Analiza utakmice i igrača protiv Bordoa – Bravo Zvezdo!

Слика са Званичног сајта Фудбалског клуба

БОРДО – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА 3:2 (0:1)

Стрелци: Гуфран у 53. и 90+3. и Жуси у 71. за Бордо, Младеновић у 45. и Микић у 90. минуту за Црвену звезду

Стадион: „Шабан Делма“.

Гледалаца: око 20.000.

Судија: Марк Клатенбург (Енглеска).

Жути картони: Гуфран, Морис-Белај, Сертић (Бордо), Младеновић, Јовановић, Касалица (Ц. звезда).

Црвени картон: Морис-Белај (Бордо) у 64. минуту.

БОРДО: Карасо – Марјано, Планус (од 70. Севе), Енрике (од 70. Дос Сантош), Тремулинас – Сане, Сертик – Жуси (од 76. Маранж), Морис-Белај, Обрањак – Гуфран.

ЦРВЕНА ЗВЕЗДА: Бајковић – Микић, Максимовић, Јовановић (од 86. Бабаљ), Младеновић – Мијаиловић, Димитријевић – Вешовић (од 76. Маранж), Лазовић, Милуновић (од 64. Мирић) – Касалица.

Утакмица са Бордом је за све навијаче Црвене звезде, вјерујем, била најгори и најстрашнији хорор филм који смо гледали у задњих 5 година. Са сузама у очима и поносан у невјерици ћу провести једну бесану ноћ, као и сви којима је црвено-бела боја у срцу.

Играчима желим честитати на свему. Желим им честитати што су оставили задњи атом снаге на терену, што су вјеровали у овај успјех, али нажалост нису имали довољно искуства и среће да се вратимо на велика врата у Европу.

Звезда је у овој утакмици имала среће, али када нам је била најпотребнија та иста срећа нам је окренула леђа. Колико среће смо имали у првом полувремену код шанси Белаја који је 17. и 27. минуту био сам пред Бајковићем, толико нисмо имали среће у 91. минуту када смо серијом грешака, не могу се отети утиску, поклонили Бордоу пролазак у групну фазу Лиге Европе.

Добро је Звезда стајала у првом полувремену и одличним полуконтрама и контрама угрожавала гол противника. Лазовић је својим продорима и дриблинзима показао да је играч екстра класе. Да постигне гол у овој утакмици само га је спречио одличан голман Карасо. У 27. минуту прије шансе Белаја, након продора Микића по десној страни и одлично одигране повратне лопте на 7 метара, Касалица је пропустио најбољу Звездину шансу на утакмици. Са 7 метара неометан је лоше захватио лопту и ова прилика је отишла у неповрат.

Играо се 45. минут, Младеновић је одлично ушао у средину, на противничкој половини, и када је требао додати лопту на страну, дао је себи предуг фор, али лопта му се одбија натраг и Младеновић евроголом са 20 метара је успио коначно да савлада одличног голмана Карасоа. Звезда је повела са 1:0 и одшкринула врата Европа лиге.

У другом полувремену се догодило оно чега смо се сви највише прибојавали. Звезда се повукла на своју половину са намјером да брани 1:0. Без иједног покушаја игре према напред и само са испуцавањем лопте, било је видљиво да наш тим неће дуго издржати опсаду нашег гола. У 53. минуту прву грешку на утакмици је направио Јовановић када је лоше затворио једног играча домаћих, који се налазио у безизлазној ситуацију, између њега и Младеновића, и дозволио му да центрира. Овај је одличним центаршутем пронашао усамљеног Белаја којем није било тешко да главом закуца лопту у Бајковићеву мрежу.

Није Звезда имала среће да већ у слиједећем минуту врати водство. Извео је Милан Јовановић слободан ударац, искоса са десне стране, са неких 30 метара и лопта је умјесто у голу завршили на пречки. Након тога наставили су домаћи играчи нападе према Звездином голу и када смо сви стрепили од завршног нокаута, екипа Бордоа је у 64. минута остала са играчем мање на терену. Повукао је једну контру Касалица, сачекао да играч Бордоа, Белај направи фаул над њим и заради други жути, искључујући картон.

Умјесто да тренер Александар Јанковић „покаже зубе“ и у том тренутку уведе младог Савићевића умјесто невидљивог Димитријевића или Асамоу умјесто Вешовића и на тај начин раздрма екипу и улије јој додатно самопуздање да могу постићи други гол, он уводи Мирића умјесто Милуновића. Ништа се, након искључења Белаја, није промијенило на терену. Играчи Бордоа су наставили са нападима као да у најмању руку имају исти број играча.

Како се то ради, нашем тренеру показао је тренер домаће екипе када је у 70. минуту, да освјежи екипу и изврши још већи притисак на Звездину одбрану увео Плашила и Савиеа. Прекид, који је претходио измјенама, одмах је био кобан по Звезду јер умјесто да се Звездина одбрана постави, одбрамбени играчи су остали нијеми проматрачи. Након одлично изведеног слободног ударца Обрањака, Гуфран је довео Бордо у водство од 2:1.

Тек 5. минута након гола Бордоа, „буди“ се наш тренер и умјесто Вешовића уводи Асамоу.

Звезда је преузела иницијативу, какву је требала прузети одмах након искључења Белаја, и дала све у напад. Али није то добро изгледало, Мијаиловић и Димитријевић су поклањали лопте у ноге противнику, али на сву срећу домаћи су исто били на рубу снага. Лазовић је једини имао конкретне потезе у тим моментима, трудио се, пролазио, шутирао али нажалост није имао среће да врхунску представу окруни голом.

У 86. минути у игру је ушао Бабаљ, који је замијенио Јовановића?! Још један у низу погрешних потеза нашег тренера. Умјесто да покрене екипу из везног реда, уведе играча који може дати завршни пас, он у игру убацио још једног нападача. Нажалост Бабаљ се врло лоше снашао, лоше се кретао и само је више сметао Асамои, него што је донио неки помак у Звездиној игри.

Играо се 89. минут када је Асамоа изборио корнер, након одличног покушаја са неких 20 метара. Лазовић је центрирао на другу стативу, Касалица је био највиши у скоку и прослиједио лопту на 5 метара у букет играча Звезде. У гужви се најбоље снашао, данас одлични, Микић и закуцао лопту у мрежу за 2:2.

Ерупција одушевљења се догодила међу играчима, навијачима и свима нама који смо пратили Звезду испред малих екрана. Сви смо вјеровали, без обзира на грешке које смо имали, да нас је „помазила“ срећа и да се враћамо тамо гдје нам је мјесто, у Европу. Све док већ у слиједећем нападу није дошао шок, невјерица и бол. Бол која нам је парала душу и срце.

Испуцали су играчи Бордоа једну дугу лопту према 16 метара нашег тима, у паници је реагирао Максимовић и умјесто да лопта заврши на трибинама завршила је код Обрањака којег Бајковић „руши“ а судија Марк Клатенбург, чини се олако, показује на 11 метара.

Мени се чини да је пенал престрого досуђен и да по критерију на цијелој утакмици није било ни П од пенала.

Сигуран извођач је био Гуфран.

Сузе Лазовића, док је још утакмица трајала описале су све, како су се осјећали сви играчи и навијачи Црвене звезде. Срећу је замијенила туга, која ће се још дуго осјећати и након ове утакмице.

Појединачни учинак играча:

Бајковић: Нема више ону сигурност која одбрани даје самопуздање и храброст. Требао је боље реаговати код првог гола, а да ли је направио пенал или не, то ће нам он сам најбоље рећи. Али остаје утисак да је требао само испратити Обрањака јер је играч Бордоа скоро сам већ изишао ван игралишта, али и да је изразити љевак којем би било изузетно тешко постићи гол из оне ситуације. Велика грешка нашег голмана, што је уопште дао прилику судији из Енглеске да досуди једанаестерац. Остали део утакмице је коректно одрадио и у пар наврата одличним одбранама спасио свој гол.

Микић: „Вратио“ се наш капитен када је било најпотребније. Одлично је одиграо и у одбрани и у нападу. Тактички перфектна утакмица нашег капитена. Показао је када хоће, да зна и може. Након одлично одрађеног посла у одбрани, намјестио је у првом полувремену 100% шансу Касалици, док је у другом полувремену требао бити јунак након постигнутог изједначујућег гола. Уз Лазовића најбољи играч утакмице.

Максимовић: Не желим и нећу да критикујем овог младог момка, који је свјестан својих грешки. Њему је сигурно најтеже. Главу горе Максо! Вредан си Звездиног дреса и Звездина си будућност. Хвала ти што си оставио срце на терену!

Јовановић: Искусни Милан је „изгорео“ данас од жеље и адреналина који је носио у себи. Имао је грешку код првог гола, када није затворио центаршут играча Бордоа. Другу грешку је имао код лошег постављања одбране, када је Бордо дао други гол. Погодио је пречку из слободног ударца и права је штета што Звезда тада није поново повела. Из свега овога Милан ће сигурно изаћи још јачи. Без обзира на нервозу и грешке Милан Јовановић, као најискусни играч Звезде није требао бити замијењен у 86. минути.

Младеновић: Подсјетио је на игре из прошле сезоне. Затворио је своју лијеву страну, убацивао се у напад и постигао еврогол. Свака част Филипе на борбености и жељи. Показао је да је велики таленат који ће у будућности, са правим приступом, сигурно само напредовати.

Мијаиловић: Звездин борац је и данас оставио срце на терену. Још једном је добио небројени број дуела и освојио много лопти. Недостајало му је мирноће приликом изношења лопти у фази напада.

Димитријевић: Лутао је Милош са позиције на позицију, али данас ништа није показао. Ако би прво полувреме некако могао добити пролазну оцјену, друго је било катастрофално. Безброј лоше предатих лопти, испуцавања и лошег кретања видјели смо од Милоша Димитријевића. Када је као један од најискуснијих требао преузети одговорност, „стати на лопту“ и пребацити тежиште игре на страну противника Милоша није било нигдје.

Вешовић: Играо је Марко данас у првом полувремену на десној, а у другом полувремену на лијевој страни. Нападачки јако лоша утакмица, док је одбрамбено одиграо солидну утакмицу. Помагао је Микићу у првом, а Младеновићу у другом полувремену. Солидна партија.

Лазовић: Звездин бисер! Звездин ВУНДЕРКИНД! Дарко је показао да је бисер српског фудбала и дијамант који треба избрусити да би Звезда и Србија поново добила једног фудбалског умјетника. Начин на који се поигравао са одбраном Бордоа, подсјетио је на највеће асове који су носили Звездин дрес. Дарко Лазовић не треба и не смије отићи из Звезде барем још годину дана и никако испод 15 милиона евра. Све испод тога било би омаловажавање Звезде и овог Звездиног бисера.

Милуновић: Борио се Лука, одлично се кретао и успјевао много пута да задржи лопту, када ником другом то није успјевало. Сасвим непотребно је био замијењен у 64. минуту утакмице.

Касалица: Звездин Лав. Звездин борац. Играч који сваку утакмицу оставља сваки свој атом на терену. На Филипа Касалицу треба да будемо поносни. Треба да будемо поносни што носи Звездин дрес, јер зна и осјећа његову „тежину“. Могао је данас, послије додавања Микића, затрести мрежу Бордоа, али није му се дало. Изборио је црвени картон Белаја и дао свој максимум. Свака част Филипе!

Још су играли:

Од 64. минута умјесто Милуновића, Мирић: Није се добро снашао Марко и није пружио оно што се очекивало од њега. Нашао се у једној доброј полушанси, са десне стране, али отишао је превише укосо и није успио да упути ни центаршут.

Од 76. минута умјесто Вешовића, Асамоа: Добро се кретао Асамоа, одлично се отварао и имао одличан покушај прије корнера, из којег је Звезда изједначила. Ово мало што смо видјели од Асамое, стиче се утисак да има квалитет за Звезду.

Од 85. минута умјесто Јовановића, Бабаљ: Није се добро снашао у задњих пар минута. Вјероватно под утиском утакмице, лоше се кретао и није успјевао на прави начин да се истакне.

Тренер Александар Јанковић:

Добро је поставио утакмицу, извео одличан састав и још једном одлично прочитао противника. Имао је пар грешака које су можда утицале на Звездин пролазак у групну фазу Лиге Европе, а можда и нису. Свако нека да свој суд о томе. По мени је прерано ишао, након гола Младеновића, затварати утакмицу и допустио нашим играчима да се превише повуку и да испуцавају лопту без покушаја игре. Након искључења Белаја одмах је требао извршити измјену и увести, ако не вјерује Вукану Савићевићу због неискуства и младости, Асамоу умјесто Вешовића, а Милуновића помакнути на лијеву страну. Требао је извести невидљивог Димитријевића који је дао безброј лоших пасева, а најуочљивији су били они на крају утакмице када је Звезда нападала. Морао је бити храбрији и у задњих 15 минута пружити шансу Савићевићу. Оно што је сигурно погрешио је када је из игре извео најсикуснијег Звездиног играча, Милана Јовановића. Без обзира колико је био нервозан, мислим да одговорност није требала остати само на Максимовићу. Све је то велика школа, и некада је лако бити генерал послије битке, али како је Сале Јанковић добро анализирао противника, вјерујем да ће направити анализу и свог рада. Сигурно је да Звезда има доброг стратега који зна поставити утакмицу. Недостајало је тако мало да скупа са играчима буде херој, тако да је свака моја критика можда преоштро упућена. Али мислим да је он тренер који је могао направити тај потез и можда већ у овој утакмици убацити још један „небрушени дијамант“ у виду Вукана Савићевића.

На крају приче звана Европа, можемо бити поносни на све што је Звезда показала. Играчи су оставили срце на терену, борили су се и показали да овај тим има квалитет.

Сада треба дигнути главу високо горе и кренути напред. Кренути са овим приступом, борбеношћу и жељом по оно што нам припада, титулу првака Србије.

Ако Звезда настави са овим приступом, жељом и борбом и на овај начин уђе у сваку првенствену утакмицу, показати ће и доказати да су далеко најбољи тим у Србији.