ИсторијаФудбал

На данашњи дан: Микелоти отео Звезди евро-трофеј

1979 finale

Hа данашњи дан, 23. маја 1979. године, Борусија из Менхенгладбаха савладала је Црвену звезду у реваншу финала Купа УЕФА резултатом 1:0 и домогла се трофеја, а гол одлуке постигао је Данац Алан Симонсен, један од најбољих играча света тога времена, из једанаестерца, у 15. минуту.  У првом мечу у Београду било је 1:1, пред 87.000 гледалаца.

Генерацији Пижона, Дулета Савића, Шестића, Муслина, Јовина на челу са великим тренером Бранком Станковићем Амбасадором, испречила се тада јака и у Немачкој неприкосновена, Борусија из Менхенгладбаха, чије су се златне године завршиле управо овим трофејом.

До финала, пред црвено-белима су падали Динамо Берлин – 2:5, 4:1,  Спортинг Хихон – 1:0, 1:1, Арсенал – 1:0, 1:1, Вест Бромвич Албион – 1:0, 1:1 и Херта Берлин – 1:0, 1:2. Борусија је била успешнија од екипа, Штурм – 5:1, 2:1, Бенфика 0:0, 2:0 (после продужетака), Сласк Вроцлав – 1:1, 4:2, Манчестер Сити – 1:1, 3:1 и Дуизбург – 2:2, 4:1.

Прва утакмица финала одиграна је у Београду 9.маја 1979 године пред 87.000 гледалаца на „Маракани“ и завршила се несрећно по тим Црвене звезде – 1:1, јер је током читаве утакмице Звезда нападала, пропустила низ сјајних прилика. Црвено-бели су дошли до вођства од 1:0, голом Шестића у 21. минуту, али је несрећан аутогол Јуришића у 60. минуту изједначио резултат на 1:1. Своју доминацију и одличну игру Звезда није крунисала победом.

kradja mikelotijaУ реванш утакмици, у Дизелдорфу, 23.маја 1979. године, судије су отеле Звезди Куп УЕФА. Тачније, чувени судија Микелоти. Оба тима су играла затворено, чекајући грешку другог тима, не би ли дошли до водећег гола. Након театралног пада једног немачког играча у 15. минуту у шеснаестерцу, италијански судија, Алберто Микелоти досуђује пенал. Данац Алан Симонсен, најбољи играч Европе 1977. године, из пенала постиже гол одлуке и тако Борусија (не)заслужено осваја Куп УЕФА, а Данац себи отвара врата велике Барселоне.

Шта се заправо догађало на стадиону, потврђује и сцена са краја утакмице, када је цео стадион, попуњен углавном немачким навијачима скандирао „Ротер Штерн“! Поред тога, улица у Менхенгладбаху понела је име „Београдска“, управо у част наше Црвене звезде.

Борусија Менхенгладбах – Црвена звезда 1:0 (1:0)  – први меч 1:1

ДИЗЕЛДОРФ, 23.мај 1979. године; Стадион: „Рајнстадион“. Гледалаца: 45.000. Судија: Алберто Микелоти (Италија). Стрелац: Симонсен (Борусија М) у 15. минуту из пенала.

БОРУСИЈА МЕНХЕНГЛАДБАХ: Кнајб, Фогтс, Ханес, Франк Шафер, Ринглс, Вини Шафер, Кулик (Кепел), Горес, Рингелс, Симонсен, Линен. тренер: Удо Латек

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Стојановић, Јовановић, Милетовић, Јуришић, Муслин, Јовин, Петровић, Благојевић, Миловановић (Шестић), Савић, Милосављевић. тренер: Бранко Станковић