Analize Evropska takmičenja Košarka

Analiza meča sa Lijetuvos Ritasom: Blažič pokrenuo ekipu u drugom poluvremenu

Navijači Crvene zvezde su konačno osetili slast pobede u Evroligi na svom parketu! Crvena zvezda je opravdala ulogu favorita savladavši Lijetuvos Ritas 88:77 i tako napravila još jedan korak na TOP16 fazi.

Jaka Blažič
Jaka Blažič

Iako je utakmica bila veoma dinamična i neizvesna od samog početka, najjači utisak posle meča ostavlja gotovo neverovatan podvig igrača Crvene zvezde – sa samo dve ubačene trojke, pobedili su ekipu koja ih je dala čak 11, uz mnogo bolji procenat šuta (15% : 43%). Međutim i pored svih ubačenih trojki, sve vreme je delovalo da gosti i kada stignu Zvezdu nemaju snage za taj finalni korak kojim bi preokrenuli meč. Naši igrači su imali dovoljno snage da zaustave protivnika u pravom trenutku i da vrate konce igre u svoje ruke.

Prvo poluvreme je definitivno obeležila možda i najbolja partija Blejka Šilba od kada je došao. Lagano je pogađao i iz reketa, i sa poludistance i leđima okrenut košu, jednostavno je skoro sve ulazilo. Ostatak ekipe ga je pratio bez posebnog isticanja nekoga od saigrača. Sa druge strane, Gecevičijus i Jelovac su delovali kao da ne mogu da promaše trojku. Često su im na licima bile ruke domaćih igrača, ali njih ni to nije previše ometalo. Bilo je samo pitanje vremena kada će odbrana Zvezde početi da daje efekta. Dženkins je imao u tim trenucima neočekivano veću minutažu od Blažiča, ali je to verovatno bila i ideja trenera Zvezde s obzirom na izuzetne skakačke sposobnosti Amerikanca. Ako već pogađaju sve spolja, bilo je bitno zatvoriti reket. I naši igrači su to i  uspeli. Prvo poluvreme je završeno rezultatom 42:40 za Crvenu  zvezdu.

Početak drugog poluvremena je bio baš onakav kakav su priželjkivali svi navijači Zvezde. Krenuli su momci agresivno, jako, beskompromisno i to je dalo rezultata. Litvanci su uhvatili priključak, a onda je na parket ušao Jaka Blažič. Ovaj momak, čije je ime skandirala cela hala nakon meča, odmah je uneo energiju na parket. Zabeležio je asistenciju, 2+1 poena, zatim ukradenu loptu. U tim trenucima se na drugoj strani raspucao Seibutis, a za njim i Gecevičijus. Međutim, i  za njega je Radonjić našao lek. Marko Simonović je odigrao veći deo drugog poluvremena, upravo radi čuvanja Litvanca i odradio je odlično taj deo posla. Seibutis je stao, a gosti su pokušavali da iskoriste rupu u našem reketu i preko pik en rol akcije izbace Marjanovića iz igre i stignu do lakih poena. Povratkom Katića na parket u poslednjoj četvrtini, ta akcija je sve ređe prolazila i Zvezdina prednost je rasla do konačnih 11 razlike i druge uzastopne pobede u Evroligi.

Što se statistike tiče, ona pokazuje gde je bila Zvezdina snaga večeras, a to je ispod koša. Čak 7 skokova više od protivnika uz daleko bolji šut za dva (68% : 42%) doneli su  Zvezdi ovu pobedu. Obe ekipe su bile na oko 65% pogođenih penala, što je za naš tim iznenađujuće malo, što se ukradenih i izgubljnih lopti tiče, tu su za nijansu bili bolji gosti.

Na kraju treba pohvaliti i trenera Dejana Radonjića. Kao što smo  umeli da ga kritikujemo kada nije valjalo, tako je red i pohvaliti ga za napredak, naročito u pripremanju ekipe za meč. Velika euforija se stvorila, upisana je unapred pobeda, a kada se na poluvremenu videlo da ne ide glatko, ekipa je u trećoj četvrtini zaigrala još jače i uz pomoć navijača počela da ruši protivnika. Odličan izbor igrača u drugom poluvremenu, naročito Simonovića za čuvanje Gecevičijusa i uvođenje svežeg Blažiča se moraju istaći kao dobri potezi. Luka Mitrović tako ima sve veću slobodu u igri koju opravdava, a i Radenović je posle nekog vremena delovao odlučno na terenu. Jedina zamerka ostaje kod branjenja pik en rola protivnika, gde često koriste nepokretljivost Marjanovića. Ali verujemo da će i to vremenom Radonjić podići na viši nivo, kao što diže celu ekipu od starta sezone.

Pojedinačni učinak:

Aleksandar Cvetković (nije igrao).

Luka Mitrović (22 min.) – 7 poena uz po 3 skoka i asistencije. Ovaj momak iz meča u meč pokazuje da zaslužuje ovu minutažu, a trener i saigrači mu sve više veruju. Songaila je još jedan iskusan igrač protiv kojeg se Mitrović odlično snašao. Sve odlučniji je i u skoku.

Branko Lazić (11 min.) – 4 poena uz 2 skoka. Ovog puta odrađivao čisto svoje zadatke, bez nepotrebnih faulova, a u napadu je birao brza i jednostavna rešenja. Primer kako na pravi način iskoristiti ovog igrača.

Jaka Blažič (16 min.) – 16 poena, po 2 skoka, asistencije i ukradene lopte. Prvo poluvremene je uglavnom presedeo na klupi, a u drugom je ušao kad se lomio rezultat i konačno ga prelomio na našu stranu. Energija koju ovaj momak poseduje je neverovatna, brzina i hrabrost takođe. U odbrani  jednako koristan, velike probleme zadavao Kuku prilikom prenošenja lopte. Igrač utakmice, a to pokazuju i ovacije na kraju meča.

Marko Simonović (19 min.) – 4 poena uz 2 uhvaćene lopte. Statistički skroman učinak, ali samo Gecevičijus zna koliko je morao da se namuči da u drugom poluvremenu dođe u poziciju za šut. Odlična odbrana Marka Simonovića na Litvancu se ispostavila jednim od bitnijih poteza Dejana Radonjića u ovom meču.

Boban Marjanovic
Boban Marjanović

Boban Marjanović (20 min.) – 20 poena, 7 skokova i 3 asistencije. Prilično dobar, konstantan učinak Marjanovića na ovom meču. Međutim, delovao je nervozno  i nesigurno tokom meča, verovatno i sam svestan da je često ispadao u odbrani.

Ivan Radenović (18 min.) – 5 poena i 3 skoka. Skroman učinak Radenovića, ali za razliku od nekih prethodnih mečeva nije srljao u napadu, birao je dobra rešenja, a u dva navrata pokazao da ima dobar prodor koji bi morao češće da koristi.

Raško Katić (20 min.) – 12 poena, 3 skoka i asistencija. Ušao odlično u meč, bez nervoze, a u poslednjoj četvrtini, kada je delovalo da neće moći fizički da izdrži do kraja, preuzimao je odgovornost i na muke stavljao iskusnog Songailu. Polako se vraća u formu i to može samo da raduje navijače. Odlično odmenio Marjanovića u drugom poluvremenu.

Dušan Ristić (nije igrao).

Demarkus Nelson (30 min.) – 12 poena, 9 skokova i 2 asistencije. Još jedna odlična partija Zvezdinog pleja gde ga je jedan skok delio od dabl-dabl učinka. Ponovo je većinu poena postizao iz prodora i iz reketa. To je stil koji njemu najviše odgovara i  koji mu uliva preko potrebnu sigurnost i na tome treba da insistira. Konstantno je igrač sa najvećom minutažom i sve više se na parketu ponaša kao lider, što se od njega i očekivalo od starta sezone.

Čarls Dženkins (22 min.) – po 2 poena i skoka i asistencija. Skromna partija jednog od najboljih šutera naše ekipe. Defanzivno se previše trošio u prvom poluvremenu, a u drugom je dosta vremena proveo na klupi zbog sjajne partije Blažiča. Još uvek nema definisanu ulogu u timu, deluje kao neka vrsta univerzalca i sigurno se još nije privikao na novu sredinu u potpunosti da bi igrao dobro u kontinuitetu.

Blejk Šilb (22 min.) – 14 poena, 3 skoka i 2 asistencije. Šilb se poigravao sa protivnikom u prvom poluvremenu, šta god je šutirao ulazilo je. Nije doista imao ni adekvatnog čuvara, jer je i na suprotnoj strani bio klasičan poenter. U drugom poluvremenu je žrtvovan radi čuvanja Gecevičijusa što se pokazalo kao dobra odluka. Pokazao da ima meku ruku i da je igrač visooke klase.

Vest možete komentarisati i na našem forumu.