Crveno-beli su 8. aprila 1998. godine pružili jednu od najubedljivijih igara u okršajima sa večitim rivalom. Dejan Stanković je postigao dva, a Perica Ogenjenović i Jovan Gojković po jedan gol u 110. večitom derbiju za velikih 4:0. Partizan je imao i sreće, jer je mogao da doživi najubedljiviji poraz u istoriji, da par golova Zvezde nije poništeno, a tu je bila i jedna pogođena stativa i nekoliko neiskorišćenih prilika.

Ekipa koju je te sezone sa klupe predvodio Miša Kosanović bila je vrlo mlada i igrala najlepši fudbal u zemlji začinjen velikim brojem golova. Samo u prvih devet minuta gosti su bili ravnopravan rival i imali dve šanse koje u samo nekoliko sekundi nisu uspeli da realizuju Viktor Trenevski i Dragan Isailović, jer je čuvar mreže crveno-belih, Dragoslav Jevrić, bio na visini zadatka, mada je Isailović slabo zahvatio loptu glavom kod drugog pokušaja. Od tog trenutka na terenu je postojao samo jedan tim – Crvena zvezda. Već u 10. minutu najtrofejniji srpski klub je poveo sjajnim pogotkom Dejana Stankovića posle slobodnog udarca u kome su važnu ulogu odigrali Dalibor Škorić i Perica Ognjenović, koji su namestili loptu najmlađem kapitenu u klupskoj istoriji.

Fudbaleri u crveno-belim dresovima su prosto leteli terenom, potpuno nadtrčali rivala uz brojne majstorije, efektne driblinge, brze i organizovane akcije. Takvim ritmom potpuno su izmorili crno-bele, koji su delovali kao neka ekipa iz donjeg dela tabele. Onda je na scenu stupio fudbalski čarobnjak Perica Ognjenović, koji je u 19. minutu napravio fenomenalan prodor po levoj strani ostavivši iza sebe nemoćnog Dražena Bolića koji je uporno pokušavao da ga stigne. Perica je brzim i veštim driblinzima potpuno bacio na kolena kompletnu odbranu rivala, kojoj nije pomoglo ni povlačenje za dres mladog asa od strane Taševskog, pa je jedan od najvećih driblera ekipe iz Ljutice Bogdana matirao reprezentativnog golmana Ivicu Kralja za 2:0.

zzimage (1)

Uraganskim napadima i ubitačnim ritmom crveno-beli su lomili večitog rivala iz časa u čas, a prilikom jedne akcije u kojoj su Stanković i Ognjenović ostavili iza sebe sve igrače, sudija Radulović je poništio gol, koji je Bolić sproveo u sopstvenu mrežu zbog navodnog ofsajda. Do poluvremena se zatresla i stativa gola gostiju, a u nastavku je usledio potpuni potop komšija.

Dejan Stanković je početkom drugog dela igre imao veliku priliku kada se našao oči u oči sa Kraljem, ali je loše šutirao i lopta je završila u gol autu. Već u 53. minutu pao je i treći gol. Miodrag Pantelić je driblinzima izludeo odbranu gostiju, posebno debitanta u derbijima Branka Savića i kao na tacni centrirao ka Dejanu Stankoviću, kome nije bilo teško da ubaci loptu u mrežu za 3:0. Usledila je neobično originalna proslava gola crveno-belih, koji su formirali lokomotivu, a njihov brzi voz je nezadrživo jurio ka jednoj od najubedljivijih pobeda u večitim derbijima.

zz dejan-stankovic3

Jedno vreme su crno-beli uspeli da se konsoliduju, ali u svojim redovima nisu imali pojedinca koji je bio kadar da učini nešto više. Tačku na “i“ stavio je fudbalski virtuoz Jovan “Cune“ Gojković, koji je u 76. minutu u nezadrživom prodoru nanizao buket protivničkih igrača, koje je izbacivao iz igre veštim driblinzima i na kraju zakucao loptu pod prečku za konačnih 4:0. Navijači oba kluba nezadovoljni radom rukovodstva svojih klubova skandirali su “Uprava napolje!“ uz dodatak da su Delije tražile da Dragan Džajić i Vladimir Cvetković ostanu u Zvezdi, povicima “Džajo, ostani!“, “Cvele, ostani!“ i “Ti, ne mrdaj iz Zvezde!“, jer je legendarni fudbaler i tehnički direktor ranije najavio povlačenje. Najbolji na terenu bili su Dejan Stanković, Perica Ognjenović i Miodrag Pantelić, a odmah uz njih i Jovan Gojković, Bratislav Živković, Dejan Ilić i Dragoslav Jevrić. Bila je to treća uzastopna pobeda Crvene zvezde u večitim derbijima te sezone. Gol razlika je u tih 270 minuta igre bila čak 8:1 u korist Kosanovićevog sastava. Tim sa beogradske Marakane nakon 26. kola ostavio je Partizan devet bodova iza, dok je vodeći Obilić imao bod više.

110. večiti derbi, 26. kolo prvenstva Jugoslavije 1997/98.

Crvena zvezda – Partizan 4:0 (2:0)

Beograd, 8. april 1998. Stadion Crvene zvezde. Gledalaca: 20.000. Sudija: Slavko Radulović (Podgorica). Žuti kartoni: Škorić, Živković, Pecelj, Krsteski i Bošković (Crvena zvezda), Isailović, Ilić, Obradović i Pažin (Partizan). Strelci: Stanković u 10. i 53, Ognjenović u 19. i Gojković u 76. minutu.

Crvena zvezda: Jevrić, Živković, Bjegović, D. Ilić, Pecelj, Bunjevčević, Škorić (od 89. G. Bošković), Pantelić, Gojković (od 88. Krsteski), Stanković, Ognjenović (od 66. S. Marković). Trener: Kosanović.

Partizan: Kralj, Bolić, Savić, Svetličić (od 46. Tešović), Krstajić (od 66. Pažin), Taševski, Trobok, S. Ilić, Trenevski, Stojisavljević, Isailović (od 46. Obradović). Trener: Tumbaković.

Trener Crvene zvezde, Miša Kosanović bio je izuzetno zadovoljan igrom svoje ekipe, a kako i ne bi kada su crveno-beli leteli po terenu i deklasirali rivala u svakom smislu:

– Potvrdilo se ono što sam već rekao – da je naš tim pet godina ispred svih ostalih u Jugoslaviji.

Dvostruki strelac i kapiten, Dejan Stanković, osvrnuo se na sumnje koje su neki imali u pogledu kvaliteta njegovog tima:

– Bilo je mnogo priča o tome da li smo tim za velika dela. Sada smo pokazali da jesmo, najbolji smo u Jugoslaviji. Moram da se zahvalim saigračima, trenerima, navijačima i svima ostalima koji su verovali u nas – istakao je tada još uvek 19- godišnji vezista našeg najtrofejnijeg kluba.

Crveno-bela čigra, Perica Ognjenović, pružio je još jednu odličnu partiju i gol za pamćenje:

– Pre utakmice sam rekao da ćemo igrati za čast Crvene zvezde. Zašto ćemo možda ostati bez i jednog trofeja to treba da kažu drugi ljudi koji izgleda ne žele da budemo šampioni. Ti isti ljudi ne žele da zadrže dobre i mlade igrače u zemlji. Nadam se da će prave vrednosti isplivati na površinu – pogodila je Zvezdina jedanaestica u srž pošasti koja je tih godina pogodila domaći fudbal.

U sličnom stilu govorio je i defanzivac Nikoslav Bjegović:

– Bog će pustiti suzu ako ne budemo šampioni. Žao mi je što nije bilo više ljudi na stadionu, da se i sami uvere kolika je vrednost ovog tima.

Jovan Gojković, strelac četvrtog pogotka izneo je svoje impresije o 110. večitom derbiju:

– Partizan je na samom početku susreta stvorio jednu šansu i to je bilo sve. Mi smo stvorili osam-devet stopostotnih, iskoristili smo polovinu. Ostajemo u trci sa Obilićem, još nije gotovo.

Odlična sezona Miodraga Pantelića krunisana je sjajnom partijom u derbiju:

– Bili smo maksimalno motivisani pre ovog susreta. Želeli smo da pokažemo koliko vredimo. Čekaćemo svoju šansu do kraja sezone.

Brzonogi Bratislav Živković poentirao je u svom stilu i izrekao potpunu istinu o ovoj sezoni:

– Nadigrali smo Partizan u svim elementima igre, na terenu smo pokazali da smo najbolji u Jugoslaviji. Čak i ako na kraju ne budemo prvi na tabeli, u sebi ćemo znati da prvo mesto pripada nama.

Upravo tako je i bilo. Crvena zvezda je te sezone bila najbolja, ali joj je kao i mnogo puta oteta titula. To je urađeno na najperfidniji način od strane Obilića, čiji je mafijaški bos, poznat pod turskim nadimkom “Arkan“ režirao rezultate, tako da je klub koji je do juče bio u beton ligi, meteorskom brzinom stigao do elitnog ranga i odmah oteo titulu sa timom čija su imena posle par sezona brzo zaboravljena i većina iščezla sa fudbalske mape, dok je jedan Dejan Stanković prešao u Lacio, Perica Ognjenović kasnije u Real Madrid, Bratislav Živković u Sampdoriju, Zoran Njeguš u Atletiko Madrid, Saša Marković u Štutgart, Goran Bunjevčević nekoliko godina nakon toga u engleski Totenhem…

Rapsodiju u crveno-belom uz glas žive legende Milojka Pantića pogledajte na snimku ispod: