licemerje ili nepoznavanje da treba pomoći nešto uspešno ili mu objasniti uspeh. To je nerazumevenja od strane određenih ljudi koji treba da utiču na finansiranje vaterpola, ne samo reprezentativnog, kako bi prosperirale i mlađe kategorije, zarad boljih igrača i rezultata u budućnosti.
Naši odbojkaši su novi šampioni Srbije, odbojkašice takođe, videli smo vas sa gospodinom Aleksandrom Boričićem na mečevima plej-ofa protiv Vojvodine?
Bio sam na mečevima odbojkaša, jer navijam za Zvezdu i radujem se svim uspesima naših klubova. Bio sam i u polufinalu plej-ofa protiv Partizana.

 Saradnja rukovodećih ljudi u Sportskom društvu je dobra, ali finansijska situacija nije. Zaposleni vape da na svetlost dana izađe najavljeni generalni sponzor SD što bi obezbedilo egzistenciju. Dokle se stiglo s tim?
– Finansiranje SD je vrlo kompleksna stvar i ona bi morala da se reši u narednim godinama kako bi SD kao institucija moglaa da opstane. Ili će klubovi da budu u okviru SD i da plaćaju određenu participaciju za ono što SD radi za njih ili će da izdvajaju određene budžetske pare za rad SD ili će država da prepozna SD pa će finansiranje malih klubova biti isključivo preko SD kako bi se na taj način došlo do kontrole novca, a da SD ima određene osnovne finansijske elemente za poslovanje. Nismo još kao društvo dosegli stepen tog razvoja, da shvatimo da je jako SD osnov za rad, razvoj, rezultate kao i sistem celog sporta.
Mnogo je bilo priče da državne firme forsiraju Partizan. Kakvo je vaše mišljenje na tu temu?
– To je sve stvar da li je na čelu državnih preduzeća neko ko navija za Zvezdu ili Partizan. Kada se budu promenili ljudi tada će se promeniti i okolnosti, onda će doći oni koji navijaju za Zvezdu i više će forsirati Zvezdu. Sada je klubaštvo na mnogo višem stepeniku razvitka nego ljubav prema sportu.
Sve češće se priča o privatizaciji naših vodećih klubova Zvezde i Partizana. Da li je to moguće?
– U ovom trenutku nije moguće, jer su interesi mnogih ljudi u okviru priča oko preuzimanja večitih rivala dovoljno jaki da mogu da pokvare svaku zamisao, ali ne znam ko je zainteresovan iz inostranstva da dođe i uloži veliki novac, s obzirom na velika dugovanja klubova i neatraktivnost takmičenja.
Idu izbori u državi, u predizbornim kampanjama nije se mnogo čulo o sportu nijedne stranke ili o nekoj jasnoj strategiji za sport?
– Najverovatnije da im sport nije prioritet, tek će primetiti sportiste kada budu postigli uspeh i kada budu morali da im čestitaju i tako dobiju poene.
Rukometni klub preživljava teške dane. Kako mu pomoći?
– I za njih i za sve druge koji imaju finansijskih problema smatram da je resetovanje sistema jedini izlaz, a to je pravljenje izuzetno jeftine ekipe, sastavljene od mlađih igrača iz Beograda i okoline. To je jedini mogući recept, bez ideje ekstremnih rezultata i učešća u velikim takmičenjima. Potrebno nam je tri, četiri godine kvalitetnog rada kako bismo onda pričali o visokim dometima.
Košarkaški klub je stabilizovan. Koji su mu dometi?
– Postoji samo finansijska stabilizacija, igre i rezultati nisu na nivou Zvezde, izuzetno sam razočaran.Mnogi su dobili šansu za velike pare, isplaćeni su, a od kvaliteta za novac koji je obezbeđen nema ništa.
Fudbalski klub ne može se podičiti dobrom situacijom ni na jednom polju. Hoćemo li se vratiti na puteve stare (evropske) slave?
– Ne verujem!
Priča se da će se SD Crvena zvezda objediniti sve sekcije, poput Barselone i Reala. Koliko je to realno?
– To je jedini način za opstanak sporta, kao i da se nađe model finansiranja preko jedinstvenog žiro računa. Najverovatnije da Fudbalski klub nije zainteresovan za tako nešto, treba tražiti jedinstvo bez fudbala, a da ostanemo u prijateljskim odnosima – završio je Sovrović.

Vest možete komentarisati i na našem forumu ovde.

Podeli

Komentari

2 Komentara na "Intervju SD: Velibor Sovrović, potpredsednik UO SD Crvena zvezda"

Obavesti me o
avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshock???cooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsad!?ideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
Slike
 
 
 
Audio i video fajlovi
 
 
 

Poređaj po:   najnovijim | najstarijim | najviše glasova
UHAPSITE LUKICA I DJURICA
Gost
UHAPSITE LUKICA I DJURICA
maj 7, 2012 15:31
07. Maj 2012. 12:01->13:10 KOLUMNA, MILOJKO PANTIĆ: Uhapsite Lukića i Đurića! I ne pomažu tu nikakva pisma u stilu „Mišel, prijatelju pomozi“, pa makar ih pisao rimski papa. Naprotiv, takva pisma mogu izazvati samo suprotan efekat Ili ih bar pozovite na informativni razgovor, da objasne šta se događa u našim vodećim fudbalskim klubovima i kako to rukovodeće garniture dva kluba posluju, kad im UEFA zbog finansijskih dugovanja preti izbacivanjem iz evropskih takmičenja. Umesto da pitaju predstavnike svojih stranaka koji sede u upravama dva kluba (što je van svih propisa UEFE i FIFE), o čemu se radi, doskorašnji državni predsednik i… Opširnije »
Anka
Gost
Anka
maj 7, 2012 12:45
Gospodine Sovrovicu, manite se corava posla i kritike oko bazena. Kao clan UO SDCZ, kao predsednik vaterpolo saveza, i kao bivsi igrac i jedno vreme predsednik VK CZ trebali bi ste mnogo vise da ucinite za vaterpolo. 1. mestu da Zvezdi obezbedite SC Gale Muskatinovic jer po svim parametrima on treba da pripadne Zvezdi. 2. mestu da se u BG razvoje rekreativni centri od centara koji su namenjeni renimiranim klubovima – u ovom slucaju rec je o vodenim sportovima. BG ima dovoljan broj bazena cak 5 zatovrenih : TAS, Gale, Banjica, 11.april i u obrenovcu TENTov bazen. Objasnite mi zasto… Opširnije »
wpDiscuz