Moja Crvena Zvezda
Други пишуФудбал

Ruska „Tribina“ u razgovoru sa Lukićem

Prenosimo vam u celosti intervju koji je predsednik FK Crvena zvezda Vladan Lukić dao nedeljniku ruske „Tribine

„Ove godine u životu najtrofejnijeg srpskog kluba desila su se dva značajna događaja. Prvo, Crvena zvezda je velikim slavljem obeležila 20. godišnjicu od jubilarne pobede u Kupu evropskih šampiona (1992. godine turnir je promenio ime u Liga šampiona UEFA). Crvena zvezda je jedini srpski fudbalski klub koji je u celoj istoriji postojanja ovog najprestižnijeg evropskog turnira postao njegov pobednik. Drugo, šef vlade Rusije Vladimir Putin je tokom radne posete Beogradu posetio stadion „Marakana“, gde je održan prijateljski meč između mladih timova Crvene zvezde i Zenita. Nešto kasnije se u muzeju srpskog fudbalskog kluba, koji, može se reći, po svojoj unutrašnjoj dekoraciji, broju trofeja i unikatnih fotografija nema sebi ravnog u zemlji, pojavila  specijalna postavka posvećena ruskom premijeru. Istovremeno, u VIP loži stadiona postavljena je spomen-ploča sa natpisom: „Na ovom mestu je 23. marta 2011. godne sedeo premijer Rusije V. Putin za vreme prijateljske utakmice između  timova Crvene zvezde i Zenita“.

Dopisnik „Tribine“ sreo se sa poznatim srpskim fudbalerom, predsednikom fudbalskog kluba Crvena zvezda Vladanom Lukićem.

x Vladane, ove godine Crvena zvezda je obeležila 20 godina od pobede u italijanskom gradu Bariju. Šta je za vas lično, kao učesnka tih događaja, za tim i celu zemlju značila pobeda u Kupu evropskih šampiona 1990/91?

„Za klub je ta pobeda imala ogroman značaj. Mi smo se zauvek upisali u istoriju i stali rame uz rame sa takvim veličinama svetskog fudbala kao što su Real (Madrid), Milan, Barselona. Za mene lično i moje prijatelje iz tima, ta pobeda je nosila ne samo sportski, nego i duboko duhovni značaj. To pokolenje fudbalera Crvene zvezde zaista je zaslužilo tu pobedu. Ta 1991. godina je bila, sigurno, najteža u novijoj istoriji naše države, teška za ceo srpski narod. To je bila godina početka bolnog raspada Jugoslavije i dugotrajnih žestokih oružanih sukoba. Ja se ponosim što pripadam pokolenju sportista, koje je, bez obzira na kriznu situaciju u državi, uspelo da pokloni svom narodu taj svetao i snažan sportski događaj.“

x Za proteklih 20 godina klub je imao uspone i padove. Kakvi su se interesantni događaji desili u životu Crvene zvezde za to vreme?

„Prvih deset godina nakon Barija, iskreno govoreći, situacija u klubu se samo pogoršavala. Borbena dejstva na teritoriji Jugoslavije, koja se nisu prekidala sve do 1999. godine, ozbiljno su smanjila interes velikog dela stanovništva za fudbal. U tim trenucima, Crvena zvezda, koja je uvek bila istinski narodni omladinski klub, prvi put za 50 godina svog postojanja počela je ozbiljno da zaostaje za svojim glavnim rivalom Partizanom, kojeg je čak  u najtežim vremenima podržavala država. Tada je, u toku dugotrajne finansijske krize, kada su na čelu kluba ostala faktički samo dva čoveka, glavni udarac došao na našu Omladinsku školu, koja je do tada imala najmoćniji potencijal u regionu. Poslednju deceniju smo morali da plaćamo za greške 90-ih. Uspeli smo tek relativno nedavno da vratimo prijašnje pokazatelje, između ostalog, i zahvaljujući sposobnoj i produktivnoj sponzorskoj politici. Sada je mladi tim Crvene zvezde lider u Srbiji. „

x U julu 2010. godine generalni sponzor Crvene zvezde je postala kompanija „Gasprom“. Jeste li zadovoljni sponzorima?

„Poznato je da jedna od najvećih ruskih energetskih kompanija „Gasprom“ aktivno deluje u sferi sporta kod sebe u domovini i u Evropi. Učvrstivši se na energetskom tržištu Srbije, „Gasprom“ se aktivno uključio i u sportski život naše zemlje. Meni se čini da je apsolutno prirodno što je rukovodstvo takve renomirane kompanije odlučilo da podrži, možda, najpopularniji vid sporta u Srbiji, tako što je postala generalni sponzor FK Crvena zvezda, zadobivši poverenje impresivne armije navijača, a to je, ni manje ni više, veliki deo stanovništva u zemlji. Crvena zvezda je, sa svoje strane, u liku „Gasproma“ dobila pouzdanog prijatelja, stabilnog i renomiranog partnera. Nadam se na dugi vremenski period.“

x Koje biste irgače „Crvene zvezde mogli nazvati najjačim zvezdama u celoj istoriji  kluba?

„Veoma je teško izdvojiti neke konkretne igrače u novijoj istoriji. Mnogi talentovani srpski fudbaleri, koji su bili stipendisti FK Crvena zvezda ili su u određenom periodu branili njene boje, na žalost, nisu se dugo zadržavali u njenom timu i odlazili su u inostranstvo. Među njima su Nemanja Vidić (kapetan Mančester junajteda), Dejan Stanković (vezista italijanskog Intera). U ranijim periodima istorije Crvene zvezde značajne uspehe u njenom timu su postizali Dragoslav Šekularac (mnogi su ga zvali evropski Pele), Dragan Džajić (jedan od najboljih jugoslovenskh fudbalera u istoriji), Rajko Mitić (legenda kluba Crvena zvezda, višestruki šampion i nosilac Kupa Jugoslavije). Skromne mogućnosti našeg kluba 90-h godina prošlog veka jednostavno nisu mogle da zadovolje sve zahteve mladih i ambicioznih igrača. Uzgred, i ja sam, takođe, na vrhuncu svoje karijere 1993. godine otišao u španski Atletiko. Takvo je, nažalost, bilo teško vreme.“

x U Rusiji postoji veliki problem fanova. Kako se u Srbiji obrazuju navijači?

„Mi smatramo da su najefikasnije preventivne mere. I sam sam u prošlosti bio aktivni navijač, pa su mi veoma bliski njihovi osećaji i strast. Mi se redovno sastajemo na stadionu sa najaktivnijim fanovima i vođama našeg najvećeg navijačkog udruženja „Delijama“. Razmatramo goruće probleme, predstojeću igru. Kada se takvi kontakti dešavaju često, u odnosu između rukovodstva kluba i fanova počinje da prevladava uzajamno poštovanje, razumevanje i poverenje. Što se tiče poslednjeg, u skladu sa statutom FK Crvena zvezda navijači imaju pravo da postanu članovi i biraju predstavnike u Skupštinu kluba. Trenutno imamo 21.000 članova. Oni imaju pravo da biraju novog predsednika kluba. Analogan sistem postoji i u madridskom Realu, Barseloni i Benfiki.“

x U poslednje vreme stranice svetskih medija sve češće krase skandali povezani sa nameštenim utakmicama. Postoji li u vašem klubu poseban mehanizam borbe protiv toga?

„Crvena zvezda je uvek bila najaktivniji pristalica uvođenja oštrih mera države u borbi protiv korupcije i kriminala u fudbalu i uvek podržava bilo koju akciju vlasti u vezi sa tim. Našu privrženost borbi protiv korupcije i kriminala u fudbalu istakli smo i tokom nedavne posete predsednika Srbije Borisa Tadića našem klubu. Jedna od naših inicijativa je reorganizacija Fudbalskog saveza Srbije (FSS), prema čijem rukovodstvu imamo dosta pitanja. Na čelu FSS treba da budu apsolutno nezavisni ljudi, koji donose adekvatne odluke. Ako treba, neka se pozovu i strani državljani. Isto to se tiče i i potrebe uvođenja odgovarajućeg odeljenja pri pravosudnim organima, koje će se baviti isključivo nadzorom i neće zavisiti od raznih političkih struktura.“

x Koje utakmice Crvene zvezde sa  sovjetskim, a potom i ruskim timovima posebno pamtite?

„Svakako, bilo je nekoliko značajnih susreta irgača  Crvene zvezde sa sovjetskim fudbalerima. Jedan od njih se desio 3. marta 1965. godine, kada je u Beogradu održan prijateljski meč sovjetske fudbalske reprezentacije sa Crvenom zvezdom. Ta okolnost svedoči o tome, sa kavim poštovanjem su se u SSSR-u odnosili prema našem klubu i njegovim igračkim potencijalima. Fotografije i nekoliko ulaznica sa tog legendarnog meča, koji je završen nerešeno 2:2, zauzeli su počasno mesto u našem muzeju. Jedna od  fotografija je, uzgred rečeno, nedavno uručena ambasadoru Rusije u Srbiji Aleksandru Konuzinu i čuva se u njegovom kabinetu. Iz novije istorije posebno pamtim prijateljsku utakmicu mladih timova Zenita i Crvene zvezde, održanu 23. marta ove godine na našem stadionu „Marakana“, gde je prisustvovalo više od 27.000 gledalaca. Tada je na utakmici bio šef ruske vlade Vladimir Putin. Navijači našeg kluba su se spremali za dolazak visokog gosta i priredili su mu topao doček. Tada nam s svima činilo da je prisustvo Putina na tribinama bilo za gledaoce mnogo značajnije, nego sama utakmica.“

x Kako procenjujete šanse reprezentacije Rusije da dospe u finale šampionata Evro 2012?

„Po meni, ruska reprezentacija ima sve šanse da zauzme prvo mesto u grupi. Fudbal u Rusiji, kao i u Srbiji, poslednjih godina doživljava očigledan uspon. Reprezentacija Rusije ima visok potencijal, ona ima mnogo talentovanih igrača, koji streme ka pobedama. Treba biti strpljiv i uspeh će doći.“

Autor:  Aleksandar Beljčenko (dopisnik „Tribine“) Beograd „

Повезане вести

4 comments

Leave a Comment