Podeli

Kako je prošlo malo vremena od utakmice sa Naftanom, hladnije glave razmišljam o svemu što nam se događa. Dokle će ovakve stvari nama da se dešavaju? Kad će Bog da nas pogleda makar krajičkom oka? Kad ćemo više da osvojimo tu titulu? Dosta je bilo izgovora.

Posle odlaska Adžića i onakvog zimskog prelaznog roka, čak i oni najglasniji su bili zadovoljni urađenim, doveli smo sve najbolje iz JSL. A onda je došlo proleće, pobedili smo Partizan tri puta, osvojili taj Kup koji je tad predstavljao početak boljih dana.

Onda pauza, pa početak prelaznog roka, pripreme. Doveli smo Ljuba Nenadića iz Radničkog za 15.000 evra, je li to igrač koji nama treba? Jel će on da pravi razliku na terenu? Borhu koga ja lično nikad nisam voleo, smo izgubili. Ako stavimo prst na čelo i razmislimo da li je to normalno, kratko ćemo razmišljati. Doveli smo igrača na pozajmicu, trpeli smo ga mnogo dugo i napokon kad je počeo da pruža malo bolje partije i što je najgore od svega, kad smo mu podigli cenu, mi ga damo za džabe. Borhu smo izgubili a doveli totalno nespremnog Elija Babalja. Igrača koji u skorije vreme neće da zaigra. Takođe i Milana Jovanovića. Prelazni rok koji me podseća na Ivana Adžića, ode važan igrač, dovede se zamena u roku od deset minuta. Kakva to je već druga priča, bitno je da smo doveli pojačanje.

Crvena zvezda - Naftan
Crvena zvezda – Naftan

I onda žreb, Naftan iz Belorusije, klub za koji nisu čule ni najvatrenije pristalice Fudbal Menadžera, samopouzdanje na nivou, realno nula tim. Prva utakmica, Delije i Fratrije, lepo izgleda. Počinje utakmica, 0-1, 0-2, 0-3, poluvreme, svi srećni i zadovoljni. Vraćamo se sa poluvremena, utakmica se završi 3:4. Druga utakmica na Marakani, 1-0, 2-0, pa primimo 3 gola, da bi Vešović izvuko nerešeno. Sramota.

Posle utakmice, razni komentari, uglavnom su svi u pravu, niko nije zadovoljan, pa ko da bude zadovoljan posle onakve igre? Toliko je bilo kritika i kritika i kritika. Neću pričati o radu uprave, jer je već bio jedan tekst o tome, već o igri naših igrača:

Robi je bio kritikovan od nas zbog forsiranja 4-3-3 taktike, ili bolje reći 4-5-1 taktike. Nedostajala je završnica, jer je napadač bio odsečen od ostatka tima. To je dolazilo do izražaja jer nismo uspevali da probijemo bunker, šta više nismo uspevali da uputimo šut na gol protiv ekipa poput Novog Pazara. Sada u ovom trenutku je završnica dobra, dali smo 7 gola na 2 utakmice, to jeste dovoljno. A do izražaja dolaze neke druge stvari.

Igramo igru koju forsira jedan od tri najbolja kluba na svetu Barselona. Igramo pas igru, u kojoj je neophodno da se vezni red non stop kreće i otvara bez lopte. A naši majstori sa sredine to ne rade. Zbog toga imamo problem kad nam ekipa poput Naftana odigra presing, igramo haotično. Evandro, Dimitrijević i Milivojević se ne kreću, pa i kad osvojimo loptu ona se greškom doda protivničkom igraču jer se veznjak nije otvorio. Odbrana počinje od napada, od momenta kad se izgubi lopta, protivnik treba prvo da pređe vezni red, pa onda tek štopere. Krneta i Maksimović su u ove dve utakmice kod većine golova ostavljeni na cedilu. Ako malo bolje pogledate napade Naftana videćete da se branimo samo sa štoperima i bekovima, zadnja linija odbrane nema podršku nikog iz veznog reda (sem Mijailovića u zadnjih 20 minuta). Koliko god bili talentovani Maksimović i Krneta, a to jesu, bez obzira na broj primljenih golova, posle onoliko napada, napraviće grešku iz razloga koji sam upravo naveo i primiće gol.

Delije Republika Srpska

Kako će ispraviti greške ne znam, šta više, ne zanima me. Moramo ispraviti hiljadu stvari. Sa ovakvom igrom nećemo proći ni Omoniju, dok je titula misaona imenica. Šta možemo da očekujemo u četvrtak? Novu utakmicu mučenja, nerviranja, ili bolju igru tima? Sve je na Robertu Prosinečkom, što kaže narodna izreka „Na muci se poznaju junaci“.

Od cele ove priče, najviše zabrinjavajuća stvar je pristup igrača i nezalaganje. Vidi se ko na terenu gine, a ko ne. Vidi se ko želi da ostavi trag u Zvezdi a ko igra da bi otišao u inostranstvo. Zanima me, da li ovi drugi shvataju našu ljubav prema Zvezdi? Ljudi dolaze iz Republike Srpske, Crne Gore, Makedonije da odgledaju tih 90 minuta, iz ljubavi prema Zvezdi, i oni su u stanju da onako igraju?

Mi smo Crvena zvezda. Mi možemo da izgubimo, ali ne i da se obrukamo. Ne, ovako više ne ide, nešto mora da se menja, da se menja i to brzo.