Omonija Nikozija – šta nas čeka?

Omonija Nikozija – šta nas čeka?

388
158

Klub osnovan: 1948

Stadion: Gradski stadion u Nikoziji, kapacitet 22 000

Kluspke boje: Zeleno-bela

Trener: Neofitos Larku

Naredni protivnik našeg fudbaskog kluba u kvalifikacijama za Ligu Evrope, naravno pod uslovom da prođemo Naftan posle revanša na Marakani, biće ekipa Omonije. To je odlučeno na današnjem žrebu u Nionu, a sudeći po prvim reakcijama navijača radi se o protivniku koji nas sigurno ne plaši, ali ipak zabrinjava. Ako se gledaju koeficijenti svih mogućih rivala u našoj grupi i danas smo  kao i u prošlom kolu izvukli najtežeg rivala( 166. mesto na listi UEFA sa 9 090 bodova). Sledeći klub po broju po koef. bio je Slovan sa 7 975 bodova(173. mesto), dok se naš klub nalazi na 150. mestu sa 10 850 bodova.

Omonija, kao i sama kiparska liga u poslednjoj deceniji, zabeležili su veliki napredak, pogotovo što se tiče učešća u evropskim takmičenjima, pa je na primer u prošloj sezoni Apoel uspeo da prođe grupnu fazu Lige Šampiona, stigne do četvrtfinala i napravi najveće iznenađenje. Naravno, preduslov za tako velike rezultate bila su ulaganja u domaći šampionat, gde se već 13 godina dešava da druga ekipa osvaja titulu, tj. da nema dominacije jedne ili dve ekipe. Istina, Apoel je u tom periodu najviše puta bio šampion, ali su se i ostale ekipe radovale uz konfete i trofej.

Gradski stadion u Nikoziji

Naš potencijalni rival u trećem kolu poslednju titulu osvojio je u sezoni 2009/10, a ukupno u svojoj vitrini ima 20 (najtrofejniji na Kipru) trofeja nacionalnog prvenstva. Poslednje dve sezone završio je na drugom i trećem mestu, a borba za prvo mesto vodila se do samog kraja šampionata, ali je ipak ekipa AEL-a iz Limasola uspela da zadrži prednost uprkos porazu u poslednjem kolu upravo od Omonije, jer je bodovna razlika pre toga bila 5 bodova. Ipak, igrači Omonije prošlu sezonu nisu završili bez osvojenog trofeja. Oni su u finalu nacionalnog kupa savladali upravo šampiona rezultatom 1-0 i time stigli do svog 14. trofeja u ovom takmičenju. Dakle, dve pobede u kratkom intervalu protiv šampiona i jedna protiv Apoela u pretposlednjem kolu, dovoljno govore o kvalitetu Omonije u domaćim okvirima.

Pročitajte još  Zvezda ima vezni red za budućnost!

Što se tiče učešća u evrokupovima, Omonija sigurno nije neko ko nema iskustva. Istina, rezultati nisu bili toliko zapaženi kao kod drugih kiparskih ekipa, ali je ovaj klub gotovo svake sezone redovno igrao makar 4 ili 6 utakmica na Evro sceni, a u poslednjih 9 godina redovno igraju kvalifikacije. U svojoj istoriji nikada nisu prošli u grupnu fazu ni Evropa Lige, ni Lige Šampiona, a do toga uvek im je falilo malo. U prošloj sezoni prvi rival u trećem kolu Lige Evrope bio je Ado Den Hag iz Holandije, kojeg su prošli ukupnim rezultatom 3-1, dok su na poslednjoj prepreci imali za protivnika Red Bul iz Salcburga, od kojeg su ispali posle lošijeg rezultata kod kuće (na Kipru 2-1, u Austriji 1-0). U sezoni 2010/11, takođe je bio koban Red Bul i to u 3. kolu kvalifikacija za Ligu Šampiona ovoga puta, a nakon toga u plej ofu Lige Evrope nisu uspeli da prođu ekipu Metalista. Dakle i pored poraza protiv jakih ekipa Omonija je ostavila veoma dobar utisak na evro sceni, što govori da su tim koji zna da igra i protiv ekipa kao što smo mi.

Najbolji strelac ekipe – Freddy

Ako se vratimo domaćem takmičenju, videćemo da je Omonija bila najefikasnija od svih ekipa u prošlogodišnjem izdanju Kiparskog prvenstva,  sa 56 postignutih golova na 32 meča uz 23 primljena. Na domaćem terenu nisu ništa preterano bolji nego na gostovanjima, čak imaju i dva poraza više kod kuće, ali i 2 remija manje. Najbolji strelac ekipe u prošloj sezoni bio je Angolac Fredi sa 17 golova na 26 mečeva, ujedno i najbolji strelac lige, pa se može reći da je on i najveća opasnost po golmana Bajkovića. U napadu, tandem će činiti sa Andre Alvešom koji je stigao iz Videotona, a prošle sezone pominjan je kao moguće pojačanje našeg kluba. Omonija je imala i najboljeg asistenta lige minule sezone, kiparskog reprezentativca Andreasa Avrama. Ostatak tima kao i kod većine kiparskih klubova čine stranci, pa time opravdano dobijaju naziv i „Legija stranaca“. Igrački kadar čini 26 igrača od čega su samo petorica Kiprani, ali je tu zato 5 Portugalaca, 3 Brazilca, 3 igrača iz Izraela, kao i po neki Grk, Nigerijac, Alžirac, Francuz… Pored svih njih tu je i jedan sa našeg podneblja, a to je Savo Pavićević iz Crne Gore koji igra u defanzivi. Do skoro, tu je bio i bivši golman našeg kluba Dragoslav Jevrić, ali je on nakon završetka sezone otišao u penziju.

Pročitajte još  Sikimić: "Radujem se svakom golu"

Pomenućemo i da se naš tim već sastajao sa Omonijom. U drugom kolu kvalifikacija za Ligu Šampiona 2001. godine, bili smo uspešniji posle dvoboja. U prvom meču u Nikoziji bilo je 1:1, strelac Mihailo Pjanović. U revanšu u Beogradu pobedili smo 2:1, golovima Lea Lerinca i Milenka Aćimovića i tako zakazali duele za „Farmaceutima“ iz Leverkuzena.

Pored fudbalskih stvari vredni pomena su naravno i navijači Omonije. Tifozi sa Kipra po temperamentu i načinu navijanja veoma su slični navijačima iz Grčke. Istina Gradski stadion nije na svakom meču pun, ali je potpuno drugačija slika kada se igraju važne utakmice. Još kada se uzme u obzir i činjenica da stadion koriste zajedno sa Apoelom, onda je jasno kakav rivalitet vlada na pojedinim mečevima.

Naravno mi prvo moramo svoju glavu da okrenemo ka revanšu u Beogradu protiv Naftana, a šta će dalje biti zavisi mngo faktora. Prvi meč igraće se na našem stadionu 2. avgusta, dok će revanš na Kipru biti odigran 9. avgusta.

Vest možete komentarisati i na našem forumu ovde.

Podeli

Komentari

158 Komentara na "Omonija Nikozija – šta nas čeka?"

Obavesti me o
avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshock???cooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsad!?ideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
Slike
 
 
 
Audio i video fajlovi
 
 
 

Poređaj po:   najnovijim | najstarijim | najviše glasova
APOEL
Gost
jul 27, 2012 10:43

dont afraid of omonoia. that would be their first match for the season and they have 13-15 new players. they run out of money and their players are unpaid.they face serious problems at away european matches so the first leg will be important especially in a hot marakana. if you manage to get a clean sheet at the first leg you will qualify. Crash them APOEL fans are with you!

Borisgl
Gost
Borisgl
jul 24, 2012 02:14

Dzaba i da prodjemo omoniju kad uvek „imamo srece“ u tom 4 kolu…Nemamo srece nikada!!! :(

cira
Gost
cira
jul 22, 2012 19:49

Ja sam ubedjen da sve zavisi od nas,ako rascistimo u nasim glavama bice sve u redu…
Vesovic u svakom slucaju ispred Mikica…borbenost mu nije nikada nedostajala,tehnicki dobro stoji,prodoran,brz,jos da se u pravom trenutku oslobodi lopte i super.Naravno u odbrani da ne pametuje mnogo…

Svidza
Gost
Svidza
jul 22, 2012 14:42

Ako gledamo finansijski, Omonija, koja trenutno ima 22 igrača, trenutno vredi 14.450.000 evra (transfermarkt.de), što znači da prosečna vrednost igrača kluba iznosi ~656.818 evra, dok naša Crvena zvezda, prema nemačkom sajtu, sa igračkim kadrom od 33 vredi 25.050.000 evra, tako da prosečna vrednost igrača iznosi ~759.090 evra.

http://www.transfermarkt.de/de/undefined/suche/ergebnis.html?quicksearch=omonia&x=0&y=0

http://www.transfermarkt.de/de/undefined/suche/ergebnis.html?quicksearch=roter+stern+belgrad&x=0&y=0

Spartanac
Gost
Spartanac
jul 22, 2012 16:15

Pogledao sam listu i odmah da ti kazem da nije merodavna….pogledaj malo klipove,prvi napadac Fredy ovde kao vredi 200 000 eura!!!Decko je masina i vrhunski igrac…tako da…

Zvezdas Rijeka
Gost
Zvezdas Rijeka
jul 22, 2012 14:08
Imaju više para, imaju jaču ligu ali po čemu imaju bolje igrače? Da su šampioni Kipra pa ajde, ali nisu, većinu od 20 titula su osvajali prije 50 godina. Lako neće biti nikako ali ne dajem im nikakvu prednost pred nama. Kako sam i ranije pisao, više se bojim naših grešaka i padova u igri. Mi ako kući odigramo jednu odličnu utakmicu ali svih 90 minuta, sa pristupom kao protiv Rena, s tim da ovi nisu toliko jaki i brzi , i zadržimo dominaciju na terenu i koncentraciju čitav meč, možemo dobar rezultata da ostvarimo. I naravno da je bitno… Opširnije »
somi96
Gost
somi96
jul 21, 2012 17:55

ma ljudi sve sve… ali pred punom MARAKANOM, ni barsi nije sve jedno …..
da ih mi napunio na nasem stadionu pa cemo polako da se branimo kod njihh(tj da branimo rezultat) … poz delije :D

zokinho
Gost
zokinho
jul 22, 2012 02:42

istina…ali ja se i dalje molim da nam sa neba sidje desni bek i zadnji igrac…:)

Tomica
Gost
Tomica
jul 21, 2012 17:53

ako prodjemo valjda ce biti treca sreca i u 4 kolu cemo izvuci lakseg rivala :D

Stop Bus - plus karticama !!!!!!!!!!
Gost
Stop Bus - plus karticama !!!!!!!!!!
jul 21, 2012 21:34

na kukovo leto, meseca limburga!!!!!!!!!!

wpDiscuz