МЦЗ анализа: Расположени Босанчић водио до реванша Раду

Судија: Владимир Глођовић (Врбас)

Стрелци: 0:1 Лазовић 4.минут, 0:2 Павићевић 18.минут, 1:2 Јелић 33.минут

Рад: Радуновић, Распоповић, Мараш, Ђурић (82.Михајловић), Родић, Милошевић (80. Вујновић), Гњатић, Марковић, Веселиновић (55.Симић), Перовић, Јелић.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Рајковић, Павићевић, Лазић, Планић, Мијаиловић, Ковачевић, Босанчић (85.Гогић), Лазовић, Катаи (59.Ристић), Печник (78.Гаврић), Ракић.

Ненад Лалатовић се одлучио на промене у односу на Куп меч у среду и против Доњег Срема прошлог викенда. Саво Павићевић је заиграо позицији десног бека, Планић и Лазић су чинили штоперски тандем, а Нејц Печник је био у средини офанзивне тројке иза најистуренијег Ракића. Можда је и највеће изненађење било што је млади Михаило Ристић меч започео са клупе, иако је био најбољи Звездин појединац у претходном периоду. Лука Јовић није био у протоколу. Са 4-3-3 на 4-2-3-1 у првих пола сата Звезда је подсетила на сам почетак првенства, када је све изгледало много, много озбиљније, боље и лепше за гледање. Нажалост, то је трајало само пола сата, али и то је било довољно за победу и нова три бода.

Од самог почетка је Црвена звезда кренула офанзивно, агресивно, са жељом која је изостала и против Доњег Срема и против истог противника у среду. Као да су критике утицале на изабранике Ненада Лалатовића па су се, народски речено, „ухватили у памет“ и кренули како би требало, иначе. У 3.минуту након дуела Мијаиловића и Веселиновића, дошло је до гужве на половини Црвене звезде. Ушли су клинч, долетели су саиграчи, али је судија Глођовић брзо смирио страсти када је обојици актера показао жути картон. Већ у следећем нападу, 1:0. Босанчић и Лазовић су подсетили на тандем холандске репрезентације Блинд-Ван Перси и детаљ са СП када је Холандија изједначила, а затим разнела Шпанију у групној фази. Феноменалан дубински пас Милоша Босанчића, а Дарко Лазовић је мајсторски реаговао са ивице шеснаестерца и главом лобовао Радуновића. Заиста, сјајна акција. Звезда није ту стала. Прво је после корнера Дарко Лазић закаснио за делић секунде, па је остало 1:0. Одмах су уследили у једном минуту, 9.минут, покушаји Лазовића, Печника и Катаија, који су на срећу Рада, били непрецизни. Рани гол је деловао позитивно на црвено-беле. О приступу Црвене звезде говори податак да су направили и 4 фаула за првих 8.минута меча и извели два корнера. Агресивно и пресингом до лопте, којом је онда дириговао Милош Босанчић, и то веома добро како се показало. У 12.минуту је покушао управо Босанчић, али непрецизно. Рад је до даха дошао тек у 15.минуту, али је Родићев шут изблокиран, а Перовићев био безопасан. Дарко Лазовић је покушао у 17.минуту из слободног ударца, без успеха. Тада је опет на сцену ступио Босанчић, који је без дилеме био најбољи играч на мечу. Његов шут је одбранио Радуновић и избацио у корнер. Четврти корнер за Црвену звезду у 18.минуту је био плодоносан. Асистент Бонсачић, стрелац Павићевић за 2:0. Одличан центаршут Босанчића, Павићевић је сјајно сачекао на првој стативи и главом погодио мрежу. Реаговао је као нападач Звездин командант одбране. У тим моментима се очекивало да Црвена звезда још једном погоди мрежу и већ реши меч. Најближи томе је био Мијаиловић, али је његов покушај завршио поред леве стативе. Црвена звезда је спустила гас, и тада деловала сигурно и у фанзиви и у дефанзиви. Рад до 33.минута није ниједном запретио Рајковићу, а Црвена звезда је поред два гола, могла да затресе мрежу још једном. Међутим, Рад је осетио да су црвено-бели стали и одмах искористио предах и непажњу. Несхватљиво је Веселиновић, иза леђа Звездине одбране, послао пас ка Перовићу по Радовој левој, Звездиној десној страни, Перовић подигао за Јелића, Јелић главом смањује на 1:2. Нападач Рада је тако избио на прво место листе стрелаца са 8 постигнутих погодака. Цела одбрана је заспала, испала и скоро анулирала све добро до тог момента. Ипак, после гола Рада, највише захваљујући Босанчићу, Звезда је опет кренула напред. Ракић је у пар наврата био у прилици да угрози гол, али дефанзивци номиналног домаћина су реаговали. Рад је долазио до казненог простора, али ништа више од тога. Као да су били изненађени датим голом, па се нису још тргнули. На полувремену, 1:2.

Одличних пола сата, током којих су постигнута два гола. Први пут после меча са Новим Пазаром да су црвено-бели дали више од једног гола. Једина грешка одбране била је довољна да се прими гол. Највише је задовољио приступ самој утакмици. Сви голови су постигнути главом.

Друго полувреме је била права успаванка. Сам почетак је прекинут после бакљаде Звездиних навијача. Једна једина опасност је била испред гола Рајковића, у 63.минуту. После прекида Распоповић је погодио стативу, затим је Рајковић фантастично одбранио покушај Јелића, а у наставку се затресла мрежа после офсајд позиције, управо Јелића. Рајковић је показао да не спава, ни када нема превише посла. Црвена звезда је покушавала преко Босанчића. Дефанзивци Рада су спречили сигуран гол када су пресекли пас ка Печнику. Покушао је и Катаи, али безуспешно. Панично избацивање лопте, у неким тренуцима се није знало ко ће где, ко ће пре, где је лопта. Милановић је убацио искусног Симића, Лалатовић одговорио са Ристићем, који је заменио Катаија, а Црвена звезда променила формацију у 4-3-2-1. Рад је био офанзивнији, оставио је бољи утисак у другом делу, али мало конкретно. Радова привидна иницијатива је узрокована Звездиним падом у игри. При крају меча, Гаврић је заменио Печника, а затим и Гогић Босанчића чиме је Лалатовић „затворио“ утакмицу и средину терена. Са Ковачевићем и Гогићем који су дефанзивци и Ристићем који је офанзивније настројен, Црвена звезда је могла да контролише ситуацију. Рад није могао да запрети.

На крају, друга узастопна победа и задовољавајућих пола сата сусрета. И поред тога, у већем периоду утакмице Црвена звезда је контролисала ситуацију. Нећемо погрешити ако констатујемо и да је најзаслужнији за три бода Милош Босанчић. Када је стао Босанчић, стали су и Звездини напади. Техника и луцидност нису спорни, али физичка спрема и даље јесте. У нападу, Звезда је много опаснија са Ракићем и Печником, а одбрана са Павићевићем на десном беку и Планићем и Лазићем као штоперским тандемом је добро функционисала током меча. Печник је Звезди много потребнији у нападу.

statistika_fudbal

Иако је Црвена звезда постигла два гола, никако не радује чињеница да је у 11 кола постигла 15 голова. Ефикаснији од Црвене звезде су осим „Вечитог ривала“ (26) и Војводине (22), Чукарички (21) и управо Рад (16), а исти број голова постигли су Нови Пазар и ОФК Београд. Најбољи стрелац тима је Ракић са 4 гола, а црвено-белима је потребно много прилика да би постигли гол и начели ривала. И када постигну гол, као да су се „најели“, нема више глади. Против Рада је та глад трајала до другог гола, али ни то не значи да је ривал дотучен. Проблем неефикасности се мора решити под хитно, јер и поред тога што је одбрана Црвене звезде и даље међу најбољима у Европи (4 примљена гола у првенству), какав год да је квалитет лиге, голови доносе победе, бодове и трофеје. А Звезда је постигла 15 голова, од којих 6 у прва три кола и док је био ту капитен Милијаш (3 гола, 2 асистенције) и 4 после прекида, два у последње две утакмице.

Индивидуални учинак

Предраг РАЈКОВИЋ – Још једном је показао да Црвена звезда и репрезентација Србије имају будућност на голу. Каква год да је перспектива, ако је судећи по Рајковићу, такву желимо. У 63. минуту је сјајно реаговао и одбранио зицер са 3 метра. Иако Рад није озбиљно претио, није се успавао као остатак екипе. Улога голмана у данашњем фудбалу је другачија. Тренери углавном воле искусније чуваре на голу, а Рајковић већ са две непуне сезоне иза себе делује сигурно и ауторитативно. Најзаслужнији што Црвена звезда има само 4 гола у мрежи колико и Барселона, а један више од Бајерна.

Саво ПАВИЋЕВИЋ – Највећи део каријере је провео на позицији десног бека, па је био свој на своме. А у Црвеној звезди је дебитовао на овој позицији и постигао гол. Сјајно реаговао на центаршут Босанчића. Иако је по његовој страни текла акција Рада из које су постигли, није само на њему кривица. Најбоље решење за позицију десног бека, током повреде Марка Петковића. И са десног бока командује Звездином одбраном. Надамо се да су приче о селидби Звездиног Фердинанда у Лирс код Бајка и Славише Стојановића само трач.

Богдан ПЛАНИЋ – Одрадио је добар посао, имајући у виду да му је ово тек трећи меч у сезони. Без великих грешака.

Дарко ЛАЗИЋ – Мишљење већине је да је Дарко Лазић много напредовао у претходном периоду и поред Сава Павићевића. И у овој утакмици је оставио добар утисак. Прилично миран на лопти, не паничи. Поправио је и пас игру.

Никола МИЈАИЛОВИЋ – У свом стилу. Више је у нападу него у одбрани, имао је један добар покушај. У среду је у завршници меча играо у срцу нападу, а често се може видети ван своје позиције. Боља партија у односу на неке претходне, али и даље панично и неспретно избацује лопте. Он барем има и интернационалног и играчког искуства да може да стане на лопту и мирно одигра. Стиче се утисак да жели на силу да изгура неке ситуације, приметно је превише нервозе код њега.

Александар КОВАЧЕВИЋ – Урадио је коректно оно што је имао. Није имао пуно лопту у ногама, одрађивао је „прљави део“ посла. О њему се више писало последњих дана о ситуацијама ван терена, него на терену.

Милош БОСАНЧИЋ –  Играч утакмице. Без дилеме покретач, мотор екипе на овој утакмици. Две одличне асистенције, феноменалан пас ка Лазовићу и центаршут после корнера који је реализовао Павићевић. Није се либио ни да шутира, кројио је игру. Опет, физичка спрема му представља проблем да дуже игра на високом нивоу. Када је стао Босанчић на Врачару, стала је и Звезда. Наставља са добрим партијама, потребно је да настави у истом ритму. Браво, Милоше.

Александар КАТАИ – Поновио је исте игре. Сада га је мало више било у игри, али је одмах брзо нестао. Тек када је изашао из игре, увидели смо да је био ту. Изненађење је што је био у првој постави.

Дарко ЛАЗОВИЋ – Маестрална реакција код водећег гола. Доказ квалитета. Пречку истог гола је уздрмао у среду, тресла се док он није затресао мрежу јуче. После гола, имао је још један покушај, али није пуно учествовао у игри. У другом полувремену је покушавао да пробије одбрану Рада. Добро је сарађивао са Босанчићем.

Нејц ПЕЧНИК – Црвена звезда је много агресивнија када је Печник на својој позицији. Да ли као полушпиц или по крилу, Нејц уноси много енергије и Звезда је много опаснија, конкретнија, агресивнија. Честим мењањем позиција и екипа и он губе доста. Грех је играча његових квалитета ставити на позицију десног бека. Да је прошао пас Босанчића, имао би прилику да се поново упише у стрелце, што би у великој мери допринело његовом самопоуздању. Прави војник и јако захвалан играч. Као и Босанчић, и он када прође припреме биће као и прошле сезоне.

Ђорђе РАКИЋ – Није постигао гол, али увек је у шанси. Једноставно, Ракић доста значи овом тиму. Против Доњег Срема је имао три прилике, на Врачару је био ту, „шуњао се“, чекао. Добио је доста дуела, водио борбу са Радовим штоперским тандемом. Ово је већ пети меч без гола Ракића, време је да у наредном мечу погоди.

Михаило РИСТИЋ (од 59.минута) – Најбољи појединац тима у протеклим мечевима. Право освежење. Воли лопту, воли и она њега. Направљено је неколико фаулова над њим. Очекујемо и надамо се да ће се вратити у стартну поставу.

Ненад ГАВРИЋ (од 78.минута) – Без великог учинка. Није имао пуно лопту, није имао неки велики учинак.

Горан ГОГИЋ (од 85.минута) – Неправедно запостављени Гогић, који је прошле сезоне био човек од задатка, забележио је пар минута на Врачару. Његовим уласком Лалатовић је затворио средину и исправио оно што је требало да уради на дербију. Црвеној звезди је потребан искусан играч попут Гогића.

Ненад ЛАЛАТОВИЋ – Добро је поставио меч. На време је и правио измене и погодио са играчима. Поново је пружио шансу Катаију. Променио је формацију, па још једном у току меча, што је било успешно. Направио је прави потез са Павићевићем на десном беку. Јовића је изоставио из протокола, Ристић је почео на клупи, одлучио се за опрезнији приступ. Надамо се да ће Ристић бити стартер у наредним мечевима. И њему велики проблем ствара шта жели клуб у овој сезони, као и то да неки играчи нису испунили његово поверење, на којима је он инсистирао. На другој страни је имао за српске прилике офанзивни Рад, што је Звезда успела да искористи. Међутим, проблем неефикасности је и његов проблем. Из претходних утакмица и са јучерашњег меча је јасно да покушава да раздрма екипу на све начине. И променом формација и критиком, која је уродила плодом, барем у првих пола сата. Уколико екипа оде прерано у зимски сан, ни пука срећа неће помоћи.

У наредном колу на „Маракану“ долази Чукарички. Од могућих минус 7, Звезда је на минус 2. Нека у најгорем случају тако и остане.