Кошарка

Пораз кошаркашица против Цеља у неизвесној завршници

Кошаркашице Црвене звезде поражене су на гостовању против првопласиране екипе Цеља са 75:77 у деветом колу Међународне женске регионалне кошаркашке лиге. Црвено-беле су водиле малом разликом током већег дела меча, али су у финишу само за тренутак успориле, што је квалитетна домаћа екипа знала да казни.IMG_7328

После прилично изједначене игре у првих пет минута, екипа Цеља се са две тројке Тевелин Џејмс, у кратком временском року, одлепила на плус седам (15:8). Црвено-беле су брзо узвратиле и са пет поена у низу Александре Црвендакић поравнале резултат на 15:15. Домаћи тим се у самом финишу прве четвртине нешто боље снашао и на мали одмор отишао са предношћу од 21:19.

Цеље је одржавало предност од два до четири поена све до 16. минута добром игром центарске линије Марица Гајић – Ева Лисец. Црвено-беле су за само три минута направиле серију од 9:0 и повеле са 39:33. Иванка Матић је у поменутом налету Звезде постигла пет поена (једна тројка), а Тина Јовановић је убацила четири поена. Неумољива Тевелин Џејмс је својом четвртом тројком смањила на 36:39, а Звезда је новим поенима Иванке Матић и тројком Мирјане Бероње вратила плус шест (44:38). Ипак, Хелена Боада је смањила предност кошаркашица из Београда на 40:44, за крај првог полувремена. Иванка Матић је у прве две деонице на паркету провела 14 минута и за то време постигла 18 поена уз шест скокова и остварила индекс 27 ! Искусни центар је била најзаслужнија за вођство црвено-белог тима на полувремену. У екипи Цеља 16 поена је забележила Тевелин Џејмс (шут за три поена 6-4). Занимљиво да је на полувремену тимски индекс корисности био 55:37 у корист Црвене звезде.

Почетком другог полувремена домаће су преко расположене Марице Гајић брзо преокренуле на 46:44. Звезда је узвратила тројком Иванке Матић и поенима Александре Црвендакић за предност од 52:48. Тина Јовановић и Александра Црвендакић одржале су Звездину предност од 58:55 на крају треће деонице.

Врло неизвесна и уједначена борба водила се у последњој четвртини. Александра Станаћев и Тина Јовановић су одржавале малу предност црвено-белих, а изненађење у редовима Цеља, Хелена Боада је на око три минута пре краја изједначила на 70:70. Иста играчица је донела домаћем тиму предност од 76:73 поготком у финишу меча. Црвендакић је погодила оба слободна бацања и смањила на 75:76. Звезда је имала шансу да поведе, али је Станаћев промашила шут за два поена, да би Тевелин Џејмс реализовала једно слободно бацање и поставила коначних 77:75 за Цеље.

Најефикаснија у редовима Црвене звезде била је Иванка Матић са 21 поеном и 10 скокова, док су Александра Црвендакић и Тина Јовановић постигле по 18 поена. Код Цеља су се истакле Тевелин Џејмс са 24 поена, и Марица Гајић са 16 поена и девет скокова.

Цеље – Црвена звезда 77:75 (21:19, 19:25, 15:14, 22:17)

Цеље, дворана гимназије. Гледалаца: 100. Судије: Томић, Ерцеговић и Мухвић.

Цеље: Абрамовић 2, Хамруни 5, Гајић 16 (9 ск, 4 ас), Лисец 10 (12 ск, 4 ил, 2 ул), Остерман 2 (2ск), Боада 14 (4 ск, 4 ас), Џејмс 24 (4 ас, 3 ил, тројке 10-5), Тајсон Томас 4 (2 ил). Нису играле: Мишељић, Оцвирк, Крачан и Белак.

Црвена звезда: Бероња 8 (3 ас, 3 ил), Станковић, Станаћев 8 (12 ас, 3 ск, 3 ил), Црвендакић 18 (6 ск, 2 ил), Ђоковић 2 (3 ск, 2 ас), Т. Јовановић 18 (9 ск, 2 ул), Папић, Матић 21 (10 ск, 2 ил), М. Јовановић. Нису играле: Војиновић, С. Богићевић и Катанић.

Штета је што Звезда овај меч против фаворизованог ривала није решила у своју корист, а индекс корисности показује да су црвено-беле биле бољи ривал (85:77). Ситуација у групи б је веома компликована. Звезда је након овог пораза четврта на табели са четири победе и пет пораза (прве четири из обе групе иду у плеј-оф). Звезди ће у последњем колу бити неопходна победа против Челика у Београду за пласман у доигравање. Екипа Цеља је са скором 7-2 обезбедила прво место у групи б и играће у четвртфиналу плеј-офа против четвртопласираног тима из групе а. Будућност и Радивој Кораћ деле друго место са по пет победа и четири пораза, а испод Звезде су Челик и Плеј Оф који имају скор 3-6.