ИсторијаФудбалФудбал

На данашњи дан : Пораз у финалу Купа Уефа

Finalisti Kupa Uefa 1979. godine, fudbaleri Crvene zvezde

23. маја 1979. године Борусија из Менхенгладбаха савладала је Црвену звезду у реваншу финала Купа Уефа са 1:0 и домогла се трофеја, а гол одлуке постигао је данац Алан Симонсен из једанаестерца у 15. минуту.  У првом мечу у Београду било је 1:1, пред 87.000 гледалаца.

Пре двадесет и више година екипе тадашње СФРЈ су скоро редовно у Купу Шампиона и Купу УЕФА (претеча Лиге Европе) играли европско пролеће, а највећи успех у овом такмичењу забележила је Црвена звезда која је 1979. године догурала до финала где јој је мало недостајало да подигне трофеј.  Генерацији Пижона, Дулета Савића, Шестића, Муслина, Јовина на челу са великим тренером Бранком Станковићем, испречила се тада јака и у Немачкој неприкосновена, Борусија из Менхенгладбаха, чије су се златне године завршиле управо овим трофејом.

До финала пред црвено-белима су падали Динамо Берлин – 2:5, 4:1,  Спортинг Хихон – 1:0, 1:1,  Арсенал – 1:0, 1:1, Вест Бромвич Албион – 1:0, 1:1 и Херта Берлин – 1:0, 1:2. Борусија је била успешнија од екипа, Штурм – 5:1, 2:1, Бенфика 0:0, 2:0 (после продужетака), Сласк Вроцлав – 1:1, 4:2, Манчестер Сити – 1:1, 3:1 и Дуизбург – 2:2, 4:1.

Прва утакмица финала одиграна је у Београду 9.маја 1979 године пред 87.000 гледалаца на „Маракани“ и завршила се несрећно по тим Црвене звезде – 1:1, јер је током читаве утакмице Звезда нападала, пропустила низ сјајних прилика. Црвено-бели су дошли до вођства од 1:0 голом Шестића у 21. минуту, али је несрећан аутогол Јуришића у 60. минуту изједначио резултат на 1:1. Своју доминацију и одличну игру Звезда није крунисала победом.

У реванш утакмици, у Дизелдорфу 23.маја 1979. године, судије су отеле Звезди Куп УЕФА. Оба тима су играла затворено чекајући грешку другог тима не би ли дошли до водећег гола. Након театралног пада једног немачког играча у 15. минуту, а нико га није ни такнуо, у шеснаестерцу италијански судија Алберто Микелоти досуђује пенал. Данац Алан Симонсен, најбољи играч Европе 1977. године, из пенала постиже гол одлуке и тако Борусија (не)заслужено осваја Куп УЕФА, а Данац себи отвара врата велике Барселоне.

Борусија Менхенгладбах – Црвена звезда 1:0 (1:0)  – први меч 1:1

ДИЗЕЛДОРФ, 23.маја 1979. године – стадион: „Рајнстадион“. Гледалаца: 45.000. Судија: Алберто Микелоти (Италија). Стрелац: Симонсен (Борусија М) ’15 минут из пенала.

БОРУСИЈА МЕНХЕНГЛАДБАХ: Кнајб, Фогтс, Ханес, Франк Шафер, Ринглс, Вини Шафер, Кулик (Кепел), Горес, Рингелс, Симонсен, Линен. тренер: Удо Латек

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Стојановић, Јовановић, Милетовић, Јуришић, Муслин, Јовин, Петровић, Благојевић, Миловановић (Шестић), Савић, Милосављевић. тренер: Бранко Станковић

Вест можете коментарисати и на нашем форуму овде.