Featured Važne vesti Važno Najnovije Obaveštenja Fudbal

Zvezda sa pola gasa preslišala Mačvu

CRVENA ZVEZDA – MAČVA 3:1 (3:0)

U okviru 10. kola Superlige Srbije, Crvena zvezda je pod oreolom apsolutnog favorita ugostila šabačku Mačvu i zabeležila veoma laku, devetu pobedu u sezoni. Utakmica je odigrana u večernjim časovima, po idealnom vremenu, ali i pred veoma malim brojem gledalaca – svega 6.000. Stadion „Rajko Mitić“ danas je predstavio i svoje novo ozvučenje i razglas, koje je poslednji put menjano, nećete verovati – davne 1982. godine.

Vladan Milojević opredelio se za sličan sastav poput onog sa kojim je naš tim odneo pobedu na Voždovcu, s tim što je Gajić prešao na svoju primarnu, desnu stranu, dok je mesto levog beka povratio Milan Rodić (oporavio se od povrede). U centralnom delu ofanzivnih veznih igrača našao se Mirko Ivanić, dok su krila činili la Para i Ben. Motiv više da zabeleži novi trijumf naš tim je imao zbog činjenice i da je najveći rival, Partizan, savladao Radnički u Nišu, pa je tako bar na kratko na tabeli bio ispred nas.

Od samog starta lopta je bila u našim nogama, diktirali smo tempo, ali su nam se pokušaji uglavnom završavali nešto jačim dubinskim loptama koje nije stizao da materijalizuje Tomane. U uvodnim minutima previše je igrača Mačve bilo u svom šesnaestercu, pa je tako Zvezda počela i sa udarcima iz daljine.
Jedan takav uputio je Kanjas, lopta je našla put do Puletića u 8. minutu, koji isti prvobitno zaustavlja, ali je odbio loptu samo do Tomanea koji je bio pribran, lepo se snašao i taj odbitak sproveo u mrežu za 1:0. Na vreme su crveno-beli razbili bunker Šapčana.

Tomane u duelu sa defanzivcem Mačve

Nakon primljenog gola, trener gostiju, Aničić, pokazivao je svojim pulenima da krenu napred i težište igre prebace na našu polovinu. A to je, razume se, ostavljalo dosta više prostora ofanzivnom delu našeg tima da nešto više uradi u poslednjoj trećini terena.

Veliku grešku Borjana iz 15. minuta, kada je loše ispucao loptu, nisu iskoristili crveno-crni. Naime, nakon pasa Ivića, previše je oklevao Jeremić pa je njegov udarac iz dobre pozicije bio izblokiran. Posla za golmana Puletića, sa druge strane, bilo je u 17. minutu, kada je nezgodan centaršut uputio Rodić sa leve strane, pa je golman Mačve teškom mukom boksovao loptu. Što se tiče naše igre u ofanzivi, primetno je bilo često smenjivanje pozicija Ivanića, la Pare i Bena, što je unosilo određenu dozu konfuzije u defanzivi Mačve.

Šansu da udvostruči prednost Zvezda je imala u 22. minutu. Nakon izgubljene lopte gostiju u najopasnijoj mogućoj zoni (negde na 20 metara od svog gola), Tomane je pokazao naznake veoma agilnog centarfora, kada je povukao loptu, pobegao odbradni Mačve i veoma lepo, iz teške pozicije gađao suprotan ugao. Ipak, veoma dobro je intervenisao Puletić. Nakon odbijene lopte, ovaj put nije bilo Zvezdinih igrača da je sprovedu u mrežu.

Napadala je Zvezda, smenjivali su se pokušaji Vulića, Ivanića i la Pare, van 16 metara, ali bez rezultata.

Baš kao što je Tomane u prvih pola sata igre davao dobre naznake da se radi o kvalitetnom igraču, tako je svoju borbenost i trud materijalizovao briljantnom asistencijom i la Para u 32. minutu. Fenomenalnim obrtom oslobodio se dvojice čuvara, poslao odličnu loptu između redova Mačve ka Benu, koji rutinski obilazi golmana i sprovodi je u mrežu za 2:0. Na velika vrata se „vratio“ Ben u crveno-beli tabor, golovima na dva vezana meča. I pored konkretnog učinka, trojica pomenutih igrača apsolutno su večeras pravili razliku na našem najvećem stadionu.

Kanjas proslavlja pogodak sa saigračima

Ligaški prvenac u dresu Crvene zvezde zabeležio je i Hose Kanjas. Veoma dobru loptu dobio je Gajić na desnom krilu, ušao je u šesnaesterac, zalomio jednog defanzivca i oštro šutirao ka Puletiću. I ovaj put je nesigurni golman gostiju loptu odbio do našeg igrača, ovaj put Kanjasa, koji poslao loptu pod prečku za velikih 3:0. Igrao se 37. minut. Ekipa Mačve je u potpunosti bila razbijena u prvom poluvremenu, pre svega zahvaljujući vrhunskoj koncentraciji naših igrača u završnici. Nakon tog trećeg gola, Zvezda je počela da igra malo i „za dušu“ publike.

Fantastično je opuštena Zvezda kombinovala na polovini Mačve, pa je nakon jedne sjajne akcije iz 43. minuta Gajić uputio oštar centaršut po zemlji prema, la Pari, ispred kojeg za delić sekunde brže interveniše Jovanović, i time sprečava katastrofu, makar u prvom poluvremenu. Aplauze je udarcem sa distance ubrao i Rodić, minut kasnije.

Tražila je Zvezda igru nekih 20-ak minuta u prvom poluvremenu, ali nakon postignutog gola i izvedenih par veoma kvalitetnih akcija, te nešto ofanzivnijom postavkom gostiju, naš tim je uspeo da je uspostavi i veoma ubedljivo reši prvo poluvreme. Reklo bi se, veoma surovo su crveno-beli delovali u ovom delu meča, gotovo svaka greška gostiju strogo je kažnjena. Ono što je svakako radovalo publiku jeste činjenice, da se nismo povukli posle prvog (pa ni drugog) gola, nego smo konačno nastavili još ubojitije da delujemo na terenu.

Na startu drugog poluvremena, Jeremića je zamenio Stevanović u redovima Mačve.

Zvezda je u nastavku prvi, pa i drugi put zapretila u 52. minutu. Najpre je sjajnu loptu Ivanić poslao ka Rodiću na levu stranu, ovaj je ubacio po zemlji gde la Para nije uspeo da je zakači sa 6-7 metara. Lopta odlazi na desnu stranu, pa se vraća u sredinu gde Tomane pokušava petom. Potom dolazi do Bena levo koji je gotovo identično ubacuje poput Rodića, ali ovaj put Zvezdini napadači nisu bili dobro pozicionirani.

Odličnu priliku da se koliko toliko vrati u meč, Mačva je imala nakon kornera u 58. minutu. Ni Jeftić, ni Šušnjar nisu uspeli da savladaju Borjana, iz neposredne blizine. Nakon toga, gosti prete i u 60. minutu, kada je povratnu loptu Milosavljevića sa leve strane, promašio Ašćerić negde u visini penala. Nedovoljno oporavljenog Rodića, u istom minutu menja Pankov. Tada je Gajić otišao na levu stranu, dok je desnog beka zaigrao Degenek.

A naš tim novu priliku je dočekao iz prekida. U 64. minutu dosuđen je slobodan udarac na 18 metara od gola, malo desnije od sredine. Loptu je na travu namestio Ben, levom nogom gađao bliži ugao Puletićevog gola, ali je taj udarac okrznuo prečku i završio iza gola.. za uzdahe i aplauze sa tribina.

Iako su gosti želeli da dođu makar do počasnog pogotka, crveno beli su od nekog 63-64. minuta ponovo preuzeli inicijativu, nakon perioda nešto mirnije igre.

Svoju poslednju izmenu, ekipa Mačve izvršila je u 71. minutu, kada je na teren ušao Božić, umesto Ivića; dok je kao druga zamana kod nas, na teren izašao Krstović, umesto Tomanea. Isti minut se igrao, kada smo lako mogli i do četvrtog pogotka, i to ponovo nakon prekida. Korner sa desne strane idealno je izveo Ben, Mulunović se izvio, snažno šutirao glavom, ali nije mu se posrećilo da pogodi. Lopta je otišla malo preko prečke.
Pre svega posedom lopte, Zvezda je rutinski održavala prednost stečenu u prvom poluvremenu, pa je tako Mačva veoma retko dolazila u priliku da je ugrozi. Očekivano, teško je Zvezda mogla da sačuva konkretnost i realizaciju iz prvih 45 minuta, pa je tako delovalo da čitavo drugo poluvreme igra na nekih 50% svojih mogućnosti.

Poslednju izmenu u redovima našeg tima videli smo u 81. minutu, kada je odličnog Kanjasa zamenio Njegoš Petrović.

Ipak, kada se to možda i najmanje očekivalo, uporni Šapčani stižu i do pogotka. U 83. minutu, nakon jednog relativno loše izvedenog prekida došlo je do prave konfuzije u našoj odbrani, pa je mlađi brat Srđana Mijailovića, Marko, lako uspeo da sa dva metra pogodi naš gol za 3:1, na asistenciju Jeftića. Često nam se u poslednje vreme dešava da budemo kažnjeni za padove u igri, ali danas se to svakako nije odrazilo na konačni ishod.

Do kraja susreta nije bilo više uzbuđenja. Mačva je još koji minut pokušavala na brze načine da nađe put to našeg kaznenog prostora, ali bezuspešno. Jedno odlično poluvreme, i još jedan period „odrađivanja“ posla videli smo danas na stadionu „Rajko Mitić“. Iduće nedelje će protiv Olimpijakosa u Ligi šampiona već morati da se održi jak tempo i kvalitet tokom čitavog susreta, a ne samo u jednom poluvremenu. Meč protiv poslednje ekipe na tabeli domaćeg šampionata dobro je Milojeviću poslužio da isproba još neke taktičke varijante pred jednu od najvažnijih utakmica ove jeseni.

Beograd – Stadion Rajko Mitić. Sudija: Dragan Čolović. Pomoćnici: Nemanja Petrović, Marko Đuričić. Žuti kartoni: Šušnjar, Mijailović, Milosavljević (Mačva) Crveni kartoni: – Strelci: 1:0 Tomane (8. minut), 2:0 Ben (32. minut), 3:0 Kanjas (37. minut), 3:1 Mijailović (83. minut)

CRVENA ZVEZDA: Borjan, Gajić, Degenek, Milunović, Rodić (od 61. Pankov), Vulić, Kanjas (od 81. Petrović), Ivanić, la Para, Ben, Tomane (od 71. Krstović). Trener: Vladan Milojević.

Mačva: Puletić – Pejović, Tošić, Ivić (od 71. Božić), Jovanović, Jeftić, Marić (od 56. Šušnjar), Ašćerić, Mijailović, Jeremić (od 46. Stevanović), Milosavljević. Trener: Dragan Aničić.