Strelci: Kasalica 9′, Dimitrijević 10′, Vešović 90+1 – Sorokin 22′, Naumov 58′, Kovalenko 82′

Žuti kartoni: Milivojević, Krneta, Bukatkin, Zjulev, Černik

Crveni kartoni: Bukatkin

Crvena zvezda: Bajković, Mikić, Maksimović, Krneta, Mladenović, Milivojević (od 62′ Mijailović), Dimitrijević (od 78′ Kadu), Evandro, Lazović, Kasalica, Milunović (od 85′ Vešović)

Naftan: Dovgjalo, Kobets (od 82′ Žukovski), Berezovski, Harbahou, Trukhau, Bukatkin, Černič, Naumov, Gavrjuško (od 59′ Kovalenko), Sorokin (od 68′ Zjulev), Obrazov.

Što reći nakon šoka koji nam je priredila Crvena zvezda i trener Robert Prosinečki. Kao prvo treba posebno istaknuti da ništa nije naučeno iz prve utakmice u Belorusiji, mada je rečeno da će se izvući pouke i da se ovakve greške više neće ponavljati.

Igra protiv ekipe koja je daleko ispod nivoa Crvene zvezde opet najviše ide na dušu šefu stručnog štaba. Trener Crvene zvezde je napravio neshvatljive pogreške u ovom dvomeču i umjesto da je izvukao pouke iz grešaka iz prvog meča, on je izveo isti sastav sa istom taktičkom postavom. I što je najgore od svega dogodilo se da Zvezda, na svom stadionu, bude ne samo nadigrana nakon vođstva od 2:0, nego panična i manje borbena od svojih protivnika.

Krenimo redom. Prvu šansu na utakmici smo vidjeli već u 8. minutu kada je Luka Milunović nakon dodavanja Evandra šutirao pravo u golmana Dovgjalova. Već u sledećemj minutu Zvezda je vodila. Odlično je Mladenović izneo loptu do centra, predao je Milivojeviću koji dugim pasom izbacuje Kasalicu samog pred golmana Naftana. Kasalica u trku prima loptu i šutira golmanu Dovgjalovu kroz noge, za vođstvo Zvezde od 1:0.

Zvezda je nakon gola nastavila u istom ritmu i imala incijativu.

U 14. minutu nošeni hukom Delija koji su podigli atmosferu do usijanja sa pesmom „Od rođenja mog…“ Zvezda je došla do vođstva od 2:0. Mladenović je probio po levoj strani, centrirao na drugu stranu do Lazovića koji ostavlja loptu Dimitrijeviću koji iskosa sa desne strane pogađa mrežu protivnika za 2:0.

Ništa u tom trenutku nije slutilo da sledi „horor film“ za sve na stadionu i one kraj malih ekrana.

Igrao se 21. minut kada je ekipa Naftana povela jedan naizgled bezazlen napad. Prebacili su igrači Naftana loptu na levu stranu svog napada do Sorokina koji se nalazio 30-tak metara od gola Zvezde. Greši Mikić koji dozvoljavaja igraču Naftana da lako uđe u Zvezdin šesnaesterac i pokraj njega i Maksimovića plasira loptu u Zvezdinu mrežu za 2:1.

Od 23. minuta do kraja prvog poluvremena smo mogli videti igru na sredini terena bez pravih šansi za gol. Tek je vredno spomena šut Evandra sa nekih 20 metara, kao i dve polukontre koje su poveli Mladenović i Milivojević ali su završene lošim šutevima.

Drugo poluvreme Zvezda kao da je prekopirala iz Vitebska. Zvezdini igrači su bili bez prave želje, volje i borbenosti. Sve su to koristili igrači Naftana i sav svoj manjak kvalitete nadoknađivali borbenošću. Trudili su se igrači Naftana, nisu se predavali i nagradu za to su dobili već u 58. minutu. Naumov je, nakon dobro izvedenog prekida, utrčao u šesnaesterac Crvene zvezde i glavom zakucao loptu u gol sa nekih 12. metara, pored skamenjene Zvezdine odbrane.

Već tada se uvukao strah među Zvezdine igrače koji su u ove dve utakmice pokazali da nemaju dovoljno samopouzdanja.

U 61. nakon što je Krneta ispao duboko na polovini Naftana i ostavio praznu celu levu stranu, Naftan je mogao do izjednačenja. Na sreću, Kovalenko je pucao direktno u Bajkovića koji iz drugog pokušaja uspeva uhvatiti loptu.

U 62. minutu smo videli prvu izmjenu kada je Robert Prosinečki u igru uveo Mijailovića umjesto Milivojevića. Mićko je jedini naš igrač koji se u ovoj utakmici isticao borbenošću i čvrstinom kakvu su imali igrači Naftana.

Imala je Zvezda šansu da povede u 65. minutu nakon odličnog šuta Kasalice sa 20-tak metara ali je golman Dovgjalo uz pomoć prečke sprečio novo vođstvo Zvezde.

Igrao se 68. minut kada je Naftan imao još jednu polupriliku preko svog kapitena, i taman kada su se već svi počeli pribojavati najgoreg mogućeg scenarija već u sledećem minutu isti igrač je zaradio crveni karton nakon prekršaja nad Evandrom.

Vjerujem da su u tom trenutku svi odahnuli i nadali se da će Zvezda u preostalih 20-tak minuta, ne samo mirno privesti utakmicu kraju već i pobediti. Ali nažalost to se nije dogodilo.

Šef stručnog štaba Crvene zvezde je u tek u 78. minutu uveo najboljeg strelca prošle sezone, Kadua, umesto u drugom poluvremenu nevidljivog Dimitrijevića.

U 80. minutu Zvezda je možda oštećena. Mikić je centrirao sa desne strane, a Evandro lepim udarcem iz voleja pokušao da savlada golmana Naftana, a njegov udarac je završio na ruci odbrambenog igrača Naftana. Jedanesterac nije dosudio, danas pomalo izgubljeni, sudija iz Francuske.

I taman kada je Zvezda ponovo preuzela incijativu u jednoj polukontri loptu gubi Evandro, igrači Naftana to odmah kažnjavaju i vode na našem stadionu sa 2:3. Strelac je bio Kovalenko.

Panika se u sledećim trenucima uvukla među Zvezdine igrače. Niko nije imao hrabrosti, sve dok odgovornost na sebe nije preuzeo Kadu i preneo loptu na protivničku polovinu. Sve akcije su išle preko omalenog Brazilca koji je dobro upošljavao Lazovića i Kasalicu, ali ovaj dvojac nije imao sreće da iz nekog šuta postigne izjednačujući pogodak.

U 85. minutu utakmice u igru je ušao Vešović umjesto Milunovića i uneo konkretnost u napad Zvezde. Dva puta je odlično izbacivao odbrambene igrače Naftana, ali njegove prodore nisu dobro iskoristili Kasalica i Evandro.

Tek što je sudija je na isteku 90. minuta pokazao da će se igrati još četiri minuta sudijske nadoknade, iz akcije koju je poveo Kadu Lazović je fenomenalno centrirao a Vešović u 91. minutu postavio konačan rezultat, Zvezda – Naftan 3:3.

Ova utakmica je pokazatelj da se ništa u sportu ne postiže na silu i da nekada treba poslušati sud javnosti. Takođe je dokaz da mladost bez iskustva ne može igrati važnu ulogu u Evropi. Da se lekcije uče, a ne ponavljaju.

Prosinečki je pokušao sve nas uveriti „da ne vidimo dobro“ kada ukazujemo na greške koje pojedini igrači ponavljaju iz utakmice u utakmicu i da se radi o jednoj grešci koja se prvi put dogodila. Nažalost svih nas doneo je pogrešne odluke koje na sreću nisu imale uticaja na plasman Zvezde u naredno pretkolo.

Pojedinačan učinak igrača:

Bajković: Ne možemo ga okriviti direktno niti za jedan gol koji je primio, ali isto tako moramo napomenuti da sve što nije išlo direktno njemu u ruke, bio je gol. Danas nije ulivao sigurnost odbrani, nije bio siguran niti kod predaje lopte i uklopio se u bledo izdanje Zvezde.

Mikić: Kapiten „kapitenski“! Tako bi trebao početi svaki naslov kada bi pisali analizu za kapitena Crvene zvezde. Nažalost Nikola Mikić danas ništa nije pokazao. Nastavio je sa bezvoljnošću na terenu, bez imalo borbenosti i žara. U napadu je imao par pokušaja, ali većinom je sve lopte koje je dobivao vraćao unatrag dok je u odbrani jedan od najvećih krivaca, zbog lošeg postavljanja, za prvi gol Naftana.

Maksimović: Na trenutke siguran, na trenutke izgubljen kao i čitava odbrana Crvene zvezde. Vidi se da sa njim u zadnjoj liniji treba igrati iskusan stoper, uz kojeg će ovaj mladi igrač dobiti sigurnost i sigurno napredovati. U suprotnom Maksimović će izgubiti samopuzdanje i sav napredak koji je imao do sada neće značiti ništa. Imao je grešaka u postavljanju kod prvog i kod drugog gola Naftana.

Krneta: Jovan je nažalost potpuno izgubio samopuzdanje koje je imao, što se moglo najbolje videti u uvodu utakmice kada je svaku loptu koju je dobio ispucao daleko od sebe. Prečesto je ispadao previsoko na polovini Naftana gde stoper Crvene zvezde, kada se igra u liniji sa 4 igrača, nema šta tražiti. Loše se postavio kod drugog i trećeg gola koji je naš tim primio. Još jedna loša utakmica sa puno grešaka, puno loših postavljanja i lošeg kretanja. Ovog mladog momka, od kada je u padu forme i bez samopuzdanja, Robert Prosinečki će plašim se uništiti konstantnim „guranjem u vatru“.

Mladenović: Danas se Filip trudio, iznosio loptu iz Zvezdine polovine i konstatno učestvovao u igri. Mnogo je danas Mladenović istrčao, dao svoj maksimum i odigrao solidnu utakmicu. Odlično je iznosio loptu i predavao ih veznim igračima koji su to retko iskoristili na pravi način. U fazi odbrane je par puta ostao previsoko da stoji, tako da su mu se igrači Naftana ubacivali iza leđa i to se najbolje videlo kod trećeg gola. Sve u svemu solidna utakmica i napredak u odnosu na prethodnu utakmicu u Bjelorusiji.

Dimitrijević: Kao i u prvoj utakmici, prvih pola sata Dimitrijević je vodio sve akcije Crvene zvezde, bio miran na lopti i uz sve to postigao lep gol u 15. minutu. Ali kako je utakmica odmicala Dimitrijević je počeo padati. Kada su se, početkom drugog poluvremena, Milivojević i on se počeli smenjivati na poziciji zadnjeg veznog Dimitrijević se potpuno izgubio. Problemi Dimitrijevića su nedostatak borbenosti i snage u duelima.

Milivojević: Najveći problem kod ovog momka je taj što ne igra svoju prirodnu pozciju. On na mestu, koje mu je dodelio trener Robert Prosinečki, ne može pokazati sav svoj kvalitet. Kada igra prednjeg veznog prečesto je okrenut leđima golu protivnika, ima lošiji pregled igre i većinu paseva odigrava prema nazad. Najveći kvalitet Milivojevića je došao do izražaja kada je dao dugu loptu prema Kasalici kod prvog gola Zvezde. Tada je Luka bio okrenut prema napred i na svojoj prirodnoj centralnoj poziciji. Zvezda sa njim na poziciji prednjeg veznog u sistemu 4-3-3 gubi na borebenosti. Luka je uz asistenciju dosta dobro odradio zadatke koji su mu bili namenjeni i zaslužio je prolaznu ocenu.

Evandro: Zvezdin „maestro“ danas opet nije bio na nivou koji očekujemo od njega, ali danas se puno više trudio, pokušavao i tražio loptu. Imao je par odličnih šuteva, nažalost nepreciznih i kod njega se može reći da se vidi pomak u odnosu na utakmicu Vietbsku. Nažalost to još uvijek nije dovoljno od igrača od kojeg se najviše očekuje. Zvezda od njega očekuje golove, driblinge i asistencije kojih još uvek nema.

Lazović: Trudio se Zvezdin najbolji igrač danas, ali je bio dobro čuvan i često udvajan. Borio se i pokušavao da pokrene svoje saigrače sa nekim prodorom, šutem i asistencijom. Na kraju utakmice je uz Kadua preuzeo odgovornost i asistirao Marku Vešoviću za gol u 91. minutu utakmice. Darko je jedan od retkih u ove dve utakmice koji je zaslužio dobru ocenu.

Kasalica: Filip je kao i u svakoj utakmici dao 100% svojih mogućnosti. Borio se, trčao, odlično se kretao u napadu i na kraju postigao pogodak iz prve šanse koju je imao na utakmici. Prolazio je kroz odbranu Naftana, imao par odličnih šuteva od kojih jedan koji je jedva odbranio golman Naftana, Dovgjalo. Kasalica je pokazao kako se bori za Zvezdin dres i koji pristup treba imati igrač u svakoj utakmici bez obzira na ime protivnika.

Milunović: U utakmicu je ušao pun samopuzdanja, dobro se kretao i imao par odličnih šuteva. Dobro se gradio u napadu i ostavljao loptu veznim igračima. Ali često nakon toga bi stao i nije ulazio u prazan prostor. Što je utakmica odmicala to se sve više povlačio u sredinu, odigravao previše pasova prema natrag i usporavao igru. Kako je krenuo u utakmicu u prvih pola sata mnogo više smo očekivali danas od Luke Milunovića kojem je nedostajala konkretnost u završnici napada.

U igru su ušli:

u 62. minutu

Mijailović: Srđan je zamijenio Luku Milivojevića u pravom trenutku. Kada je Milivojević počeo padati, Prosinečki je doneo dobru odluku i uveo u igru Zvezdinog „borca“. Srđan Mijailović je uneo u igru ono što je nedostajalo, borbenost, žar i želju. Danas se videlo koliko znači za Zvezdu i koliko je bitno što je produžio ugovor sa našim klubom. U pola sata je ostavio srce na terenu, dobio bezbroj duela, bio miran na lopti i izborio mnogo faulova. Danas je izgledalo kao da ovaj mladić ima u nogama bezbroj ovakvih utakmica.

od 78. minuta

Kadu: Dobra, ali zakasnela izmena trenera Zvezde. Kadu je ušao u igru kada je u Zvezdinom sistemu i igri vladalo „rasulo“. Umjesto da odmah na početku drugog poluvremena uđe u igru, Kadu je gurnut u „vatru“, ali što je najvažnije dobro se snašao. U zadnjih 10 minuta preuzeo je odgovornost na sebe i sve akcije su išle preko njega. Učestvovao je u akciji kod izjednačujućeg gola Vešovića i uneo mirnoću u Zvezdinu igru.

i u 85. minutu

Vešović: Još jednom je Vešović pokazao kako treba igrati taktički i tehnički obučeniji igrač. Sa lakoćom je prolazio po levoj strani i doneo brzinu Zvezdinom napadu. Namestio je odličnu šansu Evandru koji sa šest metara nije uspeo postići gol i na kraju postavio konačan rezultat utakmice. Za ovo malo vremena, koje je proveo na terenu, Vešović se istakao i uspeo da skrene pažnju na sebe.

Trener Robert Prosinečki:

Svi smo očekivali da će verovatno napraviti istu grešku i izvesti isti sastav kao i u Belorusiji, ali niko od nas nije očekivao da će to imati toliki uticaj na rezultat u revanš utakmici. Nije želeo poslušati dobronamerne kritike koje su mu upućene već je napravio sve suprotno. Danas smo mogli videti da Zvezdini padovi u igri nisu uzrokovani samo time što je Zvezda van takmičarskog ritma, već da pojedini igrači nisu dovoljni spremni da izdrže svih 90. minuta. To se danas najbolje moglo vidjeti kod Dimitrijevića i Milivojevića.

Ako Robert Prosinečki ne podigne voljni momenat kod igrača, ne napravi izmene među prvom jedanaestoricom koje su potrebne, bojim se da ćemo se protiv Omonije provesti „kao bosi po trnju“.

Navijači su dali svoju „ocenu“ na utakmici nezadovoljni igrom i radom uprave, i skandiranjem „Uprava odlazi“ poručili šta se očekuje od vodećih ljudi ako Zvezda ove sezone ne bude ona prava.