Анализа реванш утакмице против Нафтана и учинка играча

Стрелци: Касалица 9′, Димитријевић 10′, Вешовић 90+1 – Сорокин 22′, Наумов 58′, Коваленко 82′

Жути картони: Миливојевић, Крнета, Букаткин, Зјулев, Черник

Црвени картони: Букаткин

Црвена звезда: Бајковић, Микић, Максимовић, Крнета, Младеновић, Миливојевић (од 62′ Мијаиловић), Димитријевић (од 78′ Каду), Евандро, Лазовић, Касалица, Милуновић (од 85′ Вешовић)

Нафтан: Довгјало, Кобетс (од 82′ Жуковски), Березовски, Харбахоу, Трукхау, Букаткин, Чернич, Наумов, Гаврјушко (од 59′ Коваленко), Сорокин (од 68′ Зјулев), Образов.

Што рећи након шока који нам је приредила Црвена звезда и тренер Роберт Просинечки. Као прво треба посебно истакнути да ништа није научено из прве утакмице у Белорусији, мада је речено да ће се извући поуке и да се овакве грешке више неће понављати.

Игра против екипе која је далеко испод нивоа Црвене звезде опет највише иде на душу шефу стручног штаба. Тренер Црвене звезде је направио несхватљиве погрешке у овом двомечу и умјесто да је извукао поуке из грешака из првог меча, он је извео исти састав са истом тактичком поставом. И што је најгоре од свега догодило се да Звезда, на свом стадиону, буде не само надиграна након вођства од 2:0, него панична и мање борбена од својих противника.

Кренимо редом. Прву шансу на утакмици смо видјели већ у 8. минуту када је Лука Милуновић након додавања Евандра шутирао право у голмана Довгјалова. Већ у следећемј минуту Звезда је водила. Одлично је Младеновић изнео лопту до центра, предао је Миливојевићу који дугим пасом избацује Касалицу самог пред голмана Нафтана. Касалица у трку прима лопту и шутира голману Довгјалову кроз ноге, за вођство Звезде од 1:0.

Звезда је након гола наставила у истом ритму и имала инцијативу.

У 14. минуту ношени хуком Делија који су подигли атмосферу до усијања са песмом „Од рођења мог…“ Звезда је дошла до вођства од 2:0. Младеновић је пробио по левој страни, центрирао на другу страну до Лазовића који оставља лопту Димитријевићу који искоса са десне стране погађа мрежу противника за 2:0.

Ништа у том тренутку није слутило да следи „хорор филм“ за све на стадиону и оне крај малих екрана.

Играо се 21. минут када је екипа Нафтана повела један наизглед безазлен напад. Пребацили су играчи Нафтана лопту на леву страну свог напада до Сорокина који се налазио 30-так метара од гола Звезде. Греши Микић који дозвољаваја играчу Нафтана да лако уђе у Звездин шеснаестерац и покрај њега и Максимовића пласира лопту у Звездину мрежу за 2:1.

Од 23. минута до краја првог полувремена смо могли видети игру на средини терена без правих шанси за гол. Тек је вредно спомена шут Евандра са неких 20 метара, као и две полуконтре које су повели Младеновић и Миливојевић али су завршене лошим шутевима.

Друго полувреме Звезда као да је прекопирала из Витебска. Звездини играчи су били без праве жеље, воље и борбености. Све су то користили играчи Нафтана и сав свој мањак квалитете надокнађивали борбеношћу. Трудили су се играчи Нафтана, нису се предавали и награду за то су добили већ у 58. минуту. Наумов је, након добро изведеног прекида, утрчао у шеснаестерац Црвене звезде и главом закуцао лопту у гол са неких 12. метара, поред скамењене Звездине одбране.

Већ тада се увукао страх међу Звездине играче који су у ове две утакмице показали да немају довољно самопоуздања.

У 61. након што је Крнета испао дубоко на половини Нафтана и оставио празну целу леву страну, Нафтан је могао до изједначења. На срећу, Коваленко је пуцао директно у Бајковића који из другог покушаја успева ухватити лопту.

У 62. минуту смо видели прву измјену када је Роберт Просинечки у игру увео Мијаиловића умјесто Миливојевића. Мићко је једини наш играч који се у овој утакмици истицао борбеношћу и чврстином какву су имали играчи Нафтана.

Имала је Звезда шансу да поведе у 65. минуту након одличног шута Касалице са 20-так метара али је голман Довгјало уз помоћ пречке спречио ново вођство Звезде.

Играо се 68. минут када је Нафтан имао још једну полуприлику преко свог капитена, и таман када су се већ сви почели прибојавати најгорег могућег сценарија већ у следећем минуту исти играч је зарадио црвени картон након прекршаја над Евандром.

Вјерујем да су у том тренутку сви одахнули и надали се да ће Звезда у преосталих 20-так минута, не само мирно привести утакмицу крају већ и победити. Али нажалост то се није догодило.

Шеф стручног штаба Црвене звезде је у тек у 78. минуту увео најбољег стрелца прошле сезоне, Кадуа, уместо у другом полувремену невидљивог Димитријевића.

У 80. минуту Звезда је можда оштећена. Микић је центрирао са десне стране, а Евандро лепим ударцем из волеја покушао да савлада голмана Нафтана, а његов ударац је завршио на руци одбрамбеног играча Нафтана. Једанестерац није досудио, данас помало изгубљени, судија из Француске.

И таман када је Звезда поново преузела инцијативу у једној полуконтри лопту губи Евандро, играчи Нафтана то одмах кажњавају и воде на нашем стадиону са 2:3. Стрелац је био Коваленко.

Паника се у следећим тренуцима увукла међу Звездине играче. Нико није имао храбрости, све док одговорност на себе није преузео Каду и пренео лопту на противничку половину. Све акције су ишле преко омаленог Бразилца који је добро упошљавао Лазовића и Касалицу, али овај двојац није имао среће да из неког шута постигне изједначујући погодак.

У 85. минуту утакмице у игру је ушао Вешовић умјесто Милуновића и унео конкретност у напад Звезде. Два пута је одлично избацивао одбрамбене играче Нафтана, али његове продоре нису добро искористили Касалица и Евандро.

Тек што је судија је на истеку 90. минута показао да ће се играти још четири минута судијске надокнаде, из акције коју је повео Каду Лазовић је феноменално центрирао а Вешовић у 91. минуту поставио коначан резултат, Звезда – Нафтан 3:3.

Ова утакмица је показатељ да се ништа у спорту не постиже на силу и да некада треба послушати суд јавности. Такође је доказ да младост без искуства не може играти важну улогу у Европи. Да се лекције уче, а не понављају.

Просинечки је покушао све нас уверити „да не видимо добро“ када указујемо на грешке које поједини играчи понављају из утакмице у утакмицу и да се ради о једној грешци која се први пут догодила. Нажалост свих нас донео је погрешне одлуке које на срећу нису имале утицаја на пласман Звезде у наредно претколо.

Појединачан учинак играча:

Бајковић: Не можемо га окривити директно нити за један гол који је примио, али исто тако морамо напоменути да све што није ишло директно њему у руке, био је гол. Данас није уливао сигурност одбрани, није био сигуран нити код предаје лопте и уклопио се у бледо издање Звезде.

Микић: Капитен „капитенски“! Тако би требао почети сваки наслов када би писали анализу за капитена Црвене звезде. Нажалост Никола Микић данас ништа није показао. Наставио је са безвољношћу на терену, без имало борбености и жара. У нападу је имао пар покушаја, али већином је све лопте које је добивао враћао унатраг док је у одбрани један од највећих криваца, због лошег постављања, за први гол Нафтана.

Максимовић: На тренутке сигуран, на тренутке изгубљен као и читава одбрана Црвене звезде. Види се да са њим у задњој линији треба играти искусан стопер, уз којег ће овај млади играч добити сигурност и сигурно напредовати. У супротном Максимовић ће изгубити самопуздање и сав напредак који је имао до сада неће значити ништа. Имао је грешака у постављању код првог и код другог гола Нафтана.

Крнета: Јован је нажалост потпуно изгубио самопуздање које је имао, што се могло најбоље видети у уводу утакмице када је сваку лопту коју је добио испуцао далеко од себе. Пречесто је испадао превисоко на половини Нафтана где стопер Црвене звезде, када се игра у линији са 4 играча, нема шта тражити. Лоше се поставио код другог и трећег гола који је наш тим примио. Још једна лоша утакмица са пуно грешака, пуно лоших постављања и лошег кретања. Овог младог момка, од када је у паду форме и без самопуздања, Роберт Просинечки ће плашим се уништити константним „гурањем у ватру“.

Младеновић: Данас се Филип трудио, износио лопту из Звездине половине и констатно учествовао у игри. Много је данас Младеновић истрчао, дао свој максимум и одиграо солидну утакмицу. Одлично је износио лопту и предавао их везним играчима који су то ретко искористили на прави начин. У фази одбране је пар пута остао превисоко да стоји, тако да су му се играчи Нафтана убацивали иза леђа и то се најбоље видело код трећег гола. Све у свему солидна утакмица и напредак у односу на претходну утакмицу у Бјелорусији.

Димитријевић: Као и у првој утакмици, првих пола сата Димитријевић је водио све акције Црвене звезде, био миран на лопти и уз све то постигао леп гол у 15. минуту. Али како је утакмица одмицала Димитријевић је почео падати. Када су се, почетком другог полувремена, Миливојевић и он се почели смењивати на позицији задњег везног Димитријевић се потпуно изгубио. Проблеми Димитријевића су недостатак борбености и снаге у дуелима.

Миливојевић: Највећи проблем код овог момка је тај што не игра своју природну позцију. Он на месту, које му је доделио тренер Роберт Просинечки, не може показати сав свој квалитет. Када игра предњег везног пречесто је окренут леђима голу противника, има лошији преглед игре и већину пасева одиграва према назад. Највећи квалитет Миливојевића је дошао до изражаја када је дао дугу лопту према Касалици код првог гола Звезде. Тада је Лука био окренут према напред и на својој природној централној позицији. Звезда са њим на позицији предњег везног у систему 4-3-3 губи на боребености. Лука је уз асистенцију доста добро одрадио задатке који су му били намењени и заслужио је пролазну оцену.

Евандро: Звездин „маестро“ данас опет није био на нивоу који очекујемо од њега, али данас се пуно више трудио, покушавао и тражио лопту. Имао је пар одличних шутева, нажалост непрецизних и код њега се може рећи да се види помак у односу на утакмицу Виетбску. Нажалост то још увијек није довољно од играча од којег се највише очекује. Звезда од њега очекује голове, дриблинге и асистенције којих још увек нема.

Лазовић: Трудио се Звездин најбољи играч данас, али је био добро чуван и често удвајан. Борио се и покушавао да покрене своје саиграче са неким продором, шутем и асистенцијом. На крају утакмице је уз Кадуа преузео одговорност и асистирао Марку Вешовићу за гол у 91. минуту утакмице. Дарко је један од ретких у ове две утакмице који је заслужио добру оцену.

Касалица: Филип је као и у свакој утакмици дао 100% својих могућности. Борио се, трчао, одлично се кретао у нападу и на крају постигао погодак из прве шансе коју је имао на утакмици. Пролазио је кроз одбрану Нафтана, имао пар одличних шутева од којих један који је једва одбранио голман Нафтана, Довгјало. Касалица је показао како се бори за Звездин дрес и који приступ треба имати играч у свакој утакмици без обзира на име противника.

Милуновић: У утакмицу је ушао пун самопуздања, добро се кретао и имао пар одличних шутева. Добро се градио у нападу и остављао лопту везним играчима. Али често након тога би стао и није улазио у празан простор. Што је утакмица одмицала то се све више повлачио у средину, одигравао превише пасова према натраг и успоравао игру. Како је кренуо у утакмицу у првих пола сата много више смо очекивали данас од Луке Милуновића којем је недостајала конкретност у завршници напада.

У игру су ушли:

у 62. минуту

Мијаиловић: Срђан је замијенио Луку Миливојевића у правом тренутку. Када је Миливојевић почео падати, Просинечки је донео добру одлуку и увео у игру Звездиног „борца“. Срђан Мијаиловић је унео у игру оно што је недостајало, борбеност, жар и жељу. Данас се видело колико значи за Звезду и колико је битно што је продужио уговор са нашим клубом. У пола сата је оставио срце на терену, добио безброј дуела, био миран на лопти и изборио много фаулова. Данас је изгледало као да овај младић има у ногама безброј оваквих утакмица.

од 78. минута

Каду: Добра, али закаснела измена тренера Звезде. Каду је ушао у игру када је у Звездином систему и игри владало „расуло“. Умјесто да одмах на почетку другог полувремена уђе у игру, Каду је гурнут у „ватру“, али што је најважније добро се снашао. У задњих 10 минута преузео је одговорност на себе и све акције су ишле преко њега. Учествовао је у акцији код изједначујућег гола Вешовића и унео мирноћу у Звездину игру.

и у 85. минуту

Вешовић: Још једном је Вешовић показао како треба играти тактички и технички обученији играч. Са лакоћом је пролазио по левој страни и донео брзину Звездином нападу. Наместио је одличну шансу Евандру који са шест метара није успео постићи гол и на крају поставио коначан резултат утакмице. За ово мало времена, које је провео на терену, Вешовић се истакао и успео да скрене пажњу на себе.

Тренер Роберт Просинечки:

Сви смо очекивали да ће вероватно направити исту грешку и извести исти састав као и у Белорусији, али нико од нас није очекивао да ће то имати толики утицај на резултат у реванш утакмици. Није желео послушати добронамерне критике које су му упућене већ је направио све супротно. Данас смо могли видети да Звездини падови у игри нису узроковани само тиме што је Звезда ван такмичарског ритма, већ да поједини играчи нису довољни спремни да издрже свих 90. минута. То се данас најбоље могло видјети код Димитријевића и Миливојевића.

Ако Роберт Просинечки не подигне вољни моменат код играча, не направи измене међу првом једанаесторицом које су потребне, бојим се да ћемо се против Омоније провести „као боси по трњу“.

Навијачи су дали своју „оцену“ на утакмици незадовољни игром и радом управе, и скандирањем „Управа одлази“ поручили шта се очекује од водећих људи ако Звезда ове сезоне не буде она права.