Muslin: „Privatizacija je spas“

Muslin: „Privatizacija je spas“

115
42
Podeli

Slavoljub Muslin, bivši trener Crvene zvezde i osvajač duple krune sa istom, a sada trener Krasonada iz Rusije, dao je zanimljive odgovore na pitanje novinara “Sportala” koje prenosimo u cijelosti:

Zvezdu godinama potresa finansijska kriza i nikako da se slavni klub izvuče iz nje?

Ja ne vidim drugi način da se to reši, nego da se klub privatizuje. Mora neko da dođe, da uloži novac i postavi klub na zdrave temelje. Ali, taj ko bi došao, želeo bi i da rukovodi klubom. A, ne on da plaća, a drugi da upravljaju.

Vaš sadašnji klub ne muče takvi problemi?

Ovde novac nije problem. Mnogo se ulaže u klub, koji postoji samo četiri i po godine i cilj nam je najpre da postanemo stabillan prvoligaš, a onda postepeno krenemo ka „osvajanju Rusije“. Zasad još ne dovodimo zvučna imena, nego dolaze skromniji igrači, ali se zato mnogo ulaže u školu fudbala.

To je trend u svetu?

„Barsa“ kao da je svima otvorila oči. U naše mlađe kategorije klub je uložio više od 40 miliona evra. Školu vodi naš čovek, Beograđanin Aleksandar Marjanović. U klubu imamo oko 250 dečaka, a u celom gradu i regionu, a pod patronatom našeg kluba je oko 3. 000 dečaka. Imamo osam sjajnih terena, hotel za smeštaj mlađih kategorija, školu gde deca pohađaju nastavu sa najboljim profesorima koji rade sa njima, bazene za opuštanje… Rečju, imamo pravu fabriku za proizvodnju igrača, sa izvanrednom infrastrukturom. To će svakako doneti rezultat. Naše mlađe ketegorije su među prva četiri kluba u Rusiji, što je nekad bilo nezamislivo. Ineče u Rusiji se sve više ulaže u fudbal, gradiće se i novi stadioni, jer su postojeći uglavnom zastareli, a preko škola fudbala računaju da će da proizvedu buduće asove, reprezentativce, jer je 2018. Godine kod njih Svetsko prvenstvo.

Sve je više i stranih trenera u Rusiji?

Dolaze treneri iz Italije, Holandije, Srbije, Hrvatske… U ruskom fudbalu radili su ili i dalje rade jedan Gus Hidink, Dik Advokat, Lućano Spaleti… Biće ih sve više, jer Rusija se otvara i ulaže u fudbal. Još neki igrači sa Zapada ne žele u Rusiju i idu u jače lige i za manje novca, ali i to će se vremenom promeniti.

Promenjen je i kalendar takmičenja u ruskom šampionatu?

Jeste. Više neće biti one pauze od šest meseci između dva šampionata. Sad će se igrati do decembra, a nastavak će biti u martu, pa će i ruska liga biti usklađena sa ostatakom Evrope.

Šta je donelo nedavno završeno Evropsko prvenstvo u fudbalu?

Mnogo više pažnje posvećeno je napadu i golu više, nego odbranama sopstvenog gola. To je dobro za fudbal i navijače. Čak je i tradicionalno defanzivna Italija igrala sjajan napadački fudbal. Španija je pokazala da je nedodorljiva i da joj „Barsin“ recept donosi trofeje. Žao mi je što Nemci nisu igrali u finalu, ali ne može se reći da Italija nije to zaslužila. Francuzi još osećaju posledice neuspeha na SP, a i česta promena selektora ne ide im na ruku – podvukao je Muslin.

Vest možete komentarisati i na našem forumu ovde.

 

Komentari

42 Komentara na "Muslin: „Privatizacija je spas“"


Gost
Anka
jul 7, 2012

A sta mi sve vreme pricamo ovde nego da nam je preko potrebna infrastruktura. Za dalji razvoj kluba, ne samo za seniore vec i mladje kategorije pogotovo tzv. prateci objekti hoteli, internati, pomocni tereni, stambeni blok tacnije grad u gradu. Sad kad pogledamo desetogodisnji red jedne barselone i stadion im je mali, pa su resili da idu dva koraka ispred svih, grade novo velelepno zdranje van grada Barselone. A ovo sto pominje Muslin, infrastrastrukturu, to je primera radi najbolje uvideo Nebojsa Covic kod nas, covek koji je devedesetih krenuo sa celom tom pricom. Covic zna kako da obrce kapital, i da nastav sa daljim ulaganjem, ista prica je sa Boricicem stim sto cika Bora ima tezi posao jer je na celu saveza u kojem mesetare politicari, politicki kicosi i tajkuni. Cova ima dobro zemljiste, ima dovoljno prostora u okviru plana izgradnja univerziteta i velelepnu Zvezdinu kosarkasku arenu, a pored toga cula sam da postoji nagovestaj da se unapredi i zdravstveni centar koji je u okviru FMPa tacnije sada i pod nasim okriljem zbog fuzije. Prosto nama trebaju ljudi koji vole posao kojim se bave, ljudi koji svoje licne interese nece staviti ispred opstih interesa (u ovom slucaju nas voljeni klub), i ljudi koji imaju kefalo i ne boje se da zasuku rukave i rade ko crnci na platazi pamuka. Da li imamo takve? Slabo, jer je sistam takav kakav nam je u drzavi pa i u sportu ne dozvoljava. Dovoljno je videti najvecu lakrdiju koja se izvodi pred fudbalske izbore.
Muslin kaze privatizacije, ok slazem se. Ali ja kazem ne potpuna, posto je ovo Srbija i zna se kakve su privatizacije bile u nasoj drzavi i zna se ko puca na autokomandu! Znaci moraju odredjeni pravni instrumenti da se postave oko citave te sportske privatizacije i izvrsiti javni konkurs, akcije da budu u rukama Zvezdasa pre svega bivsih igraca, trenera, sportskih i obicnih radnika koji su godinama radili u Zvezdi i naravno navijaci, a ne pojedinci da iza zatvorenih vrata odlucuju o tome ko ce kupiti klub a ko ne. Mozda je najbolje zapocetak neka vrsta saradnje. Mi ako hocemo neku privatizaciju mi moramo da uguramo u nas klub proverene kompanije sa sistemom po ugledu na Basru, Real, ne po ugledu na privatizaciju engleskih klubova (delimicno je dobar delimicno nije). Namerno to kazem. Sta mislite da niko od ovih klubova nije u debelom minusu. Jeste ali je vlasnistvo procentualno rasporedjeno na kompanije koje ulazu novac u klub, marketing i infrastruktur. Sistem funkcionise na sledeci nacin ako neka kompanija propadne procentualno se njegovo vlasnistvo rasporedjuje na ostale kompanije obicno se udeljuje najveci broj kompaniji koja je druga unutar kluba (logicno) ili se sitemom glasanja odlucuje koja kompanija preuzima glavnu ulogu unutar kluba. Takav primer ima mnogo pogotovo u spanskom sportu zbog svega ovoga sto im se desava u drzavi. Na primer. Kosarkaski klub bivsa Taukeramika, koja je zbog propasti kompanije promenila glavnu kompaniju u sponzorstvu sa novim ugovorom danasnji Kaha Laboral.
Nemam dalje sta da kazem, osim da je nama potreban ovakav sistem. A ne jedan covek da bude vlasnik! Ako jos dublje pogledamo takav sistem kod nas je nemoguce, sprega politike kroz ministarstvo sporta i omladine sa savezima preko klubova vodi ka privatizaciji unistenja a ne unapredjenja sporta.

Ocenite komentar: Thumb up 0 Thumb down 0

Gost
aleksandar sd
jul 7, 2012

Jedno ime i prezime-Nebojsa Covic! Covek za godinu dana stabilizovao klub jednostavno covek ima plan i odusevio me sinoc u onoj emisiji!..a ovi za vise od 3 god srozali nas jos vise.. dal je moguce da nema niko sposobniji od njih??to mi malo sumnjivo,kao i svi njihovi poslovi…dokaz toga je ovo sa Perovicem,prvo ga doveli jer nije mogao nigde da se ubaci,a sad ga teraju..pa koji ste ga moj dovodili da puknemo na njega bar jos 100 000,200 000 a nije nista igrao i pritom ga sad teraju,kao neka plata je u pitanju,znaci mutne radnje rade, nek me mrze ovi sto podrzavaju ovu upravu ali dugovi sve govore,a oni se ne smanjuju vec rastu!

Ocenite komentar: Thumb up 0 Thumb down 0

Gost
Čiča
jul 6, 2012

Cenim Muslina kao trenera ali mislim da ovde nije u pravu.Priče o privatizaciji u srpskom sportu su čista demagogija.Mislim da u ovom trenutku u Srbiji nije realno očekivati da može doći do privatizacije bilo kog sportskog kluba.Zašto ovo tvrdim.Zato što svaki poslovni čovek koji ima novca ne bi uložio novac ni u jedan naš klub.Ne bi ga uložio zato što mu se taj novac nebi nikada vratio a da ne govorim o stvaranju profita od ovakvog vida ulaganja.Mi, jednostavno, u Srbiji nemamo nijedan klub ( u bilo kom sportu) koji bi u dogledno vreme mogao da vrati uloženi novac i još donese profit.Svi naši klubovi su burad bez dna, oni samo prave gubitke. i ko bi normalan kupio firmu koja donosi gubitak.Drugo su klubovi u razvijenim zemljama gde klubovi imaju glavninu prihoda od prodaje ulaznica i prodaje TV prava.
Smatram da bi u FK Crvena Zvezda trebalo primeniti principe koje je Čović uveo u KK Crvena Zvezda:nema novih zaduživanja, budžet je onoliki koliko se može obezbediti novca, a ne koliko je neko zamislio, a nemože da obezbedi taj novac.

Ocenite komentar: Thumb up 0 Thumb down 0

Gost
SRBB
jul 7, 2012

Ja sam to rekao , pa vidim da se mnogi ne slažu..
Isto kao što u privredi ni jedna strana firma ne želi da investira u naša preduzeća, zbog nepovoljnog političkog i ekonomskog ambijenta , tako ne žele ni naše klubove..
Kog kalibra mora da bude taj bogataš , da bi kupio klub sa 40 miliona evra duga ! Pa pre će da pređe u Rumuniju, zemlju članicu EU i kupi FK Steaua , koja je takođe osvajač LŠ i klub sa bogatom tradicijom..

Ocenite komentar: Thumb up 0 Thumb down 0

Gost
van basten
jul 6, 2012

i da se pojavi neko sa mnogo para koji ce da ulozi i 100 miliona,neko u drzavi ce to da stopira,bilo iz zavisti i ljubomore, bilo zbog manjeg kluba koji ima jacu podrsku u politici,policiji,vojsci,tajnim sluzbama,i kod ostalih izdajnika.nece banditi nikoga pustiti da ulozi u zvezdu velike pare,samo moze ovako nekakvo muljanje pa sta bude.

Ocenite komentar: Thumb up 0 Thumb down 0

Gost
Nemanja Muslin
jul 6, 2012

Ziva legenda !

Ocenite komentar: Thumb up 0 Thumb down 0

Gost
Vlada '73
jul 6, 2012

Ni Mislim ne bi pomogao Zvezdu sada .. ni Gvardiola pored ovakve uprave pa jel vidite da je pošte rasulo u klubu ….. Lukić i njegova ‘svita’ motaju pod hitno da odu i da dodju ozbiljni ljudi koji će uložiti novac …..

Ocenite komentar: Thumb up 0 Thumb down 0

Gost
Mladen
jul 6, 2012

Proveri sine ti prvo sta je sa pravopisom, pa onda da razmatramo te vise teme … pustite bre ljude da rade, ko bre da dodje, odakle da dodje … sto nije dosao sad na izborima … ajde bre palite svi, navijajte, a pustite upravu da radi svoj posao kako najbolje ume i zna … !

Ocenite komentar: Thumb up 0 Thumb down 0

Gost
Aca Va
jul 6, 2012

Ja pricam sve vreme na ovom sajtu da je sad u ovoj situaciji za Zvezdu najzdravije resenje privatizacija, a ne ovako mi nemamo 500000 Evra da platimo igraca, dug nam porastao na 50000000 (a slozicete se ova uprava nema sanse da vrati te pare u ovom mandatu, jer ako su isplaceni skoro svi bivsi igraci i treneri znaci sad su ostali dugovi prema bankama, a realno Zvezda nema neki veliki izvor prihoda da vrati te dugove, to jedino moze neko ko ima svez kapital). E da nam je ovaj covek trener sa bismo mozda i slavili titulu i mozda usli u LS, mozete se ljutiti na mene koliko hocete tesko da ce Robi osvojiti titulu sa Zvezdom, ova njegova formacija u nasoj ligi ne prolazi.

Ocenite komentar: Thumb up 0 Thumb down 0

Gost
Mladen
jul 6, 2012

Robert je nas Gvardiola …

Ocenite komentar: Thumb up 0 Thumb down 0