Podeli

BORDO – CRVENA ZVEZDA 3:2 (0:1)

Strelci: Gufran u 53. i 90+3. i Žusi u 71. za Bordo, Mladenović u 45. i Mikić u 90. minutu za Crvenu zvezdu

Stadion: „Šaban Delma“.

Gledalaca: oko 20.000.

Sudija: Mark Klatenburg (Engleska).

Žuti kartoni: Gufran, Moris-Belaj, Sertić (Bordo), Mladenović, Jovanović, Kasalica (C. zvezda).

Crveni karton: Moris-Belaj (Bordo) u 64. minutu.

BORDO: Karaso – Marjano, Planus (od 70. Seve), Enrike (od 70. Dos Santoš), Tremulinas – Sane, Sertik – Žusi (od 76. Maranž), Moris-Belaj, Obranjak – Gufran.

CRVENA ZVEZDA: Bajković – Mikić, Maksimović, Jovanović (od 86. Babalj), Mladenović – Mijailović, Dimitrijević – Vešović (od 76. Maranž), Lazović, Milunović (od 64. Mirić) – Kasalica.

Utakmica sa Bordom je za sve navijače Crvene zvezde, vjerujem, bila najgori i najstrašniji horor film koji smo gledali u zadnjih 5 godina. Sa suzama u očima i ponosan u nevjerici ću provesti jednu besanu noć, kao i svi kojima je crveno-bela boja u srcu.

Igračima želim čestitati na svemu. Želim im čestitati što su ostavili zadnji atom snage na terenu, što su vjerovali u ovaj uspjeh, ali nažalost nisu imali dovoljno iskustva i sreće da se vratimo na velika vrata u Evropu.

Zvezda je u ovoj utakmici imala sreće, ali kada nam je bila najpotrebnija ta ista sreća nam je okrenula leđa. Koliko sreće smo imali u prvom poluvremenu kod šansi Belaja koji je 17. i 27. minutu bio sam pred Bajkovićem, toliko nismo imali sreće u 91. minutu kada smo serijom grešaka, ne mogu se oteti utisku, poklonili Bordou prolazak u grupnu fazu Lige Evrope.

Dobro je Zvezda stajala u prvom poluvremenu i odličnim polukontrama i kontrama ugrožavala gol protivnika. Lazović je svojim prodorima i driblinzima pokazao da je igrač ekstra klase. Da postigne gol u ovoj utakmici samo ga je sprečio odličan golman Karaso. U 27. minutu prije šanse Belaja, nakon prodora Mikića po desnoj strani i odlično odigrane povratne lopte na 7 metara, Kasalica je propustio najbolju Zvezdinu šansu na utakmici. Sa 7 metara neometan je loše zahvatio loptu i ova prilika je otišla u nepovrat.

Igrao se 45. minut, Mladenović je odlično ušao u sredinu, na protivničkoj polovini, i kada je trebao dodati loptu na stranu, dao je sebi predug for, ali lopta mu se odbija natrag i Mladenović evrogolom sa 20 metara je uspio konačno da savlada odličnog golmana Karasoa. Zvezda je povela sa 1:0 i odškrinula vrata Evropa lige.

U drugom poluvremenu se dogodilo ono čega smo se svi najviše pribojavali. Zvezda se povukla na svoju polovinu sa namjerom da brani 1:0. Bez ijednog pokušaja igre prema napred i samo sa ispucavanjem lopte, bilo je vidljivo da naš tim neće dugo izdržati opsadu našeg gola. U 53. minutu prvu grešku na utakmici je napravio Jovanović kada je loše zatvorio jednog igrača domaćih, koji se nalazio u bezizlaznoj situaciju, između njega i Mladenovića, i dozvolio mu da centrira. Ovaj je odličnim centaršutem pronašao usamljenog Belaja kojem nije bilo teško da glavom zakuca loptu u Bajkovićevu mrežu.

Nije Zvezda imala sreće da već u slijedećem minutu vrati vodstvo. Izveo je Milan Jovanović slobodan udarac, iskosa sa desne strane, sa nekih 30 metara i lopta je umjesto u golu završili na prečki. Nakon toga nastavili su domaći igrači napade prema Zvezdinom golu i kada smo svi strepili od završnog nokauta, ekipa Bordoa je u 64. minuta ostala sa igračem manje na terenu. Povukao je jednu kontru Kasalica, sačekao da igrač Bordoa, Belaj napravi faul nad njim i zaradi drugi žuti, isključujući karton.

Umjesto da trener Aleksandar Janković „pokaže zube“ i u tom trenutku uvede mladog Savićevića umjesto nevidljivog Dimitrijevića ili Asamou umjesto Vešovića i na taj način razdrma ekipu i ulije joj dodatno samopuzdanje da mogu postići drugi gol, on uvodi Mirića umjesto Milunovića. Ništa se, nakon isključenja Belaja, nije promijenilo na terenu. Igrači Bordoa su nastavili sa napadima kao da u najmanju ruku imaju isti broj igrača.

Kako se to radi, našem treneru pokazao je trener domaće ekipe kada je u 70. minutu, da osvježi ekipu i izvrši još veći pritisak na Zvezdinu odbranu uveo Plašila i Saviea. Prekid, koji je prethodio izmjenama, odmah je bio koban po Zvezdu jer umjesto da se Zvezdina odbrana postavi, odbrambeni igrači su ostali nijemi promatrači. Nakon odlično izvedenog slobodnog udarca Obranjaka, Gufran je doveo Bordo u vodstvo od 2:1.

Tek 5. minuta nakon gola Bordoa, „budi“ se naš trener i umjesto Vešovića uvodi Asamou.

Zvezda je preuzela inicijativu, kakvu je trebala pruzeti odmah nakon isključenja Belaja, i dala sve u napad. Ali nije to dobro izgledalo, Mijailović i Dimitrijević su poklanjali lopte u noge protivniku, ali na svu sreću domaći su isto bili na rubu snaga. Lazović je jedini imao konkretne poteze u tim momentima, trudio se, prolazio, šutirao ali nažalost nije imao sreće da vrhunsku predstavu okruni golom.

U 86. minuti u igru je ušao Babalj, koji je zamijenio Jovanovića?! Još jedan u nizu pogrešnih poteza našeg trenera. Umjesto da pokrene ekipu iz veznog reda, uvede igrača koji može dati završni pas, on u igru ubacio još jednog napadača. Nažalost Babalj se vrlo loše snašao, loše se kretao i samo je više smetao Asamoi, nego što je donio neki pomak u Zvezdinoj igri.

Slika sa Zvaničnog sajta Fudbalskog kluba

Igrao se 89. minut kada je Asamoa izborio korner, nakon odličnog pokušaja sa nekih 20 metara. Lazović je centrirao na drugu stativu, Kasalica je bio najviši u skoku i proslijedio loptu na 5 metara u buket igrača Zvezde. U gužvi se najbolje snašao, danas odlični, Mikić i zakucao loptu u mrežu za 2:2.

Erupcija oduševljenja se dogodila među igračima, navijačima i svima nama koji smo pratili Zvezdu ispred malih ekrana. Svi smo vjerovali, bez obzira na greške koje smo imali, da nas je „pomazila“ sreća i da se vraćamo tamo gdje nam je mjesto, u Evropu. Sve dok već u slijedećem napadu nije došao šok, nevjerica i bol. Bol koja nam je parala dušu i srce.

Ispucali su igrači Bordoa jednu dugu loptu prema 16 metara našeg tima, u panici je reagirao Maksimović i umjesto da lopta završi na tribinama završila je kod Obranjaka kojeg Bajković „ruši“ a sudija Mark Klatenburg, čini se olako, pokazuje na 11 metara.

Meni se čini da je penal prestrogo dosuđen i da po kriteriju na cijeloj utakmici nije bilo ni P od penala.

Siguran izvođač je bio Gufran.

Suze Lazovića, dok je još utakmica trajala opisale su sve, kako su se osjećali svi igrači i navijači Crvene zvezde. Sreću je zamijenila tuga, koja će se još dugo osjećati i nakon ove utakmice.

Pojedinačni učinak igrača:

Bajković: Nema više onu sigurnost koja odbrani daje samopuzdanje i hrabrost. Trebao je bolje reagovati kod prvog gola, a da li je napravio penal ili ne, to će nam on sam najbolje reći. Ali ostaje utisak da je trebao samo ispratiti Obranjaka jer je igrač Bordoa skoro sam već izišao van igrališta, ali i da je izraziti ljevak kojem bi bilo izuzetno teško postići gol iz one situacije. Velika greška našeg golmana, što je uopšte dao priliku sudiji iz Engleske da dosudi jedanaesterac. Ostali deo utakmice je korektno odradio i u par navrata odličnim odbranama spasio svoj gol.

Mikić: „Vratio“ se naš kapiten kada je bilo najpotrebnije. Odlično je odigrao i u odbrani i u napadu. Taktički perfektna utakmica našeg kapitena. Pokazao je kada hoće, da zna i može. Nakon odlično odrađenog posla u odbrani, namjestio je u prvom poluvremenu 100% šansu Kasalici, dok je u drugom poluvremenu trebao biti junak nakon postignutog izjednačujućeg gola. Uz Lazovića najbolji igrač utakmice.

Maksimović: Ne želim i neću da kritikujem ovog mladog momka, koji je svjestan svojih greški. Njemu je sigurno najteže. Glavu gore Makso! Vredan si Zvezdinog dresa i Zvezdina si budućnost. Hvala ti što si ostavio srce na terenu!

Jovanović: Iskusni Milan je „izgoreo“ danas od želje i adrenalina koji je nosio u sebi. Imao je grešku kod prvog gola, kada nije zatvorio centaršut igrača Bordoa. Drugu grešku je imao kod lošeg postavljanja odbrane, kada je Bordo dao drugi gol. Pogodio je prečku iz slobodnog udarca i prava je šteta što Zvezda tada nije ponovo povela. Iz svega ovoga Milan će sigurno izaći još jači. Bez obzira na nervozu i greške Milan Jovanović, kao najiskusni igrač Zvezde nije trebao biti zamijenjen u 86. minuti.

Mladenović: Podsjetio je na igre iz prošle sezone. Zatvorio je svoju lijevu stranu, ubacivao se u napad i postigao evrogol. Svaka čast Filipe na borbenosti i želji. Pokazao je da je veliki talenat koji će u budućnosti, sa pravim pristupom, sigurno samo napredovati.

Mijailović: Zvezdin borac je i danas ostavio srce na terenu. Još jednom je dobio nebrojeni broj duela i osvojio mnogo lopti. Nedostajalo mu je mirnoće prilikom iznošenja lopti u fazi napada.

Dimitrijević: Lutao je Miloš sa pozicije na poziciju, ali danas ništa nije pokazao. Ako bi prvo poluvreme nekako mogao dobiti prolaznu ocjenu, drugo je bilo katastrofalno. Bezbroj loše predatih lopti, ispucavanja i lošeg kretanja vidjeli smo od Miloša Dimitrijevića. Kada je kao jedan od najiskusnijih trebao preuzeti odgovornost, „stati na loptu“ i prebaciti težište igre na stranu protivnika Miloša nije bilo nigdje.

Vešović: Igrao je Marko danas u prvom poluvremenu na desnoj, a u drugom poluvremenu na lijevoj strani. Napadački jako loša utakmica, dok je odbrambeno odigrao solidnu utakmicu. Pomagao je Mikiću u prvom, a Mladenoviću u drugom poluvremenu. Solidna partija.

Lazović: Zvezdin biser! Zvezdin VUNDERKIND! Darko je pokazao da je biser srpskog fudbala i dijamant koji treba izbrusiti da bi Zvezda i Srbija ponovo dobila jednog fudbalskog umjetnika. Način na koji se poigravao sa odbranom Bordoa, podsjetio je na najveće asove koji su nosili Zvezdin dres. Darko Lazović ne treba i ne smije otići iz Zvezde barem još godinu dana i nikako ispod 15 miliona evra. Sve ispod toga bilo bi omalovažavanje Zvezde i ovog Zvezdinog bisera.

Milunović: Borio se Luka, odlično se kretao i uspjevao mnogo puta da zadrži loptu, kada nikom drugom to nije uspjevalo. Sasvim nepotrebno je bio zamijenjen u 64. minutu utakmice.

Kasalica: Zvezdin Lav. Zvezdin borac. Igrač koji svaku utakmicu ostavlja svaki svoj atom na terenu. Na Filipa Kasalicu treba da budemo ponosni. Treba da budemo ponosni što nosi Zvezdin dres, jer zna i osjeća njegovu „težinu“. Mogao je danas, poslije dodavanja Mikića, zatresti mrežu Bordoa, ali nije mu se dalo. Izborio je crveni karton Belaja i dao svoj maksimum. Svaka čast Filipe!

Još su igrali:

Od 64. minuta umjesto Milunovića, Mirić: Nije se dobro snašao Marko i nije pružio ono što se očekivalo od njega. Našao se u jednoj dobroj polušansi, sa desne strane, ali otišao je previše ukoso i nije uspio da uputi ni centaršut.

Od 76. minuta umjesto Vešovića, Asamoa: Dobro se kretao Asamoa, odlično se otvarao i imao odličan pokušaj prije kornera, iz kojeg je Zvezda izjednačila. Ovo malo što smo vidjeli od Asamoe, stiče se utisak da ima kvalitet za Zvezdu.

Od 85. minuta umjesto Jovanovića, Babalj: Nije se dobro snašao u zadnjih par minuta. Vjerovatno pod utiskom utakmice, loše se kretao i nije uspjevao na pravi način da se istakne.

Trener Aleksandar Janković:

Dobro je postavio utakmicu, izveo odličan sastav i još jednom odlično pročitao protivnika. Imao je par grešaka koje su možda uticale na Zvezdin prolazak u grupnu fazu Lige Evrope, a možda i nisu. Svako neka da svoj sud o tome. Po meni je prerano išao, nakon gola Mladenovića, zatvarati utakmicu i dopustio našim igračima da se previše povuku i da ispucavaju loptu bez pokušaja igre. Nakon isključenja Belaja odmah je trebao izvršiti izmjenu i uvesti, ako ne vjeruje Vukanu Savićeviću zbog neiskustva i mladosti, Asamou umjesto Vešovića, a Milunovića pomaknuti na lijevu stranu. Trebao je izvesti nevidljivog Dimitrijevića koji je dao bezbroj loših paseva, a najuočljiviji su bili oni na kraju utakmice kada je Zvezda napadala. Morao je biti hrabriji i u zadnjih 15 minuta pružiti šansu Savićeviću. Ono što je sigurno pogrešio je kada je iz igre izveo najsikusnijeg Zvezdinog igrača, Milana Jovanovića. Bez obzira koliko je bio nervozan, mislim da odgovornost nije trebala ostati samo na Maksimoviću. Sve je to velika škola, i nekada je lako biti general poslije bitke, ali kako je Sale Janković dobro analizirao protivnika, vjerujem da će napraviti analizu i svog rada. Sigurno je da Zvezda ima dobrog stratega koji zna postaviti utakmicu. Nedostajalo je tako malo da skupa sa igračima bude heroj, tako da je svaka moja kritika možda preoštro upućena. Ali mislim da je on trener koji je mogao napraviti taj potez i možda već u ovoj utakmici ubaciti još jedan „nebrušeni dijamant“ u vidu Vukana Savićevića.

Na kraju priče zvana Evropa, možemo biti ponosni na sve što je Zvezda pokazala. Igrači su ostavili srce na terenu, borili su se i pokazali da ovaj tim ima kvalitet.

Sada treba dignuti glavu visoko gore i krenuti napred. Krenuti sa ovim pristupom, borbenošću i željom po ono što nam pripada, titulu prvaka Srbije.

Ako Zvezda nastavi sa ovim pristupom, željom i borbom i na ovaj način uđe u svaku prvenstvenu utakmicu, pokazati će i dokazati da su daleko najbolji tim u Srbiji.

Mi vjerujemo u vas!

Danas su suze igrača, a vjerujem i mnogih navijača pokazali koliko se voli Zvezda i bez obzira na besanu noć…

Ponosni smo na vas!

Suze su rekle jednu istinu…Istinu svakog Zvezdaša…

„JER NIKO KAO JA NE ZNA DA TE VOLI I NIKOG KAO MENE TVOJ PORAZ NE BOLI…“

[starratingmulti id=11 tpl=12]

Vest možete komentarisati i na našem forumu ovde.

Podeli
Prethodni članakJanković: Nemam šta da zamerim igračima
Sledeći članakRakočević: "Cilj je Evroliga"
Nekadašnji fudbaler, nakon prerano završene igračke karijere posvetio se radu sa mlađim kategorijama. Završio fudbalsku akademiju za trenera.