Featured Važne vesti Važno Evropska takmičenja Moja Crvena zvezda Najnovije Obaveštenja Fudbal

Totenhem je surov dželat

CRVENA ZVEZDA – TOTENHEM 0:4 (0:1)

U četvrtom kolu grupne faze Lige šampiona, Crvena zvezda je po drugi put poražena od engleskog predstavnika, ekipe Totenhema. Gledali smo meč koji pokazuje da se greške na ovom nivou takmičenja veoma skupo plaćaju, pa je tim iz Engleske lako odneo tri boda sa „Rajka Mitića“. Mora se istaći da naša „kuća“ ni ovog puta nije bila prepuna, ponajviše zbog astronomskih cena ulaznica (zvanično 42.381 navijač).

Na iznenađenje većine navijača i medija, Vladan Milojević je na ovom meču priliku na najodgovornijem delu sredine terena pružio mladom Njegošu Petroviću (prvi put starter u Ligi šampiona) i već iskusnom Dušanu Jovančiću. Očigledno se Milojević nadao da je ova utakmica bila pravi trenutak da Dušan ponovi neke od svojih briljantnih igara iz prethodne godine, ali se ispostavilo da nije bio baš taj slučaj.

Sa druge strane, Maurisio Poketino je, posle raznih nagađanja, ipak odlučio da na teren stadiona „Rajko Mitić“ izvede skoro najjače sa čime trenutno raspolaže (Eriksen i Ajdervajreld na klupi), pa su mesto u startnoj postavi pronašla i dva najbolja igrača „pevaca“ – Kejn i Son. Najbolji engleski centarfor je proteklih dana kuburio s virusom, dok se Son borio sa blagom psihološkom krizom nakon loma noge igrača Evertona, Gomeša. Štoperski trio ispred Gazanige činili su Rouz, Sančez i Fojt, pa je tako bilo očigledno da Totenhem nastupa u formaciji 3-5-2.

Severna strana našeg stadiona još jednom je poslala sjajnu sliku koreografije u svet (crveno-belo „Zvezda le“), propraćenu dobrom starom navijačkom pesmom – „Pune tribine“.

Nakon dvominutne Zvezdine ofanzive osokoljene pesmom sa tribina, Totenhem je preuzeo konce igre u svoje ruke, kao što se i očekivalo. Uglavnom smo gledali brze, atraktivne, ali uglavnom bezopasne napade gostiju u narednih 10 minuta, a prvi put je ozbiljnije pripretio Kejn, kada je iz jedne teške pozicije iskosa pogodio spoljni deo mreže. S obzirom da je lopta bila maltene neprestano u posedu „pevaca“, naša defanziva morala je da odigra besprekornu utakmicu.

Defanzivan blok crveno-belih dobro je funkcionisao u prva 22 minuta igre, dozvolivši gostima svega jedan udarac van gola. A baš u tom minutu, jedno od najboljih svetskih levih krila, Son sa 13-14 metara gađao je suprotan ugao Borjanovog gola, ali je upisao samo drugi pokušaj svog tima van gola (nije falilo mnogo da pogodi okvir). U sledećem minutu, spletom nešto srećnijih okolnosti, naš tim dolazi do stopostotne prilike. Nakon par odbitaka posle dodavanja i jednog šuta, lopta se na kraju vraća do Pavkova koji zicer po sredini gola, sa deset metara nije materijalizovao. Pogodio je nogu već palog Gazanige.

A u 34. minutu u našem šesnaestercu odigrao se pravi triler, na žalost sa lošim završetkom. Loptu je na našoj polovini izgubio Jovančić, Lo Selso je pokrenuo ubitačnu kontru 5 na 3, a ispostavilo se istu i završio pogotkom za 0:1. Teško je detaljno opisati šta se između izdešavalo, ali pokušaćemo: lopta je došla do Kejna na desnoj strani, Borjan je fantastično predvideo kretanje lopte pa je koliko je mogao zatvorio ugao. Ipak najbolji centarfor Engleske, znalački je vrhom kopačke ćušnuo loptu, koja se od stative odbila do Sona koji iz okreta pogađa požrtvovanog Borjana. Odbitak je ponovo pronašao Kejna, koji iskosa loše šutira, doslovno pogađa Sona od kojeg se lopta odbija do prečke. I četvrti put je na pravom mestu bio igrač gostujuće ekipe, Lo Selso, koji kroz šumu igrača loptu smešta u gornji desni ugao.

Utakmica je nastavljena u identičnom ritmu, Totenhem je napadao, s tim što je ovaj put i nešto više pokušavao udarcima – svi su išli daleko van okvira gola.

U 44. minutu naš tim je imao i drugu veliku priliku. I ovaj put su pogađani i stativa i prečka, ali za nas srećnog kraja nije bilo. La Para je fantastično utrčao u šesnaesterac sa loptom, po desnoj strani, šutirao iz izgledne pozicije, ali je loptu uz pomoć stative još jednom sprečio da uđe u gol Gazaniga. Ipak, lopta se nezodno pored Garsije odbija do Sančeza koji nespretno reaguje i pogađa prečku sopstvenog gola.

Po prikazanom, ovo je bilo poluvreme kakvo smo očekivali. Totenhem je kontrolisao igru, pleo mrežu oko Borjanovog gola, ali stvorio tek jednu priliku iz kategorije stopostotnih. Sa druge strane, naš tim se branio veoma uspešno, sve dok nismo napravili grešku kakvu prečesto pravimo protiv ozbiljnijih timova – izgubljena lopta na sredini terena, koja je i ovaj put rezultirala primljenom pogotku. Što Pavkov nije pretvorio u gol u 23. minutu, jeste Lo Selso deset minuta kasnije i tako surovo kaznio, kako taj promašaj, tako i pad koncentracije Duleta Jovančića. Koji minut pred odlazak na odmor, imali smo još jednu kolosalnu priliku, ali sreća nije bila na našoj strani, kao što je bila u sličnom spletu okolnosti pred našim golom nešto ranije.

Drugo poluvreme počinje izmenom na desnom beku, Gobeljić-Žander, a već u 49. minutu naš tim stvara i treću odličnu priliku, doduše udarca ovog puta nije bilo. Garsija je oduzeo loptu defanzivcima gostiju u opasnoj zoni, krenuo ka golu, uposlio Pavkova desno, ovaj pravi varku i umesto da je šutirao pokušao je da uposli Marina, ili da vrati loptu Garsiji. Samo je on znao u tom momentu kome je hteo da doda, ali lopta odlazi između dvojice pomenutih igrača.

Igrao se 57. minut kada je Pavkov izgubio jedan duel daleko na polovini koja pripada Totenhemu. Koliko je tim iz Londona ubitačan u kontra napadima, još jednom su pokazali i dokazali. Od noge do noge, na kraju od Dele Alija do Sona, brzo i efikasno. Fudbaler iz Koreje je sa 6-7 metara iskosa zakucao loptu u Borjanovu mrežu za 0:2.

Borila se Zvezda, ali je drugi pogodak izgleda potpuno dokusurio. Pala je koncentracija i našim defanzivcima, pa su tako, kao na treningu gosti došli i do trećeg gola. Iz tri poteza: najpre je Dajer uposlio hitronogog Ndombelea po levoj strani, koji iz prve na drugoj stativi pronalazi neverovatnog Sona. Matu u tri poteza, naši igrači samo su kibicovali, a VAR je potvrdio da ofsajda nije bilo. 0:3 u 61. minutu. Po tri dobre prilike na obe strane – gosti sva tri puta pogađaju, dok naši oklevaju, promašuju, pa na kraju nemaju ni sreće. I to je razlika između dva tima na današnjem meču gledajući taj segment igre.

Nakon trećeg gola, Milojević menja indisponiranog Jovančića Kanjasom, dok na drugoj strani Eriksen menja Alija. A da pokuša nemoguće i stigne veliki deficit, Milojević pokušava uvođenjem Boaćija umesto Garsije.

Nakon zatišja i opadanja tempa u igri, Totenhem stvara i prvu dobru priliku koju nije pretvorio u gol večeras. Sa desne strane je sjajno loptu ubacio Eriksen, Kejn je uhvatio poluvolej sa visine penala, ali ne baš onako kako je želeo. Lopta je otišla pored desne stative.

Uprkos veoma lošem rezultatu, Delije su još jednom razvile koreografiju sa starta meča i time pokušale da podignu moral svojih miljenika. Takvo navijanje naišlo je na odobravanje čitavog stadiona. Potez i navijanje vredno svakog respekta.

U 78. minutu, nakon jednog nespretnog doskoka u šesnaestercu gostiju, povredio se Milan Pavkov, pa je bolničkim kolima iznesen sa stadiona. Nadamo se da se naš centarfor nije ozbiljnije povredio i da će se brzo vratiti u tim. Da stvar bude još gora po ovu utakmicu, Milojević je izvršio sve tri izmene.

Sedam minuta kasnije, u 85.-om, Eriksen stavlja tačku na ovaj meč i pečatira ubedljiv poraz našeg tima. Rouz je uputio loptu po zemlji, Eriksen hitro šutirao, delovalo je da će biti izblokiran, ali lopta se odbila u mrežu. Do kraja susreta, treba istaći i da je Boaći iznesen sa terena nakon povrede, pa je Zvezda meč završila sa 9 igrača. 0:4.

Na kraju – tri boda odnosi Totenhem u London, zahvaljujući četiri postignuta pogotka. Da li je rezultat realan ili ne, sada nije ni bitno. Zvezda je bila konkuretna dok je snaga i koncetracija naših igrača to dozvoljavala. Nakon drugog primljenog gola, igra našeg tima u potpunosti se raspala, pa je Totenhem to iskoristio i naneo Zvezdi novi ubedljiv poraz. Sve što smo pogrešno uradili do tog 57. minuta, a nije bilo mnogo toga, najsurovije je bilo kažnjeno. Kaznena ekspedicija Totenhema nije imala milosti prema crveno-belima posebno nakon tog prvog Sonovog gola, a ostaje nada da će naš tim i iz ovog poraza izvući pouke i dosta toga naučiti. Snovi našeg tima o prolasku grupe sada su svedeni na minimum (potrebno je pobediti Bajern i Olimpijakos za tako nešto, uz dva kiksa „pevaca“), a naredna dva meča pokazaće da li ćemo uspeti da zadržimo treću poziciju i plasman u nokaut fazu Ligu Evrope.

Beograd – Stadion Rajko Mitić. Sudija: Karlos del Sero Grande. Pomoćnici: Huan Karlos Juste i Roberto Alonso (svi Španija). Žuti kartoni: Petrović (Crvena zvezda); Dajer, Skip (Totenhem) Crveni kartoni: – Strelci: 0:1 Lo Selso (34. minut), 0:2 Son (57. minut), 0:3 Son (61. minut), 0:4 Eriksen (85. minut)

CRVENA ZVEZDA: Borjan, Gobeljić (od 46. Žander), Degenek, Milunović, Rodić, Jovančić (od 62. Kanjas), Petrović, Marin, la Para, Garsija (od 67. Boaći), Pavkov. Trener: Vladan Milojević.

Totenhem: Gazaniga – Fojt, Dajer, Sančez, Rouz, Ndombele, Sisoko, Ali (od 62. Eriksen), Lo Selso (od 86. Skip), Son (od 75. Sesenjon), Kejn. Trener: Maurisio Poketino.